Olisin kiinnostunut vaimoni kanssa matkakohteesta Venezuelassa nimellä Isla Margarita. Jos joku palstan lukijoista on käynyt hotellissa nimeltä Flamenco Isla Margaritassa lukisin mielelläni matkakokemuksia sieltä. En ole koskaan käynyt Latinalaisessa Amerikassa ja näin ollen olisin erityisen tyytyväinen saamastani informaatiosta. Olisimme lähdössä sinne helmi-maaliskuulla 2009. Tjäreborgin matkaesitteet eivät kerro koko totuutta. Olin alkuvuodesta matkalla Länsi-Afrikassa Gambiassa, joka oli hieno matkakohde. Informaatiota sain parhaiten tältä palstalta. Kirjoitin matkakertomukseni tälle palstalle nimellä Matkakokemuksia Gambiasta, minkä on lukenut tähän mennessä n. 6800 turistia. Jos olet käynyt Venezuelassa niin kirjoita kokemuksiasi tällä palstalla. Olen opettanut koulussa tästä maanosasta 25 vuotta käymättä koskaan siellä. Kiitos etukäteen mahdollisesta vastauksesta.
Vastaukset 6
- Roraima
Isla de la Margarita on kuin Kanariansaaret. Siellä voi vain levätä rannalla tai shoppailla (samoja tavaroita kuin täälläkin). Venezuelalaiset tulevat sinne taxfreeostoksille. Jos olet kiinnostunut näkemään ja kokemaan Latinalaista Amerikkaa, vaihda matkakohdetta. Venezuelassa on upeita luontokohteita, mutta ne ovat kaukana tältä saarelta.
- edelleen
Kiitos vastauksesta. Olen opettanut koulussa biol.& maant. lehtorina latinalaista Amerikkaa 25 vuotta käymättä koskaan siellä. Toinen, mutta kalliimpi vaihtoehto olisi Tobago, Karibialla sekin. Amatöörimuusikkona kiehtoisi nimenomaan Länsi-Intian saaristo erityisesti sikäläisine musiikkeineen aivan livenä. Eläkeläisenä meikäläiselle riittäisivät juuri nämä asiat, joita mainitsit. Mikä voisi olla Latinalaisessa Amerikassa parempi vaihtoehtoinen matkakohde samantasoiseen hintaan?
- dunesissa maaliskuu 08
Olimme maaliskuu 08 2 viikkoa Isla de Margaritalla hotelli Dunesissa. Köyhyys näkyi heti hotellialueiden ulkopuolella, roskia joka paikassa. Hotellialuella on turvallista, muuri ympärillä, vartijat portilla ja yölläkin vartijat kulkivat alueella. Opas varoittikin että pimeän aikaan jos liikkuu hotellialueen ulkopuolella niin ainoastaan taksilla. Kävimme Porlamarin kaupungissa meno hotellin taksilla ja paluu sitten kaupungista eri taksilla. Kuljettaja laittoi keskuslukituksen heti päälle, varoi ettei esim liikennevaloissa tai risteyksissä tultu ryöstämään taksia. Hotellin henkilökunta oli tosi ystävällistä. Meillä oli siisti huoneisto ja siivoojat kävivät joka päivä. Meitä vaivasi siis se ettei voinut vapaasti kulkea mutta parempi varoa.
- kiitokset
Olen saanut naapuriltani samanlaista informaatiota hänen käytyään paikallisessa lomakohteessa. Halpaa on, mutta roistoja saa pelätä. Tjäreborgin matkaesite tosin kertoo paikasta aivan muuta. Aiemmin mainitsemassani Afrikan lomakohteessa Gambiassa ei ollut tällaisia ongelmia. Sielläkin oli portit suljetut öisin vartijoineen, mutta yksin uskalsi liikkua rajoituksitta. Samoin Kanarian saarilla oli rautaportit tarkoin vartioituina, mutta liikkumiseen yleisesti ei tarvittu taksia. Onko Venezuela niin roistoinen maa, että siellä taksitkin joutuvat käyttämään keskuslukitusta esim. liikennevaloissa? Latinalainen Amerikka houkuttelisi silti edelleen.
- maassa maan tavalla
Jos olisit nimettömänä maana tai alueena kuvannut, niin olisin voinut kuvitella että puhutaan New Yorkista. Siellä on aivan samat tavat, .mm. taksikuskeilla, ja voi tulla kelatuksi missä tahansa. Ystävättäreni on muuttanut Isla de Margaritalle tänä vuonna, ja ei taida koskaan tulla takaisin, rakastui saareen... maassa maan tavalla, silloin on hyvä olla ihan missä vaan! Jos jokin maailmankolkka kiinostaa, niin eikun tutustua aihepiiriin ja sitten menoksi. Ei kannata liikaa kuunnella 'turistien' pelotteluita. Kaksi - kolme viikkoa minimi matka - ja silloin alkaa päästä jyvälle paikallisesta menosta. Mieluummiin vielä pidempi aika, silloin löytää jo oikeata elämää ja kulttuuria.
- eskimona
Oheisesta linkistä on varmasti hyötyä.
http://www.hoffenheimin.com/venezuela/index.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3261300Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan74909Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61813- 120683
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38672Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43670Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.53633- 49628
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45537
- 32521
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9496Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485- 22480
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o30455- 79447
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21421