Primera 2.0 Tekna Traveller CVT-M6

Vanha liisari on menoossa umpeen ja nyt olisi aika vaihtaa peli. ko. vehje kiinnostaa, myyjä ainakin kehui vaihteiston maasta taivaaseen ja sanoi myös että kulutus olisi hieman pienempää kuin vastaavassa manuaalivehkäässä. Mutta olisin kiinnostunut ihan todellisista tiedoista, eli jos sinulla on ko. peli niin heitteletkö kommenteilla ja -

kiitos

t: tuleva primeraistiko
3873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyseinen peli toisena kärrynä...

PLUSSAT:

vaivaton ajettava, thanks to CVT

kulutus "varauksin"

ajettavuus yleensä

Ok,onhan se vaivatonta kun ei tarvitse jatkuvasti vatkata vaihdekeppiä suomen ruuhkissa :) Lähtee tosi iloisesti valoista...

Kulutus maantiellä melko samoissa kun manuaalissa mutta kuitenkin yhdistetty kulutus vähintään litran enemmän kuin manuaalissa, siis manuaali 8.4 ja tomaatti 9.4 noin suunnilleen.

Aluksi CVT tuntuu tosi oudolta kun jää odottamaan vaihteen vaihtumisen aiheuttamaa "nykäisyä", jota ei sitten koskaan tulekaan.

Ajettavuus leppoisan mukava, rauhoittaa muuten kummasti varsinkin ruuhkassa ajoa ja muutenkin jos on ollut aikaisemmin agressiivinen ajotyyli, niin todennäköisesti tällä hermot saa kuriin. :)

Talvella manuaalitoiminto on kätevä ja miksei turvallinenkin lisä suorittaa tarvittaessa moottorijarrutus. Muuten vähemmän tule toimintoa käytettyä, miksi ihmeessä vaivautua?

Kaiken kaikkiaan hyvä ostos! Pienet laatuongelmat vaivaavat, mutta ne kyllä korjataan talon puolesta ihan kiitettävästi...kunhan osaa vaatia.

Business mallissa on muistaakseni vieläkin parempi varustelu, nahkapenkit ja silleen.

Koita saada 195/16 nakit talvirenkaiksi, toimivat paremmin kuin 215:set.

Äänestä
  • eli kannattaa odotella vähän aikaa

    Äänestä

  • moi kirjoitti:

    eli kannattaa odotella vähän aikaa

    ---

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pekka kirjoitti:

Vanha liisari on menoossa umpeen ja nyt olisi aika vaihtaa peli. ko. vehje kiinnostaa, myyjä ainakin kehui vaihteiston maasta taivaaseen ja sanoi myös että kulutus olisi hieman pienempää kuin vastaavassa manuaalivehkäässä. Mutta olisin kiinnostunut ihan todellisista tiedoista, eli jos sinulla on ko. peli niin heitteletkö kommenteilla ja -

kiitos

t: tuleva primeraistiko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu