Karmea haju

naapurista......

Kerrostaloomme muutti keväällä joku intialainen tms. porukka. Verhot aina tiiviisti ikkunoissa kiinni, pari turbaanimiestä liikkuu ajoittain. Ei meteliä, mutta: karmea, siis aivan karmea haju tulee asunnostaan ja se leviää kaikkialle samassa porraskäytävässä! Nyt se tunkee jo ulko-oven välistä ja postiluukusta meille ylimpään kerrokseen, ja eteisen naulakon vaatteet haisevat jo samalle hajulle. Sen huomaa työpaikallani, kun tulen ruokatauolta työhuoneeseen, takki haisee voimakkaasti tuolle hajulle. Ja tuo haju on sellainen omituisesti vaihteleva, aluksi tuntui että se on voimakas mauste, mutta nyt viikon ajan se on haissut tunkkaiselle maakellarille, liekkö peräti homeen hajua?

Mistä helvatasta tuollainen haju voi tulla? Viljelläänkö asunnossa jotain kasvia, huumetta tai muuta ja kosteusprosentti kova ja home tulee, vai mitä se on? Olen pari kertaa nähnyt kotiin tullessa, että kyseisen asunnon ovi on ollut auki, lattioilla ei mattoja, ei huonekaluja missään, vain verhot ikkunoissa kiinni.

Voiko hajuhaitasta valittaa vuokranantajalle (vakuutusyhtiön vuokratalot) tai isännöitsijälle? Voivatko häätää asukkaan jos ei varoitus tehoa hajun poistamiseksi?

9

2832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isännöitsijään

      hänellä lienee velvollisuus ja oikeus toimittaa tutkimus hajun lähteen alkuperästä ja siitä miten sen saisi lakkaamaan.

      • ???

        siitä, josko asunnossa olisi hamppuviljelmä. Kosteus viittaisi siihen.


      • olla varovainen
        ??? kirjoitti:

        siitä, josko asunnossa olisi hamppuviljelmä. Kosteus viittaisi siihen.

        huumemiehistä ei koskaan tiedä, oli ne sitten minkä maalaisia tahansa. Paras ehkä soittaa poliisille nimettömänä.


      • kosteudesta perustuu
        ??? kirjoitti:

        siitä, josko asunnossa olisi hamppuviljelmä. Kosteus viittaisi siihen.

        mihin?

        Vaikka en kannabista asunnossani kasvatakkaan, niin huonekasveja on yli 60 kpl. Ei ole mitään kosteus/home/hajuongelmia ilmennyt, vaikka osa onkin vesiviljelyssä...


    • Äitees

      kertoo! Ne polttaa suitsukkeita. Sellaisia maustetikkuja. Ne näyttää tähtisadetikuilta mutta on suitsukkeita. Niistä leviää voimakas mausteen haju. Jos haluat niitä käy ostamassa Intian Basaarista tai myös Yves Rocher myy niitä myös.

    • .....................

      Itse asun kaatopaikassa, pidän sisäovea kiinni ettei haju tule käytävään.

    • haisijat hiiteen.

      mutta joku mulkku poisti sen!

      Eli vuokranantajaan yhteys ja ilmoitus että kaikki rapussa kärsii hajusta.
      Jos asialle ei tehdä mitään haltuunotamme asunnon.

      Kyllä kuule tulee porukka paikalle ja nopsaan.
      Jos kuitenkaan näin ei käy, niin terveystarkastaja paikalle. Isännöitsijä tilaa sen.

      Meillä haisevat ap. heput lopettivat haisemisen kun rupesivat viemään niitä mätäneviä roskiaan ulos joita olivat varastoineet asuntoon!!!!!!!

      Onneksi muuttivat siten itsekin perässä.
      Ei ole meinaan kaivattu.

      Ai niin, me kun valitettiin, niin vuokranantaja heitti hetti rasistikortin peliin, mutta silti huomasi itsekin hajun, koska tilanteeseen tuli muutos ja nopeasti!

      Espoossa jouduttiin asunto ottamaan haltuun ja siellä majaili juoppo joka piti asuntoa koirien käymälänä ja kaatopaikkana.
      Desinfioijat sitten vaan paikalle ja asunto remonttiin.
      Juoppo läks.

    • Anonyymi

      Tämä karmea haju tulee mausteesta jota ne intialaiset heittää kuumaan öljyyn, sen nimi on asafoetida eli hingi eli hajupihka eli pirunpaska. Valkoinen jauhe joka uutettu koiranputki- sukuun kuuluvasta kasvista. Haju on 1000% prosenttia vahvempi kuin valkosipulissa ja sipulissa ja sen käyttö suomalaisissa kerrostaloissa pitäisi laissa kieltää! Intialaiset järjestäen saastuttavat kokonaisia taloja ja naapuriasuntoja tällä mausteellaan. Haju viipyy päiviä kun ei tuulettamalla lähde ja tarttuu joka paikkaan (vaatteet, huonekalut) ja viattomat joutuvat kärsimään. - Amsterdamissa jo moni vuokranantaja kieltää heti kättelyssä intialaisen kokkaamisen tämän takia. Asunnot aivan pilalla heidän jälkeen ja korkeat remonttikulut. Mutta ei minunkaan (Heka)isännöitsijä sanonut muutakuin että "onhan heillä oikeus ruoanvalmistukseensa" Hyvä Suomi! Pää hajoaa tässä jatkuvassa katkussa ja nukkuminen mahdotonta. Pitää muuttaa näiden takia pois

      • Anonyymi

        Kaveri vuokrasi aikoinaan asuntonsa vuodeksi intialaiselle, kun lähti itse Intiaan matkahommiin.
        Palattuaan totesi hajun, mutta pahempaa oli se, että koko keittiö oli rasvalla kuorrutettu. Jos oikein muistan, niin siitä aiheutui täys keittiöremppa.
        Liesituuletin oli ollut tälle vuokralaiselle täysin tuntematon laite, eikä sitä oltu edes yritetty käyttää...


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3826
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3034
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2101
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1944
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1828
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1321
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe