hei,suunnittelemme matkaa maalis-huhtikuun vaihteeseen tai helmikuun lopulle.. Haemme matkakohdetta jossa olisi hyvät harrastemahdollisuudet (liikuntaa ja mahd. kalastusta).. Ja tietenkin olisi toiveena lämmin ja edullinen matkakohde.. Onko kenelläkään ehdotuksia..
matkakohde jossa runsaasti harratemahdollisuuksia
4
1392
Vastaukset
- ajankohta
paikka jossa nuo ovat ja vielä pitää olla halpa. Se on Kanaria sillä Thaimaa on jo liian kallis?
- Hehku-80
Suosittelen lämpimästi Madeiraa. Vietimme siellä 2 viikkoa maaliskuussa. Siellä on aina lämmintä, näkemistä ja tekemistä riittää. Se ei ole rantakohde mutta valkoinen hiekkaranta löytyy myös toiselta saarelta laivareissun päästä. Vaeltamisesta Madeira on kuuluisa laajan levada verkostonsa vuoksi. Ruoka on hyvää ihmiset ystävällisiä ja hinnat kohtuullisia.
- Paavo & Tuula
Jos vaeltaminen/luonnossa liikkuminen kiinnostaa: Madeira (Funchal), Gran Canaria (Las Palmas), Teneriffa (Puerto de la Cruz). Noista kaupungeista on hyvät bussiyhteydet eri puolille saaria.
Sunflower Landscapes-kirjasarjoista löytyvät hyvät patikointiohjeet omatoimiseen liikumiseen sekä myös bussiaikataulut. Vastikään on ilmestynyt myös Pentti Korpelan hyvät suomenkieliset kirjat: "Hiekkadyyneiltä lumihuipuille, Gran Canarian patikointiopas" sekä "Teneriffan patikointiopas, banaanilaaksoista kuumaisemiin".
Ps. Sonaraplazan Matkalaukku / harrastematkat / kiipeily&vaellus osiosta löytyy myös aiheeseen liittyviä juttuja.- suosittelen
Kanariaa. Olemme kahtena syksynä marras- joulukuussa vaellelleet tuon Pentti Korpelan kirjan kanssa Gran Canarialla Playa del Inglesistä käsin.
Kirjassa erittäin hyvät ohjeet. Tosin erään Puerto Ricosta lähtevän vaelluksen alussa rappujen kaiteen väri oli vaihtunut keltaisesta mustaksi, mutta pieni maalin raaputtaminen selvitti asian. Näin yksityiskohtaiset ohjeet kirjasta siis löytyy! Samoin metsäpalo oli polttanut puun, jonka alla suositeltiin eväidensyöntitaukoa matkalla alaspäin Moganiin. Näin ne olosuhteet saattavat muuttua.
Nyt marraskuussa lähdetään kolmas kerta Inglesiin useaksi viikoksi ja tehdään muutama vaellus. Saarella on hyvä bussiverkosto ja aikatauluja voi katsoa kätevästi netistä Global'in sivuilta, kun suunnittelee vaellusreitin aikataulua. Se oli outoa, että emme löytäneet Inglesistä mistään saaren pohjoisosan bussien käsiaikataulua, mutta sen sai sitten Las Palmasin San Telmon bussiasemalta, mistä pohjoisosiin ajavat bussit lähtevät.
Inglesissä myös muita liikunnallisia aktiviteetteja runsaasti.
Pitänee tutustua tuohon Teneriffan vaellusoppaaseen, Kiitos hyvästä vinkistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2392588Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka122152Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3221878- 1031629
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois851540Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001250- 671200
- 251131
- 501083
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731016