Tsingis Aitmatov

http://www.kaleva.fi/plus/juttu733685_page0.htm


Kaikki suomennokset aikoinaan luin...Mestauslava jäi mieleen.
1706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Muistan erään kesän muutama vuosi sitten, kun päätin lukea jotain muutakin Aitmatovia, kuin Mestauslavan, joka oli jostain syystä eksynyt kirjahyllyyni, ja jota olin aina pitänyt vaikuttavana teoksena.

Tuon kesän aikana luin läpi kaiken Aitmatovilta suomennetun tuotannon, ja se kesä elää muistoissani edelleen hyvin tarunhohtoisena. Tuntuu, kuin olisin itse vaellellut Kirgisian maruna-aroilla ja vuoristossa, haaveillut valkeasta laivasta ja kulkenut Gulsaryn vierellä sen viimeistä matkaa. Niin elävää kerrontaa ja kauniita tarinoita!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kuollut.... kirjoitti:

http://www.kaleva.fi/plus/juttu733685_page0.htm


Kaikki suomennokset aikoinaan luin...Mestauslava jäi mieleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu