rangaistus äideille ja isille...
lastensuojeluhelvetti
rangaistusta
15769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vanhemmillehan se onkin suurin rangaistus? Huhheijaa.
Eniten tässä rumbassa kärsivät ne teidän viattomat lapsenne, pelinappuloina vanhempien ja sossun välisessä valtapelissä. Pahimmassa tapauksessa käytätte lapsia aseena sekä viranomaisia että toista biovanhempaa vastaan, ja ainoastaan ajaaksenne omaa etuanne. Jotta Teillä on hyvä mieli, jotta Teidän imagonne ei saa kolhuja, jotta pystytte peittämään Teidän omat ongelmanne ja kasvatusvirheenne. Viis lapsista.
Ei voida myöntää, että itse on tullut tehtyä virheitä. Kaikki virheet on jonkun muun tekemiä. Totuus ihanan lämpöisen biokodin seinien sisällä voi olla toinen. Tiedän itse niiden seinien sisällä asuneena. Oikein viimeisen päälle kulissia.
varmasti olet joko sossun tai sijarin lapsi!
Enkä ole edes asunut sijaisperheessä. Eikös olekin kamalaa, kun valheet alkavat paljastua pikku hiljaa lasten kasvaessa. Niin sijoituskotien epäkohdat, kuin myös niiden "täydellisten" biokotien pikku salaisuudet.
On olemassa huonoja sossuja, huonoja sijareita ja vääriä huostaanottoja. Silti väitän, että monella biolla on salattavaa lapsen kotioloihin liittyen. Ja kyllä sijaritkin osaavat, muttei bio ole aina yhtään sen puhtaampi pulmunen.
Kylläpäs nyt hiillyit. Sanottakoon vielä, että olen ihan terve. :)
Et ole kyllä mikään asiantuntija! vai väitätkö käyneesi ja seuranneesi jokaisen lapsiperheen perhe elämää jo ennen huostaanottoa? Enpä usko... joten ei kannata puhua sellaisista asioita joista ei todellakaan tiedä mistään mitään... Kun minunkin lapset huostaanotettiin koulukiusaamisen takia ja vaikka apua siihen hain niin palkaksi saimme lapsille huostaanoton... Ja odotas kun sinun aikasi tulee niin...mitens sitten suu pannaan?
Hoida huono vanhemmuutesi jossain muualla kun noin jurppii. Kotisi vääristynyt ilmapiiri ei voi olla palstalaisten vika. Taas jos olet sairaan kodin lapsi, valita sossulaan mikseivät ole hoitaneet työtään.
Tekisi mieli sanoa, että ota lääkkeesi. Poistuuko sillä katkeruus kuitenkaan. Katkera tunnut kovasti olevan jostain asiasta jollekin, mutta koeta relata ja katsoa elämääsi muuta tarkoitusta kuin mikä on nyt mennyt pieleen.
ei tule, jos huosta-asioita tarkoitat.
Mutta sinne omaan lääkepurkkiisi voisit kurkistaa, vai oletko muistanut uusia reseptisi?
On se hankalaa myöntää, että myös itse on tehnyt virheitä. Nyt on pakko todeta teille yhteisesti, että se koira älähtää johon kalikka kalahtaa!
Kuminauhasi on katkeamispisteessä. Säälin sekaista myötätuntoa tulvii mieleen lukiessa kirjoituksiasi, ei kenenkään ihmisen elämä saisi olla tuollaista.
on esim. lapsuuden aikainen trauma, niin hae siihen apua. Mene hyvä ihminen keskustelemaan jonkun ammattiauttajan luokse, mutta älä ole täällä irvistelemässä kaikkia biovanhempia. Tässä maassa, niin surullista kuin se onkin, tehdään mieletön määrä virkavirheitä juuri lastensuojelusektorilla. Todellakaan, kaikki vanhemmat eivät ole syypäitä lastensa huostaanottoihin. Vai mitä olet mieltä hoidollisista huostista, pedofiilien uhreista, koulukiusaamisen uhreista jne.? Ovatko nuo uhrit ja heidän vanhempansa syyllisiä? Sinun omassa tekstissä oli viittaus kulisseihin ja siihen kuinka itse olet niissä elänyt, ei se kaikkien kohdalla niin mene. Tässä maassa on olemassa myös lapsiperheitä, joissa lapsista todella välitetään ja rakastetaan. Näitä on JOPA huostaanottoperheissä, mutta elämä vaan joskus menee niin ettei lapsen paras tapahdu. Toivottavasti Suomi joutuu suurennuslasin alle näistä räikeimmistä rikkomuksistaan ja esim. Amnesty nostaa äläkän. Onneksi osa vääryyttä kokeneista on niin vahvoja, että ovat tuoneet pahimpia epäkohtia julkisuuteen. Jokainen julkisuuteen nostettu juttu tuo lisää esille Suomen lastensuojelun (mikä vitsi) mädännäisyyden. Niin tulen tekemään minäkin, kunhan lapseni on riittävän vahva. Aineistoa on riittävästi ja useamman virkamiehen rikkomuksista ja laiminlyönneistä, samoin on näyttöä ammatillisen perhekodin törkeyksistä. Mikä parasta, asiaamme hoitanut sosiaalityöntekijä sekä meidän asianajaja ovat täydellisesti samaa mieltä. Ehkä vuosi tai kaksi, heti kun lapseni on riittävän vahva ja vanha, nousee meidän tarina otsikoihin jos se sitten mediaa kiinnostaa.
ja vähän on tätä tuolla jne.
Mitä lopulta oikein haluat sanoa?
ketjun kakkosena aloittavalle seli seli seli selittäjälle, joka selittää ja selittää, eikä sano lopulta yhtään mitään.
Tuhkamulkuille ei voi lapsia tulla, niin älä silloin lässytä täällä täyttä paskaa kun et ymmärrä muusta kuin käteenvedosta jotain, et ole varmaan naistakaan saanut koskaan.
omasta puolestasi, minä en kannata mielikuvitusystäviä. Ymmärrän kyllä, että jotkut niihin turvautuu. Siis jumaliin, joulupukkeihin, tonttuihin jne. Toivottavasti löydät apua vaikeisiin tunteisiisi.
Kuminauhani ei suinkaan ole katkeamassa, mutta kiitos muistutuksesta. Ompelulaatikkoni kumppari on tainnut päästä hapertumaan kun on niin vanhaa. Pitää ostaa uutta.
Minua surettaa, miten monen LAPSEN elämä tälläkin hetkellä on kotihelvettiä. Älä sinä minusta huolehdi, huolehdi niistä syyttömistä lapsista.
Pointtiani kyseltiin jossain viestissä. En viitsi pommittaa montaa erillistä viestiä, mutta halusin aloittajaa muistuttaa, että huostaanottotoimet eivät ole rangaistus ainoastaan vanhemmille, vaan suurin kärsijä on lapsi. Se tuntuu unohtuneen usein, niin sijareilta kuin bioiltakin.
Että ihanko tuhkamuna?
Olenpahan aikamoinen tuhkamuna kun jälkikasvua on jo kertynyt. Ja pieni vinkki vielä, käteenvetämällä ei saada lapsia. Kerron tämän tiedon, ettet toistuvasti nolaa itseäsi olemattomilla biologian taidoillasi.
kovin selvillä, mitä tälläkin palstalla on eniten kirjoitettu eli nimenomaan kuulutettu lasten oikeuksien puolesta!