matkakohde jossa runsaasti harratemahdollisuuksia

lomaliikkuja

hei,suunnittelemme matkaa maalis-huhtikuun vaihteeseen tai helmikuun lopulle.. Haemme matkakohdetta jossa olisi hyvät harrastemahdollisuudet (liikuntaa ja mahd. kalastusta).. Ja tietenkin olisi toiveena lämmin ja edullinen matkakohde.. Onko kenelläkään ehdotuksia..

4

1373

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajankohta

      paikka jossa nuo ovat ja vielä pitää olla halpa. Se on Kanaria sillä Thaimaa on jo liian kallis?

    • Hehku-80

      Suosittelen lämpimästi Madeiraa. Vietimme siellä 2 viikkoa maaliskuussa. Siellä on aina lämmintä, näkemistä ja tekemistä riittää. Se ei ole rantakohde mutta valkoinen hiekkaranta löytyy myös toiselta saarelta laivareissun päästä. Vaeltamisesta Madeira on kuuluisa laajan levada verkostonsa vuoksi. Ruoka on hyvää ihmiset ystävällisiä ja hinnat kohtuullisia.

    • Paavo & Tuula

      Jos vaeltaminen/luonnossa liikkuminen kiinnostaa: Madeira (Funchal), Gran Canaria (Las Palmas), Teneriffa (Puerto de la Cruz). Noista kaupungeista on hyvät bussiyhteydet eri puolille saaria.
      Sunflower Landscapes-kirjasarjoista löytyvät hyvät patikointiohjeet omatoimiseen liikumiseen sekä myös bussiaikataulut. Vastikään on ilmestynyt myös Pentti Korpelan hyvät suomenkieliset kirjat: "Hiekkadyyneiltä lumihuipuille, Gran Canarian patikointiopas" sekä "Teneriffan patikointiopas, banaanilaaksoista kuumaisemiin".
      Ps. Sonaraplazan Matkalaukku / harrastematkat / kiipeily&vaellus osiosta löytyy myös aiheeseen liittyviä juttuja.

      • suosittelen

        Kanariaa. Olemme kahtena syksynä marras- joulukuussa vaellelleet tuon Pentti Korpelan kirjan kanssa Gran Canarialla Playa del Inglesistä käsin.
        Kirjassa erittäin hyvät ohjeet. Tosin erään Puerto Ricosta lähtevän vaelluksen alussa rappujen kaiteen väri oli vaihtunut keltaisesta mustaksi, mutta pieni maalin raaputtaminen selvitti asian. Näin yksityiskohtaiset ohjeet kirjasta siis löytyy! Samoin metsäpalo oli polttanut puun, jonka alla suositeltiin eväidensyöntitaukoa matkalla alaspäin Moganiin. Näin ne olosuhteet saattavat muuttua.
        Nyt marraskuussa lähdetään kolmas kerta Inglesiin useaksi viikoksi ja tehdään muutama vaellus. Saarella on hyvä bussiverkosto ja aikatauluja voi katsoa kätevästi netistä Global'in sivuilta, kun suunnittelee vaellusreitin aikataulua. Se oli outoa, että emme löytäneet Inglesistä mistään saaren pohjoisosan bussien käsiaikataulua, mutta sen sai sitten Las Palmasin San Telmon bussiasemalta, mistä pohjoisosiin ajavat bussit lähtevät.
        Inglesissä myös muita liikunnallisia aktiviteetteja runsaasti.
        Pitänee tutustua tuohon Teneriffan vaellusoppaaseen, Kiitos hyvästä vinkistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe