Pienen budjetin matkalainen

Vauhdikas täti

Hei,

kiitos vinkeistä yöelämän suhteen!

Kysyisin vielä, että mitä vinkkejä teillä kokeneemmilla on pienen budjetin matkaajalle. Mitä sellaista ilmaista/edullista suosittelisitte, jota ei ehkä heti turistioppaasta keksi?

Entä syöminen illalla, miltä alueelta kannattaa edullisia, perinteisiä ruokapaikkoja etsiä? Lounaan varmasti löydämme huokeaan hintaan.

Onko lounasaika muuten noin klo 13 ja päivällinen klo 22?

4

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissu

      Suositan että ostat 7 ("sete") colinas lipun, se käy bussin, ratikkaan ja metroon. Yhden päivän lippu maksaa 3,35e. Sitten vaan bussilla hurjasti sinne-tänne. Ratikkalinja 25 tai 28 kannattaa ajaa päästä päähän (28 enemmän turisteja=kivammat näkymät=vähämmän istumapaikkoja=enemmän taskuvarkaita). Sama lippu käy myös bica:an, "ylämäkiratikkaan" jolla on aika vinkeää ajella!

      Hommaa kartta ja käy "miradouro":illa - ne ovat näköalapaikkoja, joista toinen toistaan upeammat näkymät kaupunkiin.

      Suositan myös Belemiä, hieno kaupungin osa, sinne pääsee bussilla tai ratikalla.

      Keitto on edullinen lounasvaihtoehto, se maksaa paikasta riippuen 1.2-2.5 euroa (no joo, kalliimpiakin löytyy). Siihen kun lisää leivän ja lasin talonviiniä niin lasku on siinä 4-5 € - kunhan löytää oikean paikan. Noita tavallisia kansankuppiloita on joka kaupunginosassa, ehkä vähiten Baixassa. Hinnat on yleensä näkyvissä ulkopuolella, mitä halvempi paikka sitä vermemmin ruokalista on vain portugaliksi. Lounasajan arvelit oikein, illallisaika alkaa ehkäpä jo 21, monet ravintolat avaavat ovet 19:30 tai sen jälkeen.
      Illaksikin löytyy edullisia paikallisten ravintoloita, itse syön useasti niissä. Suosikkikuppilassani alkupalat (juusto, oliivit, leipä), pääruoka (kala, mustekala, kani...), vesi ja pikkukannu talonviiniä n 10e per hlö.

      • kinkhy

      • Vauhdikas täti
        kinkhy kirjoitti:

        Torstaisin ja perjantaisin klo 21 alkaen:

        http://www.karimsrestaurante.com/

        Olisi vielä pari tarkentavaa kysymystä tähän ravintolaan liittyen. Millä alueella se sijaitsee. Minulla on jo kartta, mutta kadun löytäminen on vaikeaa, kun ei ole tietoa mahtuuko se edes tälle kartalle. Entä mitä tarkoittaa tässä tapauksessa edullinen. Samalla pe illalla kilpailee nääs Jorgen linnan fado-konsertti 12 euroa.

        Pahoitteluni muuten siitä, että näppikseni kysymysmerkki ei toimi...


    • Lounastarjoilu alkaa yleensä klo 12.30:een mennessä. Itse menemme syömään illallista Lissabonissa tavallisesti ennen klo 20:ä ja harvoin olemme ainoita ruokailijoita. Viis siitä vaikka olisimmekin, onhan keittiöllä enemmän aikaa tehdä meidän ruoka huolelle, kun ravintolasalissa on vähemmän väkeä. Sitä paitsi ei tarvitse odottaakaan yhtä kauan kuin ruuhka-aikana.

      Ruoka-aikojen suhteen portugalilaiset ei suinkaan noudata samaa aikataulua kuin espanjalaiset.

      Portugalissa ruokailu ravintoloissa ei ole tiukkapipoista missään suhteessa.

      Hakekaa ravintoloita, joissa tarjoukset on kirjoitetttu vaatimattomasti vaikkapa liitutaululle ja/tai liinat ovat paperia. Niissä saa ihan syötävää ruokaa edullisesti. Rohkeasti sisään vain. Portugalin ruokasanasto on kyllä suureksi hyödyksi, sillä mainitsemissani paikoissa menut ovat jota kuinkin pelkästään portugaliksi. Tällaisissa paikoissa ette näe montakaan turistia.

      Portugalilaisella ravintolalla on monta nimeä, mm. casa do pasto, tasca, pastelaria, cafetaria, café, snack bar. Kaikki nämä tarjoavat lounaan, monet illalisenkin. Koko pullon ihan juotavaa viiniä saatte pitkästi alle kympillä, puoli pulloa jopa alle viidella eurolla.

      Olen kirjoittanut näillä palstoilla portugalilaisesta ravintolakulttuurista, ruoasta ja viineistä. Nämä kirjoitukset löydät tämän palstan alussa olevalla hakutoiminnolla. Jos haluat hakea pelkästään minun kirjoituksiani, voi kirjoittaa hakutekijäksi nimimerkkini.

      Ja lisää sopii kysyä.

      Lissabon ja sen ympäristö on paikka, jossa aina tapahtuu. Etsikää sopiva saitti netistä, tässä yksi sellainen, jossa kerrotaan tulevista tapahtumista: http://www.atl-turismolisboa.pt/home.asp?lng=uk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe