KÄYTÄNTÖ ei ole sama LAKI.

Poika asunut huhtikuusta lähtien kotona. Nyt on sitten ollut yksi suunnittelukokous sossutalossa.
Tapaaminen ja kokous tukiperheessämme.
Nyt on sitten seuranta-kokous.
Siis, eikö tämä lopu koskaan?
Kaikki on pitänyt kerjätä, lapsilisän siirto, elatustuki ja -avustus. Jonka unohtavat mielellään maksaa meidän kunnassamme, eli samaa hommaa, kun oli silloin vanhoina aikoina.
Mitään ei anneta, niinkuin laissa sanotaan, että perhettä pitäisi tukea harrastus-, virkistystoiminnoissa, sekä taloudellisestikin ja peräti?
Polkupyörä oli sossutätin mielestä se minkä poika saisi. Kun taas järki on kateissa, niin miksi pakotetaan ottamaan uusi polkupyörä, kun jo sellainen vanha ja hyvä on olemassa. Sitä emme nyt sitten halua.
Poika haluaa tietokoneen, sossutätin mielestä, vasta 7-luokalla.
Ostin kumisen ison uima-altaan pojalle ulos, kun hänen mielestä se oli hauska. Laitoin kuitin sossulle, ja pyysin jos tämän saisi, koska se oli pojan tahto ja mieleinen kesähauska.
Sossutäti suhtautui tuohon ostokseeni välinpitämättömästi, ei ole lukenut viestiäni.
Niin, maksoihan tuo 139E, peräti. Siinä oli allas, peite, puhdistaja ja veden hoito-setti.
Sanoin sossulan tätille, että kun avokkini hoitelee allasveden kloorit ja levänestot, ja pitää sen pojalle siistinä, niin eikö ole kiva!
Nou komments häneltä, siis sossulaiselta.
Sehän on vallan hirveä hinta, olihan se niin kiva meidän kärpäsenkakka kunnalle maksella asumiskotiin yli 8000E. Hehän tarvitsivat sen rahan, kovasti.
Soitin tänään sossutarkastajalle, kysyin mitä lainkohta tarkoittaa, että mekin voisimme saada pojalle jotain?
Sossujen tarkastaja sanoi, että tee kirjallisesti lista niistä mitä haluatte. Ja laita perusteluksi, että teitä pitäisi tukea, koska olette toimeentulon saajia kunnassanne.
Ja tietokoneesta hän nauroi, että ei pidä paikkaansa, että olisi liian nuori tiedonhallintaan, se olisi ollut hänenkin mielestään ihan hyvä idea, jos kerran jo polkupyörä on ja poika haluaa tietokoneen.
No, jaa`aa, (huokaus, siis omani).
Sitten huolehdin siitä, että jos KELA:lta ei saada pojan lääkkeisiin hoitotuen muodossa rahaa, niin joudummeko ne muutenkin jo kapeasta kukkarosta itse maksamaan, ne lääkkeet ovat kalliit.
Sossujen tarkastaja sanoi, että kuitti sossulaan, ja heidän pitää ne korvata tai ostaa jo sillä perusteella, kun saatte toimeentulotukea.
Nämä sanon Teille arvoisat lukijani siksi, että jos minun ja meidän ja poikani tapauksesta on jotain jollekin opittavaa. Huh...huh...
Tai siksi, jos jollakin on jotain neuvoja. Meille köyhille kotiutujille, joille ei meidän kärpäsenkakka kunnassamme ole mitään annetavaa.
Mitä ihmettä ne lakiin tuollaista kirjoittaa, SIIS KETÄ VARTEN?
Oishan mulla paljon kirjoitettavaa muutakin, mutta älkää nyt ihan kakkuleita mulle kirjoittako, kun on vieläkin niin onnellinen olo, kun olemme taas yhdessä ja poika viihtyy kotona.
En meinannut saada häntä edes käymään enää asumiskodissa, muuta kuin pienen ns. "taistelun" jälkeen. Poika näki asumiskodista jo silloin edellisenä yönä, kun piti sinne mennä käymään, niin näki painajaisunta, heh..he..jos olisimme vaikka menneet lääkäriin, en tiedä oisko lapsonen saanut vapautuksen tuosta ns. juhlahetkestä?
Olisin halunnut jotain uimahallilippua tai jotain harrastukseksi. Nyt on kärpäsenkakka-kuntamme vain saanut päähän, että jalkapallo - jalkapallo, entä kun poitsuli ei halua, ei ole koskaan halunnutkaan, sijariperhe siis se joka ei pystynyt tehtäväänsä, se silloin menneinä aikoina pakotti poikaa, nyt poika uskaltaa kotona olla oma itsensä ja sanoo mulle, että äiti en halua pelata jalkapalloa, SIIS MIKSI SOSSUTÄTI EI HALUA KUUNNELLA LASTA? Sitä annetaan mitä ei haluta, eli se että tuohon seuraan tarvitsisi kakkula kuntamme maksaa vain 25E, sillä sitten KUITATAAN LAIN KOHTA, H A R R A S T U K S I E N tukeminen. Oh`jess.
Ois kiva kun kirjoittaisitte mulle jotain, tämä oli harvinaisen aktiivinen palsta kohta tämä SIJAISVANHEMMAT keskustelufoorumi.
13626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kiva että teillä menee hyvin, vaikka sossut pistääkin hanttiin. Yhtään neuvoa en valitettavasti osaa antaa. Meilläkin lapset pitäisi pistää ties mihin liikunnalliseen harrastukseen, mutta lapsia ei kiinnosta...
Ihan kiva että kirjoittelet kuulumisia. Harmittaa vain sinun puolesta kun niitä jatkuvia kokouksia ja tätä sossun kanssa rahallista taistelua joudut käymään. Mutta pahin on ohi osaltanne!

Äänestä
  • Kirjoitin tänne eilen ainakin kilometrin, mutta se hävisi avaruuteen. No, ei sille nyt mitään voi. Se on juuri se, että kun lapsi ei saisi käydä minun tietokoneellani, kun se on tavallista herkempi moninaisine systeemeineen.
    Olin niin iloinen eilen kun te kirjoititte minulle taas! Olette olleet minulle vuosia suuri rikkaus ja tuki, vaikka aina välillä on ollut eriäviäkin mielipiteitä.
    Toki ovat tunteet ja tunnetilat vaihtuneet aina laidasta laitaan ja saaneet olemaan joskus tavallistakin ärhäkämpi, eikä aina niin kilttikään. Mutta siihenhän meillä kaikilla on oikeus ja jos sekin jo sinänsä jotenkin helpottaa, niin mikäs siinä.
    Onhan tämä uskomaton kanava kuitenkin purkaa omaa pahaa mieltään. Kunhan vain jokainen purkanut osaisi sitten myöntää aina välillä sen että kyllä mua nyt sitten niin rasittaa tämä ja ottaa päähän ja että vähemmästäkin sitä pottuuntuu.
    Kyllä tänne täytyy aina silloin tällöin vilkaista, että kuinkas siellä palstalla menee, ihmisillä.
    Minäkin paahdoin lainkohtia etsien ja tutkien, jotta niistä olisin löytänyt itselleni ja ehkä jollekin muullekin jotain viisautta.
    Mutta en tiedä nyt sitten kumpaan olen emempi pettynyt LAKIIN vai noihin jotka noiden lakien perusteella HUONOSTI edelleen noita asioita hoitaa.
    Minulla ainakin on niin moninaisia näiden asioiden hoidot, kun olen itse sairas ja tarvitsisin vähän enemmän yhteiskunnan tukea.
    Eli eilen luin vanhoista tutkimuksistani, että lastensuojelunasiakkaanakin jo pelkästään KUNNAN pitäisi petata parempia oloja KOTIIN, siinä puhuttiin jopa ASUNTOON KOHDISTUVASTA tarpeellisesta KORJAUKSESTA.
    Kuinkas tämä sitten KÄYTÄNNÖSSÄ kohdallani meneekään, no, siten että kun minulla on määritelty vammaisuusaste, jonka perusteella saisin asuntooni tarpeellisia MUUTOSTÖITÄ.
    Voin sanoa, että KYLLÄ ON TEHTY HANKALAKSI minulle ASIOIDEN HOITO, se on kuin kivimuuria vastaan tappelisi. Eli EI SAA MISTÄÄN TUKEA, kun tarvitsisin ARKIPÄIVIÄNI hieman helpottamaan TÄÄLLÄ KOTONA joitain asioita, jotka kohdistuvat ASUNNON MUUTOSTÖIHIN. Huh, huh....Kyllä noiden papereiden kanssa ennemmin pakahtuu, kun että apua saisi TAHOILTA, joille KUULUISI VIEDÄ ASIOITANI eteenpäin.
    Kenelläkään ei tunnu olevan AIKAA, ja ovat ikään kuin VIHAISIA, kun SOITAN ja yritän SELVITTÄÄ ja saada TARPEELLISIA papereita kokoon.
    Ja ylipäätänsä, ei meinaa saada ketään mistään PUHELIMEEN, että tiedoksi VAIN PÄÄTTÄJILLE, jos tuolla systeemillä täytyy VAMMAISEN IHMISEN ASIOITAAN HOITAA, NIIN KYLLÄ ENSI TÄYTYIS OLLA PAKSU LOMSA TASKUSSA, ETTÄ JAKSAA PUHELIMESSA ROIKKUA YRITTÄEN VIEDÄ ASIOITAAN ETEENPÄIN.

    mIKÄs tässä YHTEISKUNNASSA oikein on VIALLA. Kun on LAIT, niin on pantu kyllä sellaisiakin TAKKUPÄITÄ langan toiseen päähän, ETTÄ KUIN OMISTAAN ANTAISIVAT, ETTEI VAAN LASTENSUOJELUNASIAKAS, JA VAMMAINEN VANHEMPI SAISI MITÄÄN KOTIINSA, TAI KODIN ULKOPUOLELLE.

    MITÄ IHMETTÄ, NUO LAIT TARKOITTAVAT, JOS NE EIVÄT OLE TOTTA KÄYTÄNNÖSSÄ?

    Sitä kyllä kannattaisi miettiä hieman tarkemminkin, missä on vika, ehkä sitä tulenkin täällä vielä "puimaan", tarkemmin.

    Ja eiköhän se ole niin, ETTÄ JOKAINEN IHMINEN KYLLÄ ITSE ON SE HENKILÖ, JOKA TIETÄÄ MITÄ TARVITSISI. Mullakin monta LAKIALUETTA, joiden perusteella PITÄISI JOTAIN PARANNUKSIA TULLA MINULLE. Nyt kun olen yrittänyt hieman perheeni HYVINVOINTIA edistää, niin ai-jai`ih, kuinka TÖKKII VASTAAN JOKA SUUNNALTA.
    Mutta onko se niin, että KUNNAT MIELUIMMIN HOITAVAT ASIAT KALLIIMMAN KAUTTA? ANTAMALLA RAHAA monenlaisiin LAITOKSIIN, ja ne korvaukset eivät ole pieniä. Kyllä on hankala saada mitään sinne YHTEISKUNNAN PERUSYKSIKKÖÖN eli PERHEEN SISÄLLE!!
    Kuinka se voi oikein ollakaan näin??

    Rahat loppui MEIDÄN KUNNASTA NIIN KUIN SEINÄÄN, KUN TULI JÄLKIHOITO - AIKA!! ei sitten niin minkäänlaista apua sinne KOTIIN.
    Tukiperhe -kokouksessa, sossutäti kurkkasi tukitädin makuukammariin, ja huudahti kuin PIKKUTYTTÖ, ETTÄ TEILLÄHÄN LUOJANKIITOS ON JO SÄNKYU, SITÄ EI TARVISE KUNNAN OSTAA!!

    VOI TOTTAMAAR`, ajatteli PIILIPUU, ja kallisteli oksiaan, että taas tuulee, mutta en KYLLÄ pajun tavoin katkea, vaan taas pitää TAIPUA.

    Sitten aloitinkin SOSSUTÄTIN pommittamisen, että edes tukiperheelle tulisi jotain POJALLE. Kun huomasin, että TUKIPERHE oli liian vaatimaton pyytämään yhtään mitään. ELI NÄIN MEITÄ KUNTIEN SOSSUTÄDIT POMPOTTAA.

    OLEN MIETTINYT MISTÄ NUO IHMEOHJEET MEIDÄNKIN SOSSULA SAA? VAI ONKO AINUT OHJASTUS SUITSI SE, ETTÄ KUN TYHMYYKSISSÄÄN HEITTELIVÄT KAIKKI NE TUHANNET EUROT SINNE ASUMISKOTIIN, niin nyt ovat sitten KÖYHIÄ SOSSUTANTTOJA, KUIN kirkonrotat.
    Nakerrus vain kuuluu, kun iskevät hampaansa kovaan puuhun.

    Näin vain on YSTÄVÄISENI täällä, että MEIDÄN KUNNAN RAHAT LOPPUI, HETI, SIIHEN PÄIVÄÄN, KUN KUNNAN SOSSUPUOLEN RAHAKIRSTU tyhjentyi ASUMISKODIN PANKKITILILLE. No, tekiväthän nuo SEN OMISTAJAT YHDEN AMERIKANMATKAN, niillä RAHOILLA. jA RAHAT OLIVAT HEILLÄ NIIN TIUKALLA, KUN TULI PARISKUNTA SIELTÄ TAKAISIN, ETTÄ POIKANI SYSÄTTIIN TOISEN POJAN KANSSA SAMAAN HUONEESEEN, siellä sekasotkun keskellä poikani sitten tallusteli, kun pienessä huoneessa oli kaksi sänkyä, KAHDEN VILLEIMMÄSSÄ IÄSSSÄ OLEVAN POJAN TAVARAT SIKINSOKIN, sekä OMAN POIKANI TAVARAT LAATIKKOISSA PITKIN LATTIAA. Tämä oli suurin SYY KUNNAN SOSSUPUOLEN RAHOJEN LOPPUMISEN JÄLKEEN, MINKÄ TAKIA POIKANI SIJOITUSPAIKAKSI TULI OMA SIISTI KOTI!!

    Eli jos selvennän vielä hiukan, NIIN ASUMISKOTIIN OLI TULOSSA ULKOMAALAINEN TYTTÖ, JA HÄNTÄ VARTEN PITI REMONTOIDA POIKANI HUONE. Eli muutenkin jo RAHAPULAAN LAITTANUT ASUMISKODIN JOHTAJALLA OLI KIIRE SAADA "KARSINA" UUDELLE UHRILAMPAALLE. Eli sijoitettua MURKKUIKÄINEN TYTTÖ ASUMISKOTTIIN.
    ASUMISKOTIIN, JOSTA POIKANI NÄKEE PAINAJAISTA, ainakin poika näin sanoo, joskus aamuisin herättyään. Ja minun suurin ONGELMA TÄÄLLÄ KOTONA ON SE, KUN POIKANI EI OSAA SYÖDÄ KAIKENLAISIA RUOKIA, TUON ASUMISKODIN JÄLKEEN. Eli kun siellä sai niin YKSIPUOLISTA RUOKAA, EI OLE TOTTUNUT VAIHTELEVIIN MAKUIHIN, ja kuinka olisikaan HÄÄRÄÄVÄTHÄN TUOLLA ASUMISKODISSA DIPLOKOKKI MIEHET, TODELLISET DIPLOKOKIT.
    Kovin vastahankaan näytti HEIDÄN KEITTELEMINEN TAPAHTUVAN, JA KEITTIÖN, ELI TUVAN SIISTINÄ PITÄMINEN.
    En ymmärrä, että jos tässä "KODINOMAISESSA"-LAITOKSESSA, joksi he itseään kutuvat, pitisi tehdä KODINHOITOTYÖ SIINÄ SAMASSA NIIDEN RUNSASLUKUISTEN MIESPUOLISTEN HOITAJIEN, joita näkyy aina siellä vieraillessani, 2:si liian vähän, MITÄ LAKI VELVOITTAISI. No, eihän silloin jäisi ISÄNTÄPARISKUNNALLE, RAHAA, UUSIIN KAUKOMATKOIHIN, jos pitäisivät siellä LAKISÄÄTEISEN MÄÄRÄN TYÖNTEKIJÖITÄ.

    No, se oli meidän ja pojan onni, että MUNASIVAT KAIKKI! En nyt tiedä miten se loppu meni, tuliko SOTA HEIDÄNKIN VÄLIIN?
    MUTTA TÄNÄKIN PÄIVÄNÄ, TÄMÄ TATUOITU PARISKUNTA HAALII UUSIA KUNTIA, ISTUMALLA HEIDÄN SOSSU PUOLEN KOKOUSSALISSA, TOIVOTTAVASTI TULEE KUUMIA KESÄPÄIVIÄ, ETTÄ SAAVAT SITTEN PIILOTELLA RUNSAAMMILLA VAATETUKSILLA TÄÄLLÄKIN TUNNISTETTUJA TATUOINTEJAAN.
    Huh, huh, oli tämäkin TAAS SUOMESSA TAPAHTUVAA TARINAA "RAHAN HAALIJOISTA" "LASTENSUOJELUN"- nimissä!
    Kyllä EI OLE YKSIASIA, JOKA TAPAHTUU lastensuojelun nimissä. Eiköhän tämä ole kuntien köyhdyttämistä YKSITYISEEN PIIKKIIN.
    No, loppuksi tässä en voi mitään muuta todeta, että meille kyllä YHTEISKUNNAN "PERUSYKSIKKÖNÄ" PERHEENÄ, EI JÄÄNYT ENÄÄ TUN LAITOKSEEN MENEVÄN 8060E:n jälkeen yhtäänmitään, ei sitten niin mitään!
    Jos jotain virkistys-matkaa tuli järjestettyä PIILIPUUN-perheelle se kyllä meni YHDISTYKSEN kassasta, johon VAMMAISUUSASTEENI PERUSTEELLA KUULUN. Eli kyllä OLI SOSSUTÄTI TOMERANA TYTTÖNÄ, KUN JÄRJESTELI PIENTÄ TULEVAA VIRKISTYSMATKAA, kun kunnan oma kassa SOSSUPUOLELLA ammottaa tyhjyyttään. NO, tämä kyllä kelpaa PIILIPUUN POJALLE, ei ihan Amerikkaan asit päästy, mutta kun on järkeä, niin ei tartte päästäkään!

    Äänestä

  • piilipuu kirjoitti:

    Kirjoitin tänne eilen ainakin kilometrin, mutta se hävisi avaruuteen. No, ei sille nyt mitään voi. Se on juuri se, että kun lapsi ei saisi käydä minun tietokoneellani, kun se on tavallista herkempi moninaisine systeemeineen.
    Olin niin iloinen eilen kun te kirjoititte minulle taas! Olette olleet minulle vuosia suuri rikkaus ja tuki, vaikka aina välillä on ollut eriäviäkin mielipiteitä.
    Toki ovat tunteet ja tunnetilat vaihtuneet aina laidasta laitaan ja saaneet olemaan joskus tavallistakin ärhäkämpi, eikä aina niin kilttikään. Mutta siihenhän meillä kaikilla on oikeus ja jos sekin jo sinänsä jotenkin helpottaa, niin mikäs siinä.
    Onhan tämä uskomaton kanava kuitenkin purkaa omaa pahaa mieltään. Kunhan vain jokainen purkanut osaisi sitten myöntää aina välillä sen että kyllä mua nyt sitten niin rasittaa tämä ja ottaa päähän ja että vähemmästäkin sitä pottuuntuu.
    Kyllä tänne täytyy aina silloin tällöin vilkaista, että kuinkas siellä palstalla menee, ihmisillä.
    Minäkin paahdoin lainkohtia etsien ja tutkien, jotta niistä olisin löytänyt itselleni ja ehkä jollekin muullekin jotain viisautta.
    Mutta en tiedä nyt sitten kumpaan olen emempi pettynyt LAKIIN vai noihin jotka noiden lakien perusteella HUONOSTI edelleen noita asioita hoitaa.
    Minulla ainakin on niin moninaisia näiden asioiden hoidot, kun olen itse sairas ja tarvitsisin vähän enemmän yhteiskunnan tukea.
    Eli eilen luin vanhoista tutkimuksistani, että lastensuojelunasiakkaanakin jo pelkästään KUNNAN pitäisi petata parempia oloja KOTIIN, siinä puhuttiin jopa ASUNTOON KOHDISTUVASTA tarpeellisesta KORJAUKSESTA.
    Kuinkas tämä sitten KÄYTÄNNÖSSÄ kohdallani meneekään, no, siten että kun minulla on määritelty vammaisuusaste, jonka perusteella saisin asuntooni tarpeellisia MUUTOSTÖITÄ.
    Voin sanoa, että KYLLÄ ON TEHTY HANKALAKSI minulle ASIOIDEN HOITO, se on kuin kivimuuria vastaan tappelisi. Eli EI SAA MISTÄÄN TUKEA, kun tarvitsisin ARKIPÄIVIÄNI hieman helpottamaan TÄÄLLÄ KOTONA joitain asioita, jotka kohdistuvat ASUNNON MUUTOSTÖIHIN. Huh, huh....Kyllä noiden papereiden kanssa ennemmin pakahtuu, kun että apua saisi TAHOILTA, joille KUULUISI VIEDÄ ASIOITANI eteenpäin.
    Kenelläkään ei tunnu olevan AIKAA, ja ovat ikään kuin VIHAISIA, kun SOITAN ja yritän SELVITTÄÄ ja saada TARPEELLISIA papereita kokoon.
    Ja ylipäätänsä, ei meinaa saada ketään mistään PUHELIMEEN, että tiedoksi VAIN PÄÄTTÄJILLE, jos tuolla systeemillä täytyy VAMMAISEN IHMISEN ASIOITAAN HOITAA, NIIN KYLLÄ ENSI TÄYTYIS OLLA PAKSU LOMSA TASKUSSA, ETTÄ JAKSAA PUHELIMESSA ROIKKUA YRITTÄEN VIEDÄ ASIOITAAN ETEENPÄIN.

    mIKÄs tässä YHTEISKUNNASSA oikein on VIALLA. Kun on LAIT, niin on pantu kyllä sellaisiakin TAKKUPÄITÄ langan toiseen päähän, ETTÄ KUIN OMISTAAN ANTAISIVAT, ETTEI VAAN LASTENSUOJELUNASIAKAS, JA VAMMAINEN VANHEMPI SAISI MITÄÄN KOTIINSA, TAI KODIN ULKOPUOLELLE.

    MITÄ IHMETTÄ, NUO LAIT TARKOITTAVAT, JOS NE EIVÄT OLE TOTTA KÄYTÄNNÖSSÄ?

    Sitä kyllä kannattaisi miettiä hieman tarkemminkin, missä on vika, ehkä sitä tulenkin täällä vielä "puimaan", tarkemmin.

    Ja eiköhän se ole niin, ETTÄ JOKAINEN IHMINEN KYLLÄ ITSE ON SE HENKILÖ, JOKA TIETÄÄ MITÄ TARVITSISI. Mullakin monta LAKIALUETTA, joiden perusteella PITÄISI JOTAIN PARANNUKSIA TULLA MINULLE. Nyt kun olen yrittänyt hieman perheeni HYVINVOINTIA edistää, niin ai-jai`ih, kuinka TÖKKII VASTAAN JOKA SUUNNALTA.
    Mutta onko se niin, että KUNNAT MIELUIMMIN HOITAVAT ASIAT KALLIIMMAN KAUTTA? ANTAMALLA RAHAA monenlaisiin LAITOKSIIN, ja ne korvaukset eivät ole pieniä. Kyllä on hankala saada mitään sinne YHTEISKUNNAN PERUSYKSIKKÖÖN eli PERHEEN SISÄLLE!!
    Kuinka se voi oikein ollakaan näin??

    Rahat loppui MEIDÄN KUNNASTA NIIN KUIN SEINÄÄN, KUN TULI JÄLKIHOITO - AIKA!! ei sitten niin minkäänlaista apua sinne KOTIIN.
    Tukiperhe -kokouksessa, sossutäti kurkkasi tukitädin makuukammariin, ja huudahti kuin PIKKUTYTTÖ, ETTÄ TEILLÄHÄN LUOJANKIITOS ON JO SÄNKYU, SITÄ EI TARVISE KUNNAN OSTAA!!

    VOI TOTTAMAAR`, ajatteli PIILIPUU, ja kallisteli oksiaan, että taas tuulee, mutta en KYLLÄ pajun tavoin katkea, vaan taas pitää TAIPUA.

    Sitten aloitinkin SOSSUTÄTIN pommittamisen, että edes tukiperheelle tulisi jotain POJALLE. Kun huomasin, että TUKIPERHE oli liian vaatimaton pyytämään yhtään mitään. ELI NÄIN MEITÄ KUNTIEN SOSSUTÄDIT POMPOTTAA.

    OLEN MIETTINYT MISTÄ NUO IHMEOHJEET MEIDÄNKIN SOSSULA SAA? VAI ONKO AINUT OHJASTUS SUITSI SE, ETTÄ KUN TYHMYYKSISSÄÄN HEITTELIVÄT KAIKKI NE TUHANNET EUROT SINNE ASUMISKOTIIN, niin nyt ovat sitten KÖYHIÄ SOSSUTANTTOJA, KUIN kirkonrotat.
    Nakerrus vain kuuluu, kun iskevät hampaansa kovaan puuhun.

    Näin vain on YSTÄVÄISENI täällä, että MEIDÄN KUNNAN RAHAT LOPPUI, HETI, SIIHEN PÄIVÄÄN, KUN KUNNAN SOSSUPUOLEN RAHAKIRSTU tyhjentyi ASUMISKODIN PANKKITILILLE. No, tekiväthän nuo SEN OMISTAJAT YHDEN AMERIKANMATKAN, niillä RAHOILLA. jA RAHAT OLIVAT HEILLÄ NIIN TIUKALLA, KUN TULI PARISKUNTA SIELTÄ TAKAISIN, ETTÄ POIKANI SYSÄTTIIN TOISEN POJAN KANSSA SAMAAN HUONEESEEN, siellä sekasotkun keskellä poikani sitten tallusteli, kun pienessä huoneessa oli kaksi sänkyä, KAHDEN VILLEIMMÄSSÄ IÄSSSÄ OLEVAN POJAN TAVARAT SIKINSOKIN, sekä OMAN POIKANI TAVARAT LAATIKKOISSA PITKIN LATTIAA. Tämä oli suurin SYY KUNNAN SOSSUPUOLEN RAHOJEN LOPPUMISEN JÄLKEEN, MINKÄ TAKIA POIKANI SIJOITUSPAIKAKSI TULI OMA SIISTI KOTI!!

    Eli jos selvennän vielä hiukan, NIIN ASUMISKOTIIN OLI TULOSSA ULKOMAALAINEN TYTTÖ, JA HÄNTÄ VARTEN PITI REMONTOIDA POIKANI HUONE. Eli muutenkin jo RAHAPULAAN LAITTANUT ASUMISKODIN JOHTAJALLA OLI KIIRE SAADA "KARSINA" UUDELLE UHRILAMPAALLE. Eli sijoitettua MURKKUIKÄINEN TYTTÖ ASUMISKOTTIIN.
    ASUMISKOTIIN, JOSTA POIKANI NÄKEE PAINAJAISTA, ainakin poika näin sanoo, joskus aamuisin herättyään. Ja minun suurin ONGELMA TÄÄLLÄ KOTONA ON SE, KUN POIKANI EI OSAA SYÖDÄ KAIKENLAISIA RUOKIA, TUON ASUMISKODIN JÄLKEEN. Eli kun siellä sai niin YKSIPUOLISTA RUOKAA, EI OLE TOTTUNUT VAIHTELEVIIN MAKUIHIN, ja kuinka olisikaan HÄÄRÄÄVÄTHÄN TUOLLA ASUMISKODISSA DIPLOKOKKI MIEHET, TODELLISET DIPLOKOKIT.
    Kovin vastahankaan näytti HEIDÄN KEITTELEMINEN TAPAHTUVAN, JA KEITTIÖN, ELI TUVAN SIISTINÄ PITÄMINEN.
    En ymmärrä, että jos tässä "KODINOMAISESSA"-LAITOKSESSA, joksi he itseään kutuvat, pitisi tehdä KODINHOITOTYÖ SIINÄ SAMASSA NIIDEN RUNSASLUKUISTEN MIESPUOLISTEN HOITAJIEN, joita näkyy aina siellä vieraillessani, 2:si liian vähän, MITÄ LAKI VELVOITTAISI. No, eihän silloin jäisi ISÄNTÄPARISKUNNALLE, RAHAA, UUSIIN KAUKOMATKOIHIN, jos pitäisivät siellä LAKISÄÄTEISEN MÄÄRÄN TYÖNTEKIJÖITÄ.

    No, se oli meidän ja pojan onni, että MUNASIVAT KAIKKI! En nyt tiedä miten se loppu meni, tuliko SOTA HEIDÄNKIN VÄLIIN?
    MUTTA TÄNÄKIN PÄIVÄNÄ, TÄMÄ TATUOITU PARISKUNTA HAALII UUSIA KUNTIA, ISTUMALLA HEIDÄN SOSSU PUOLEN KOKOUSSALISSA, TOIVOTTAVASTI TULEE KUUMIA KESÄPÄIVIÄ, ETTÄ SAAVAT SITTEN PIILOTELLA RUNSAAMMILLA VAATETUKSILLA TÄÄLLÄKIN TUNNISTETTUJA TATUOINTEJAAN.
    Huh, huh, oli tämäkin TAAS SUOMESSA TAPAHTUVAA TARINAA "RAHAN HAALIJOISTA" "LASTENSUOJELUN"- nimissä!
    Kyllä EI OLE YKSIASIA, JOKA TAPAHTUU lastensuojelun nimissä. Eiköhän tämä ole kuntien köyhdyttämistä YKSITYISEEN PIIKKIIN.
    No, loppuksi tässä en voi mitään muuta todeta, että meille kyllä YHTEISKUNNAN "PERUSYKSIKKÖNÄ" PERHEENÄ, EI JÄÄNYT ENÄÄ TUN LAITOKSEEN MENEVÄN 8060E:n jälkeen yhtäänmitään, ei sitten niin mitään!
    Jos jotain virkistys-matkaa tuli järjestettyä PIILIPUUN-perheelle se kyllä meni YHDISTYKSEN kassasta, johon VAMMAISUUSASTEENI PERUSTEELLA KUULUN. Eli kyllä OLI SOSSUTÄTI TOMERANA TYTTÖNÄ, KUN JÄRJESTELI PIENTÄ TULEVAA VIRKISTYSMATKAA, kun kunnan oma kassa SOSSUPUOLELLA ammottaa tyhjyyttään. NO, tämä kyllä kelpaa PIILIPUUN POJALLE, ei ihan Amerikkaan asit päästy, mutta kun on järkeä, niin ei tartte päästäkään!

    Teidän perheelle. Pidä lippu korkealla perheesi puolesta.

    Tähän maahanhan on valittu oikein eduskunta säätämään näitä lakeja, joita ei sitten tämän maan kunnissa tarvitsekaan noudattaa.
    Tai jossain kunnissa lakeja noudatetaan ja toisissa ei edes tiedetä jonkun lain voimassa olosta.
    Sellainen tasa-arvoinen ja oikeudenmukaisesti kaikkia kansalaisia kohteleva isänmaa meillä suomalaisilla on.

    Oliko sellainen kuin vammaisneuvoja tai vastaava jo pakollinen joka kunnassa?
    Tai onko teidän kunnan sosiaaliasiamies millainen (onko sellaista teidän kunnassa siis ollenkaan)?
    Oiksos jommasta kummasta viranomaisesta taikka molemmista teille apua
    niin ettei sinun tarvitsisi kaikkea lain mukaan teille kuuluvaa itse teidän perheelle taistella.
    Saisit sitten enemmän jo vihdoin viimein itsekin keskittyä poikasi asioihin ja hoitoon,
    kun ei tarvitsisi joka asiasta sataan kertaan kuntaan päin mainita, vaatia, kirjelmöidä ja valittaa ....

    Voimia ja virkistystä kesäänne.

    Äänestä

  • Oikein mukavaa kesää kirjoitti:

    Teidän perheelle. Pidä lippu korkealla perheesi puolesta.

    Tähän maahanhan on valittu oikein eduskunta säätämään näitä lakeja, joita ei sitten tämän maan kunnissa tarvitsekaan noudattaa.
    Tai jossain kunnissa lakeja noudatetaan ja toisissa ei edes tiedetä jonkun lain voimassa olosta.
    Sellainen tasa-arvoinen ja oikeudenmukaisesti kaikkia kansalaisia kohteleva isänmaa meillä suomalaisilla on.

    Oliko sellainen kuin vammaisneuvoja tai vastaava jo pakollinen joka kunnassa?
    Tai onko teidän kunnan sosiaaliasiamies millainen (onko sellaista teidän kunnassa siis ollenkaan)?
    Oiksos jommasta kummasta viranomaisesta taikka molemmista teille apua
    niin ettei sinun tarvitsisi kaikkea lain mukaan teille kuuluvaa itse teidän perheelle taistella.
    Saisit sitten enemmän jo vihdoin viimein itsekin keskittyä poikasi asioihin ja hoitoon,
    kun ei tarvitsisi joka asiasta sataan kertaan kuntaan päin mainita, vaatia, kirjelmöidä ja valittaa ....

    Voimia ja virkistystä kesäänne.

    Kiitos Sinulle!
    Vammaisneuvostoon kerran soitin kuljetuspalveluasioista, sieltä vain sanottiin, että ei voi mitään,jos teidän kunnassa on noin huonosti ja vammaisen kukkaroa rasittavalla tavalla kuljetuspalveluasiat järjestetty.
    Oli aika kovantuntuinen nainen, minun korvilleni, hän. Ajattelin, että voi, voi, kuinka valitaan tuollainen henkilö, joka ei ole yhtään myötätuntoinenkaan edes, sitähän voi antaa ilmaiseksi.
    Sosiaaliasiamies on isommasta kaupungista ostettu palvelu meidän kuntaan, lakisääteisenä palveluna.
    Kun soitin sosiaalitarkastajalle, olin onnellinen kun kerrankin vastattiin puhelimeen. No, sosiaalitarkastaja kauhistui, että KUKA on antanut tämän puhelimen NUMERON sinulle!
    Minä kauhistuin, että mitä tuli tehtyä, nyt?
    Sosiaalitarkastaja huomasi hätääntymiseni, ja alkoi selitellä, että hänellä on kaksi puhelinta, ja tämä mihin soitin on aivan toisille asioille varattu. Kuinka ovat voineet antaa sinulle tämän numeron.
    No, kun sosiaalitarkastaja hetken pähkäiltyään rauhoittui, että kyllähän minua hänen nyt vain on sitten ikävä kyllä palveltava. Eli aloin selittää hänelle murheitani.
    Oli ihanaa, kun sain rauhassa kuitenkin selittää ja purkaa sydäntäni, hän antoi asiallisia vastauksia minulle.
    Neuvoi minua tekemään LISTÄ, KIRJALLISESTI, JOHON VAADIN KIRJALLISTA PÄÄTÖSTÄ SOSSUTÄTILTÄ.
    Eli silläkin perusteella, kuulemma, jotta olemme saaneet TOIMEENTULOTUKEA, ja olemme vielä LASTENSUOJELUNASIAKKAITA.
    Ja pojan LÄÄKKEISTÄ sanoi, että jos KELA ei anna alle 16-vuotiaiden VAMMAISTUKEA (tällä nimellä liikkuu nyt), niin SOSSULAN on maksettava LAPSEN LÄÄKKEET, kun ne on kalliita meille, sillä perusteella, KUN OLEMME SAANEET TOIMEENTULOTUKEA.
    Eli nämä avut sain SOSSUTARKASTAJALTA.
    Ja helpotuksen huokauksen, että POIKA asuu nyt kotona. Ja naurun sossutätin sanoille, että tietokone vasta yläastelaiselle!
    Sosiaalitarkastaja sanoi, että hänellä on samanikäisiä lapsia, ja he kovasti osaavat käyttää TIETOKONETTA. Ja, että minunkin pojalla olisi hänen mielestään oikeus saada JÄLKIHUOLTONA tietokone, siksi että pystyy ihan hvyin ottamaan varmaan tietoa sieltä vastaan, JA SITEN PYSTYY PÄIVITTÄMÄÄN TIETOAAN JA TIEDONHALLINTA PARANEE.
    Eiks`ollut mukava SOSSUTARKASTAJA, meillä!
    Sitten, kun sanoin, että meidän kunnassa jatkavat näköjään huonoa ASIAIN HOITOA, kun eivät maksa taaskaan ajallaan poikani elatusapua ja -tukea. Niinkuin ollaan bion kanssa sovittu, aikanaan.
    Tätä ei SOSSUTARKASTAJA ymmärtänyt kuinka voivat tehdä meidän kakkuli kunnassa näin. Sanoi, mulle, että KUULE SEN HEIDÄN PITÄÄ MAKSAA PÄIVÄLLEEN!

    Ja sanoi, lopuksi. Että vaadi aina KIRJALLINEN PÄÄTÖS, SINUN KIRJALLISEEN HAKEMUKSEESI ASIASTA KUIN ASIASTA, NIIN TARKASTELLAAN SITÄ SITTEN YHDESSÄ, ETTÄ MITÄ VOIMME TEHDÄ NIILLE ASIOILLE SITTEN, ETEENPÄIN.
    Ja, että kyllä hän auttaa, kun nyt sitten menet näissä asioissa taas eteenpäin.

    Se on vain niin pirskatin raskasta, kun minä en ole ihan samoilla varustuksilla, kuin muut terveet ihmiset. Ja kukaan ei tahdo oikein hoitaa mitään, ei edes vaikka menen paikan päälle ja kysyn ja soitan ja niinedespäin...eli AINA ON TYYPILLINEN SANA HEILLÄ,: - "soita sinne, soita tuonne, jospa minä yhdistän tuolle, tälle, ja puhelimesta paikasta paikkaan siirretyt puheluni OVAT TODELLA HENKISESTI RASKASTA ODOTELTAVA JA VOI OLLA ETTÄ ASIAA EI LOPPUJEN LOPUKSI HALUA HOITAA KUKAAN!!
    Kirjoitin tämän siksi,jos jollekin toiselle tästä olisi apua, tuosta, että pyydetään INSTANTILTA kirjallista päätöstä, JOSSA SITTEN ON MAHDOLLISUUS ASIAN TARKASTELUUN.
    Mutta sitä ikävää valituslinjaa, tuntuu, jotta on menty tässä YHTEISKUNNASSA SIIHEN, ETTÄ HALUTAANKIN, JOTTA "VALITUKSEN" KAUTTA, "VALITUKSEN" KAUTTA. Ne asiat armaassa SUOMENMAASSAMME hoidellaan.

    Äänestä

  • piilipuu kirjoitti:

    Kiitos Sinulle!
    Vammaisneuvostoon kerran soitin kuljetuspalveluasioista, sieltä vain sanottiin, että ei voi mitään,jos teidän kunnassa on noin huonosti ja vammaisen kukkaroa rasittavalla tavalla kuljetuspalveluasiat järjestetty.
    Oli aika kovantuntuinen nainen, minun korvilleni, hän. Ajattelin, että voi, voi, kuinka valitaan tuollainen henkilö, joka ei ole yhtään myötätuntoinenkaan edes, sitähän voi antaa ilmaiseksi.
    Sosiaaliasiamies on isommasta kaupungista ostettu palvelu meidän kuntaan, lakisääteisenä palveluna.
    Kun soitin sosiaalitarkastajalle, olin onnellinen kun kerrankin vastattiin puhelimeen. No, sosiaalitarkastaja kauhistui, että KUKA on antanut tämän puhelimen NUMERON sinulle!
    Minä kauhistuin, että mitä tuli tehtyä, nyt?
    Sosiaalitarkastaja huomasi hätääntymiseni, ja alkoi selitellä, että hänellä on kaksi puhelinta, ja tämä mihin soitin on aivan toisille asioille varattu. Kuinka ovat voineet antaa sinulle tämän numeron.
    No, kun sosiaalitarkastaja hetken pähkäiltyään rauhoittui, että kyllähän minua hänen nyt vain on sitten ikävä kyllä palveltava. Eli aloin selittää hänelle murheitani.
    Oli ihanaa, kun sain rauhassa kuitenkin selittää ja purkaa sydäntäni, hän antoi asiallisia vastauksia minulle.
    Neuvoi minua tekemään LISTÄ, KIRJALLISESTI, JOHON VAADIN KIRJALLISTA PÄÄTÖSTÄ SOSSUTÄTILTÄ.
    Eli silläkin perusteella, kuulemma, jotta olemme saaneet TOIMEENTULOTUKEA, ja olemme vielä LASTENSUOJELUNASIAKKAITA.
    Ja pojan LÄÄKKEISTÄ sanoi, että jos KELA ei anna alle 16-vuotiaiden VAMMAISTUKEA (tällä nimellä liikkuu nyt), niin SOSSULAN on maksettava LAPSEN LÄÄKKEET, kun ne on kalliita meille, sillä perusteella, KUN OLEMME SAANEET TOIMEENTULOTUKEA.
    Eli nämä avut sain SOSSUTARKASTAJALTA.
    Ja helpotuksen huokauksen, että POIKA asuu nyt kotona. Ja naurun sossutätin sanoille, että tietokone vasta yläastelaiselle!
    Sosiaalitarkastaja sanoi, että hänellä on samanikäisiä lapsia, ja he kovasti osaavat käyttää TIETOKONETTA. Ja, että minunkin pojalla olisi hänen mielestään oikeus saada JÄLKIHUOLTONA tietokone, siksi että pystyy ihan hvyin ottamaan varmaan tietoa sieltä vastaan, JA SITEN PYSTYY PÄIVITTÄMÄÄN TIETOAAN JA TIEDONHALLINTA PARANEE.
    Eiks`ollut mukava SOSSUTARKASTAJA, meillä!
    Sitten, kun sanoin, että meidän kunnassa jatkavat näköjään huonoa ASIAIN HOITOA, kun eivät maksa taaskaan ajallaan poikani elatusapua ja -tukea. Niinkuin ollaan bion kanssa sovittu, aikanaan.
    Tätä ei SOSSUTARKASTAJA ymmärtänyt kuinka voivat tehdä meidän kakkuli kunnassa näin. Sanoi, mulle, että KUULE SEN HEIDÄN PITÄÄ MAKSAA PÄIVÄLLEEN!

    Ja sanoi, lopuksi. Että vaadi aina KIRJALLINEN PÄÄTÖS, SINUN KIRJALLISEEN HAKEMUKSEESI ASIASTA KUIN ASIASTA, NIIN TARKASTELLAAN SITÄ SITTEN YHDESSÄ, ETTÄ MITÄ VOIMME TEHDÄ NIILLE ASIOILLE SITTEN, ETEENPÄIN.
    Ja, että kyllä hän auttaa, kun nyt sitten menet näissä asioissa taas eteenpäin.

    Se on vain niin pirskatin raskasta, kun minä en ole ihan samoilla varustuksilla, kuin muut terveet ihmiset. Ja kukaan ei tahdo oikein hoitaa mitään, ei edes vaikka menen paikan päälle ja kysyn ja soitan ja niinedespäin...eli AINA ON TYYPILLINEN SANA HEILLÄ,: - "soita sinne, soita tuonne, jospa minä yhdistän tuolle, tälle, ja puhelimesta paikasta paikkaan siirretyt puheluni OVAT TODELLA HENKISESTI RASKASTA ODOTELTAVA JA VOI OLLA ETTÄ ASIAA EI LOPPUJEN LOPUKSI HALUA HOITAA KUKAAN!!
    Kirjoitin tämän siksi,jos jollekin toiselle tästä olisi apua, tuosta, että pyydetään INSTANTILTA kirjallista päätöstä, JOSSA SITTEN ON MAHDOLLISUUS ASIAN TARKASTELUUN.
    Mutta sitä ikävää valituslinjaa, tuntuu, jotta on menty tässä YHTEISKUNNASSA SIIHEN, ETTÄ HALUTAANKIN, JOTTA "VALITUKSEN" KAUTTA, "VALITUKSEN" KAUTTA. Ne asiat armaassa SUOMENMAASSAMME hoidellaan.

    Korjasin tuon virkamiesnimikkeen.

    Äänestä

  • piilipuu kirjoitti:

    Kirjoitin tänne eilen ainakin kilometrin, mutta se hävisi avaruuteen. No, ei sille nyt mitään voi. Se on juuri se, että kun lapsi ei saisi käydä minun tietokoneellani, kun se on tavallista herkempi moninaisine systeemeineen.
    Olin niin iloinen eilen kun te kirjoititte minulle taas! Olette olleet minulle vuosia suuri rikkaus ja tuki, vaikka aina välillä on ollut eriäviäkin mielipiteitä.
    Toki ovat tunteet ja tunnetilat vaihtuneet aina laidasta laitaan ja saaneet olemaan joskus tavallistakin ärhäkämpi, eikä aina niin kilttikään. Mutta siihenhän meillä kaikilla on oikeus ja jos sekin jo sinänsä jotenkin helpottaa, niin mikäs siinä.
    Onhan tämä uskomaton kanava kuitenkin purkaa omaa pahaa mieltään. Kunhan vain jokainen purkanut osaisi sitten myöntää aina välillä sen että kyllä mua nyt sitten niin rasittaa tämä ja ottaa päähän ja että vähemmästäkin sitä pottuuntuu.
    Kyllä tänne täytyy aina silloin tällöin vilkaista, että kuinkas siellä palstalla menee, ihmisillä.
    Minäkin paahdoin lainkohtia etsien ja tutkien, jotta niistä olisin löytänyt itselleni ja ehkä jollekin muullekin jotain viisautta.
    Mutta en tiedä nyt sitten kumpaan olen emempi pettynyt LAKIIN vai noihin jotka noiden lakien perusteella HUONOSTI edelleen noita asioita hoitaa.
    Minulla ainakin on niin moninaisia näiden asioiden hoidot, kun olen itse sairas ja tarvitsisin vähän enemmän yhteiskunnan tukea.
    Eli eilen luin vanhoista tutkimuksistani, että lastensuojelunasiakkaanakin jo pelkästään KUNNAN pitäisi petata parempia oloja KOTIIN, siinä puhuttiin jopa ASUNTOON KOHDISTUVASTA tarpeellisesta KORJAUKSESTA.
    Kuinkas tämä sitten KÄYTÄNNÖSSÄ kohdallani meneekään, no, siten että kun minulla on määritelty vammaisuusaste, jonka perusteella saisin asuntooni tarpeellisia MUUTOSTÖITÄ.
    Voin sanoa, että KYLLÄ ON TEHTY HANKALAKSI minulle ASIOIDEN HOITO, se on kuin kivimuuria vastaan tappelisi. Eli EI SAA MISTÄÄN TUKEA, kun tarvitsisin ARKIPÄIVIÄNI hieman helpottamaan TÄÄLLÄ KOTONA joitain asioita, jotka kohdistuvat ASUNNON MUUTOSTÖIHIN. Huh, huh....Kyllä noiden papereiden kanssa ennemmin pakahtuu, kun että apua saisi TAHOILTA, joille KUULUISI VIEDÄ ASIOITANI eteenpäin.
    Kenelläkään ei tunnu olevan AIKAA, ja ovat ikään kuin VIHAISIA, kun SOITAN ja yritän SELVITTÄÄ ja saada TARPEELLISIA papereita kokoon.
    Ja ylipäätänsä, ei meinaa saada ketään mistään PUHELIMEEN, että tiedoksi VAIN PÄÄTTÄJILLE, jos tuolla systeemillä täytyy VAMMAISEN IHMISEN ASIOITAAN HOITAA, NIIN KYLLÄ ENSI TÄYTYIS OLLA PAKSU LOMSA TASKUSSA, ETTÄ JAKSAA PUHELIMESSA ROIKKUA YRITTÄEN VIEDÄ ASIOITAAN ETEENPÄIN.

    mIKÄs tässä YHTEISKUNNASSA oikein on VIALLA. Kun on LAIT, niin on pantu kyllä sellaisiakin TAKKUPÄITÄ langan toiseen päähän, ETTÄ KUIN OMISTAAN ANTAISIVAT, ETTEI VAAN LASTENSUOJELUNASIAKAS, JA VAMMAINEN VANHEMPI SAISI MITÄÄN KOTIINSA, TAI KODIN ULKOPUOLELLE.

    MITÄ IHMETTÄ, NUO LAIT TARKOITTAVAT, JOS NE EIVÄT OLE TOTTA KÄYTÄNNÖSSÄ?

    Sitä kyllä kannattaisi miettiä hieman tarkemminkin, missä on vika, ehkä sitä tulenkin täällä vielä "puimaan", tarkemmin.

    Ja eiköhän se ole niin, ETTÄ JOKAINEN IHMINEN KYLLÄ ITSE ON SE HENKILÖ, JOKA TIETÄÄ MITÄ TARVITSISI. Mullakin monta LAKIALUETTA, joiden perusteella PITÄISI JOTAIN PARANNUKSIA TULLA MINULLE. Nyt kun olen yrittänyt hieman perheeni HYVINVOINTIA edistää, niin ai-jai`ih, kuinka TÖKKII VASTAAN JOKA SUUNNALTA.
    Mutta onko se niin, että KUNNAT MIELUIMMIN HOITAVAT ASIAT KALLIIMMAN KAUTTA? ANTAMALLA RAHAA monenlaisiin LAITOKSIIN, ja ne korvaukset eivät ole pieniä. Kyllä on hankala saada mitään sinne YHTEISKUNNAN PERUSYKSIKKÖÖN eli PERHEEN SISÄLLE!!
    Kuinka se voi oikein ollakaan näin??

    Rahat loppui MEIDÄN KUNNASTA NIIN KUIN SEINÄÄN, KUN TULI JÄLKIHOITO - AIKA!! ei sitten niin minkäänlaista apua sinne KOTIIN.
    Tukiperhe -kokouksessa, sossutäti kurkkasi tukitädin makuukammariin, ja huudahti kuin PIKKUTYTTÖ, ETTÄ TEILLÄHÄN LUOJANKIITOS ON JO SÄNKYU, SITÄ EI TARVISE KUNNAN OSTAA!!

    VOI TOTTAMAAR`, ajatteli PIILIPUU, ja kallisteli oksiaan, että taas tuulee, mutta en KYLLÄ pajun tavoin katkea, vaan taas pitää TAIPUA.

    Sitten aloitinkin SOSSUTÄTIN pommittamisen, että edes tukiperheelle tulisi jotain POJALLE. Kun huomasin, että TUKIPERHE oli liian vaatimaton pyytämään yhtään mitään. ELI NÄIN MEITÄ KUNTIEN SOSSUTÄDIT POMPOTTAA.

    OLEN MIETTINYT MISTÄ NUO IHMEOHJEET MEIDÄNKIN SOSSULA SAA? VAI ONKO AINUT OHJASTUS SUITSI SE, ETTÄ KUN TYHMYYKSISSÄÄN HEITTELIVÄT KAIKKI NE TUHANNET EUROT SINNE ASUMISKOTIIN, niin nyt ovat sitten KÖYHIÄ SOSSUTANTTOJA, KUIN kirkonrotat.
    Nakerrus vain kuuluu, kun iskevät hampaansa kovaan puuhun.

    Näin vain on YSTÄVÄISENI täällä, että MEIDÄN KUNNAN RAHAT LOPPUI, HETI, SIIHEN PÄIVÄÄN, KUN KUNNAN SOSSUPUOLEN RAHAKIRSTU tyhjentyi ASUMISKODIN PANKKITILILLE. No, tekiväthän nuo SEN OMISTAJAT YHDEN AMERIKANMATKAN, niillä RAHOILLA. jA RAHAT OLIVAT HEILLÄ NIIN TIUKALLA, KUN TULI PARISKUNTA SIELTÄ TAKAISIN, ETTÄ POIKANI SYSÄTTIIN TOISEN POJAN KANSSA SAMAAN HUONEESEEN, siellä sekasotkun keskellä poikani sitten tallusteli, kun pienessä huoneessa oli kaksi sänkyä, KAHDEN VILLEIMMÄSSÄ IÄSSSÄ OLEVAN POJAN TAVARAT SIKINSOKIN, sekä OMAN POIKANI TAVARAT LAATIKKOISSA PITKIN LATTIAA. Tämä oli suurin SYY KUNNAN SOSSUPUOLEN RAHOJEN LOPPUMISEN JÄLKEEN, MINKÄ TAKIA POIKANI SIJOITUSPAIKAKSI TULI OMA SIISTI KOTI!!

    Eli jos selvennän vielä hiukan, NIIN ASUMISKOTIIN OLI TULOSSA ULKOMAALAINEN TYTTÖ, JA HÄNTÄ VARTEN PITI REMONTOIDA POIKANI HUONE. Eli muutenkin jo RAHAPULAAN LAITTANUT ASUMISKODIN JOHTAJALLA OLI KIIRE SAADA "KARSINA" UUDELLE UHRILAMPAALLE. Eli sijoitettua MURKKUIKÄINEN TYTTÖ ASUMISKOTTIIN.
    ASUMISKOTIIN, JOSTA POIKANI NÄKEE PAINAJAISTA, ainakin poika näin sanoo, joskus aamuisin herättyään. Ja minun suurin ONGELMA TÄÄLLÄ KOTONA ON SE, KUN POIKANI EI OSAA SYÖDÄ KAIKENLAISIA RUOKIA, TUON ASUMISKODIN JÄLKEEN. Eli kun siellä sai niin YKSIPUOLISTA RUOKAA, EI OLE TOTTUNUT VAIHTELEVIIN MAKUIHIN, ja kuinka olisikaan HÄÄRÄÄVÄTHÄN TUOLLA ASUMISKODISSA DIPLOKOKKI MIEHET, TODELLISET DIPLOKOKIT.
    Kovin vastahankaan näytti HEIDÄN KEITTELEMINEN TAPAHTUVAN, JA KEITTIÖN, ELI TUVAN SIISTINÄ PITÄMINEN.
    En ymmärrä, että jos tässä "KODINOMAISESSA"-LAITOKSESSA, joksi he itseään kutuvat, pitisi tehdä KODINHOITOTYÖ SIINÄ SAMASSA NIIDEN RUNSASLUKUISTEN MIESPUOLISTEN HOITAJIEN, joita näkyy aina siellä vieraillessani, 2:si liian vähän, MITÄ LAKI VELVOITTAISI. No, eihän silloin jäisi ISÄNTÄPARISKUNNALLE, RAHAA, UUSIIN KAUKOMATKOIHIN, jos pitäisivät siellä LAKISÄÄTEISEN MÄÄRÄN TYÖNTEKIJÖITÄ.

    No, se oli meidän ja pojan onni, että MUNASIVAT KAIKKI! En nyt tiedä miten se loppu meni, tuliko SOTA HEIDÄNKIN VÄLIIN?
    MUTTA TÄNÄKIN PÄIVÄNÄ, TÄMÄ TATUOITU PARISKUNTA HAALII UUSIA KUNTIA, ISTUMALLA HEIDÄN SOSSU PUOLEN KOKOUSSALISSA, TOIVOTTAVASTI TULEE KUUMIA KESÄPÄIVIÄ, ETTÄ SAAVAT SITTEN PIILOTELLA RUNSAAMMILLA VAATETUKSILLA TÄÄLLÄKIN TUNNISTETTUJA TATUOINTEJAAN.
    Huh, huh, oli tämäkin TAAS SUOMESSA TAPAHTUVAA TARINAA "RAHAN HAALIJOISTA" "LASTENSUOJELUN"- nimissä!
    Kyllä EI OLE YKSIASIA, JOKA TAPAHTUU lastensuojelun nimissä. Eiköhän tämä ole kuntien köyhdyttämistä YKSITYISEEN PIIKKIIN.
    No, loppuksi tässä en voi mitään muuta todeta, että meille kyllä YHTEISKUNNAN "PERUSYKSIKKÖNÄ" PERHEENÄ, EI JÄÄNYT ENÄÄ TUN LAITOKSEEN MENEVÄN 8060E:n jälkeen yhtäänmitään, ei sitten niin mitään!
    Jos jotain virkistys-matkaa tuli järjestettyä PIILIPUUN-perheelle se kyllä meni YHDISTYKSEN kassasta, johon VAMMAISUUSASTEENI PERUSTEELLA KUULUN. Eli kyllä OLI SOSSUTÄTI TOMERANA TYTTÖNÄ, KUN JÄRJESTELI PIENTÄ TULEVAA VIRKISTYSMATKAA, kun kunnan oma kassa SOSSUPUOLELLA ammottaa tyhjyyttään. NO, tämä kyllä kelpaa PIILIPUUN POJALLE, ei ihan Amerikkaan asit päästy, mutta kun on järkeä, niin ei tartte päästäkään!

    Kyllähän sen noista laeista näkee, ja lainvalmistelusta, että ne on tehty virkamiehiä varten eikä kansalaisa suojaamaan.

    Jos nyt sekaan on eksynyt joku laki lapsen eduksi, niin sitä ei julkisen sektorin tarvitse noudattaa, koska sen rikkomisesta pesee hallinto-oikeus virkamiehen kuiville. Vai onko joku virkamies siellä joskus tuomittu rikoksestaan, hallinto-oikeudessa, joka ei edes ole rikostuomioistuin. Näin virkamiehiä ei edes voida tuomita rikoksesta, koska heidän asiat käsitellään hallinto-oikeudessa. Järjestely on vedenpitävä.

    Äänestä

pitää sisällään?
Olen tällä palstalla oppinut, että kaikki sij.huollosta kotiutetut kuuluvat jälkihuollon piiriin.
Eikö teidän siis kuuluisi saada jälkihuoltona kulukorvausta lapsen elämiskuluihin ja rahaa johonkin exstraan joskus.
Meidän sijoitetuista, jotka ovat nyt jälkihuollon piirissä maksetaan mulle normaalit kulukorvaukset.
Lisäksi saavat sossulta suoraan itselle lääkkeiden korvaukset, bussiliput ja mitä koulussa tarvitsevat esim. turvakengät, työasut jne.
Teidän ei siis tarvitsisi sen mukaan olla pelkän
toimeentuloturvan varassa, jos lapsi kuuluu jälkihuollon piiriin.
Minä saan lisäksi hoitokorvausta, mutta sitä ei varmaan äidille makseta, mutta edes se kulukorvaus. Sehän on kunnalle kuitenkin valtava säästö, vaikka kotiin se maksettaisikin, kun on vain pieni murto-osa siitä mitä perhekotiin joutuivat maksamaan.

Äänestä
  • pitäisi saada maksettua. On sulla toiveet. Hävytöntä, ei sellaisia hupeja makseta kenellekään muullekaan. Uimaan pääsee halliin tai järveen ja uima-altaan voi hankkia (vaikka muovisenkin), jos siihen on varaa.

    Äänestä

  • oikein uima-allas kirjoitti:

    pitäisi saada maksettua. On sulla toiveet. Hävytöntä, ei sellaisia hupeja makseta kenellekään muullekaan. Uimaan pääsee halliin tai järveen ja uima-altaan voi hankkia (vaikka muovisenkin), jos siihen on varaa.

    Sinultahan olen oppinut.
    Vähiä kuule nämä on, verrattaessa mitä ASUMISKOTIIN heittivät kk:dessa, hetkinen ero tuohon pojan pieneen virkistykseen on 7300E:a, mutta niissä summissa kai loppuu järki, kun ne SUURENEE!

    Äänestä

  • piilipuu kirjoitti:

    Sinultahan olen oppinut.
    Vähiä kuule nämä on, verrattaessa mitä ASUMISKOTIIN heittivät kk:dessa, hetkinen ero tuohon pojan pieneen virkistykseen on 7300E:a, mutta niissä summissa kai loppuu järki, kun ne SUURENEE!

    Laskin vieläkin väärin, eli se mitä minä nyt hain, kumisen altaan erotus tuohon summaan, minkä maksoivat asumiskodin Amerikan matkan lisukkeeksi on 8931E, eli tuon verran enemmän apuja siunaantuu KEVYESTI ASUMISKOTIIN, verrattaessa pojan kotona asumiseen. Kai se on sinun mielestäsi oikein!
    Oikein etteivät hoitaneet mitään asiaa kunnolla tuohon rahaan. Oliko se pojalle vain SÄILYTYSPAIKKA. Jossa tarjotaan vanhat vaatteet päälle, sekä yksipuolista pikaisesti valmistettavaa ruokaa, ja jossa ei tarjottu muuta kuin RUOHONLEIKKUUTA virkistymiseksi 5E:lla ADHD, lapselle, jonka lääkeohjeessa lukee kielto moottorillisten välineiden käytöstä.
    No, kävihän poikani siellä nyt sitten viime kesän ja syksyn ruohot hoitelemassa, kai ne muut lapset/nuoret ne nyt sitten parturoi.
    Vaikka siinäkin oli niin, että ne NUORET, jo sen verran ymmärsivät, että eivät niitä laajoja ruohokenttiä viitsineet ajella. Mutta minun poikani olikin LAPSI vielä, hän oli sopiva UHRI, teetätyttää ikävät työt. Olihan hän siellä ensimmäiseksi pesemässä wc-pytyt, kun ne isommat eivät halunneet!
    Eli talo, jossa mielellään teetetään työt NÄILLÄ VIATTOMILLA lapsilla/nuorilla, ja itse rähjäävät päältä, mitä minäkin olin kuuntelemassa, olisin kyllä samantien mennyt sieltä pois, jos poikani ei olisi ollut siellä. Epäkypsien aikuisten mielenpurkauksia ja vallankäyttöä nuoriin.
    Tätä näin. Mutta niinhän sitä sanotaankin, että mies hakkaa akkaa, akka lapsia ja lapset potkivat kissaa. Tässä juttu nyt oli vain niin päin, että ns. ohjaajat, nokittivat jatkuvasti näitä jotka joutuvat siellä pakosti asumaan. Eli "potkivat" raukkamaiset miehet suoraan sitten sitä kissaa, jos halutaan nyt hieman vertauskuvallisesti asia ilmaista.

    Äänestä

  • oikein uima-allas kirjoitti:

    pitäisi saada maksettua. On sulla toiveet. Hävytöntä, ei sellaisia hupeja makseta kenellekään muullekaan. Uimaan pääsee halliin tai järveen ja uima-altaan voi hankkia (vaikka muovisenkin), jos siihen on varaa.

    En kyllä edes ilkeäisi tuollaista laskua tarjota maksettavaksi muille.Missä on arikijärki?Ja kaikki muukin pitäisi kustantaa,huh,huh!

    Äänestä

  • kaikkea tai ei mitään kirjoitti:

    En kyllä edes ilkeäisi tuollaista laskua tarjota maksettavaksi muille.Missä on arikijärki?Ja kaikki muukin pitäisi kustantaa,huh,huh!

    Kuka on sossuille suostumuksen antanut maksaa sijaiskodeille huimaavia summia lapsista joiden hoito onnistuisi kotona. Pientä kotiapua silloin tällöin ja perhe pärjäisi.

    Jälkihuolto on sijoitetun oikeus ja se on kirjattu lakiin. Jokainen lapsi joka on ollut huostassa, on siihen oikeutettu. En tiedä oletko kateellinen tuon pojan uima-altaasta, jos niin kaikesta viitsitkin lasta kadehtia. Toimita oma lapsesi huostaan jos sellainen on ja hänkin saa nuo kadehtimasi "edut" ja rauhoitut itse.Sekin on lapsesi etu.

    Piilipuulle, että kunnan sosiaalitoimen on vierailtava luonasi ja katsottava mitä muutoksia kotiisi tarvitset ja asian on edettävä sitä kautta. Tai sitten tekniseen virastoon ota yhteyttä. Mutta jos sinulla on normaalit aistit omaava avokki, jonka katsotaan tekevän ne askareet joihin et itse pysty. Sitähän se yhteiselo on, toinen toisestaan huolehtimista. Ja lapsesikin vähitellen kasvaessaan jo tekee sellaiset mihin et pysty jos avokkisi ei ole paikalla. Tuon ikäiset jo hoitavat pienempiäänkin kun on tarve.

    Äänestä

  • ihmetellä kirjoitti:

    Kuka on sossuille suostumuksen antanut maksaa sijaiskodeille huimaavia summia lapsista joiden hoito onnistuisi kotona. Pientä kotiapua silloin tällöin ja perhe pärjäisi.

    Jälkihuolto on sijoitetun oikeus ja se on kirjattu lakiin. Jokainen lapsi joka on ollut huostassa, on siihen oikeutettu. En tiedä oletko kateellinen tuon pojan uima-altaasta, jos niin kaikesta viitsitkin lasta kadehtia. Toimita oma lapsesi huostaan jos sellainen on ja hänkin saa nuo kadehtimasi "edut" ja rauhoitut itse.Sekin on lapsesi etu.

    Piilipuulle, että kunnan sosiaalitoimen on vierailtava luonasi ja katsottava mitä muutoksia kotiisi tarvitset ja asian on edettävä sitä kautta. Tai sitten tekniseen virastoon ota yhteyttä. Mutta jos sinulla on normaalit aistit omaava avokki, jonka katsotaan tekevän ne askareet joihin et itse pysty. Sitähän se yhteiselo on, toinen toisestaan huolehtimista. Ja lapsesikin vähitellen kasvaessaan jo tekee sellaiset mihin et pysty jos avokkisi ei ole paikalla. Tuon ikäiset jo hoitavat pienempiäänkin kun on tarve.

    Hyvin sanottu!
    Minä tuossa kun aikaani kulutin kirjoittamalla hieman, tarkoitin, että yritän hommailla asunnon pientä muutostyötä, joka tulee kylpyhuoneeseen. Nyt nuo vaikeudet vain heti iski silmille, kun hain minulle muutostöihin kuuluvia asioita. Eli siis tarkoitin tuossa kohdassa, että kyllä osaa KLIKATA pahasti, eli vaikea on saada sitä minkä laki sallisi.
    Ja tuolle katelliselle siitä altaasta, että jos piilipuun pojalla ei ole ihan sellainen äiti joka helmat liehuen pääsisi kaikilla lasten paikoilla yhtä helposti kulkemaan, vaan olisikin ilo takapihan puolella piilipuunkin pojalle hellittämään kuumissa kesäpäivissä, hänen ilokseen. Tämä kaikkihan on niin tapauskohtaista!
    Noissa sossutäteissähn se joka mua vaivaa on se ymmärtämättömyys, eli miksi laitetaan kaikki samaan lähtöviivaan, vaikka heillä on silmät päässään, että yhtähelppoa ei ole asioista suoriutuminen kuin tavallisesti.
    Ja kaikki nuo sairaaloiden kuntoutustukiohjaajatkin, joiden pitäisi olla avuksi sillätavalla, että veisivät vammaisenkin asiaa että hän voisi tyydyttävästi elellä, mutta mitä meillekin kun niistä yksi tuli monien pyyntöjen jälkeen kulki mappi kädessä, kuin herra ja hidalko, että mapissani lukee niin ja näin. Eli mapissa lukee mitä mä tartten, eli ei ole olemassa KÄYTÄNNÖN YMMÄRRYSTÄ OLLENKAAN. On vain olemassa ohje1, ohje2, eli sopii se sitten tai ei sulle, siitä viis, kun mun mappilossa kerran lukee niin!!!
    Tuota en KÄSITÄ, ETTÄ SE TODELLAKIN OLISI TARKOITETTU NIIN.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piilipuu kirjoitti:

Poika asunut huhtikuusta lähtien kotona. Nyt on sitten ollut yksi suunnittelukokous sossutalossa.
Tapaaminen ja kokous tukiperheessämme.
Nyt on sitten seuranta-kokous.
Siis, eikö tämä lopu koskaan?
Kaikki on pitänyt kerjätä, lapsilisän siirto, elatustuki ja -avustus. Jonka unohtavat mielellään maksaa meidän kunnassamme, eli samaa hommaa, kun oli silloin vanhoina aikoina.
Mitään ei anneta, niinkuin laissa sanotaan, että perhettä pitäisi tukea harrastus-, virkistystoiminnoissa, sekä taloudellisestikin ja peräti?
Polkupyörä oli sossutätin mielestä se minkä poika saisi. Kun taas järki on kateissa, niin miksi pakotetaan ottamaan uusi polkupyörä, kun jo sellainen vanha ja hyvä on olemassa. Sitä emme nyt sitten halua.
Poika haluaa tietokoneen, sossutätin mielestä, vasta 7-luokalla.
Ostin kumisen ison uima-altaan pojalle ulos, kun hänen mielestä se oli hauska. Laitoin kuitin sossulle, ja pyysin jos tämän saisi, koska se oli pojan tahto ja mieleinen kesähauska.
Sossutäti suhtautui tuohon ostokseeni välinpitämättömästi, ei ole lukenut viestiäni.
Niin, maksoihan tuo 139E, peräti. Siinä oli allas, peite, puhdistaja ja veden hoito-setti.
Sanoin sossulan tätille, että kun avokkini hoitelee allasveden kloorit ja levänestot, ja pitää sen pojalle siistinä, niin eikö ole kiva!
Nou komments häneltä, siis sossulaiselta.
Sehän on vallan hirveä hinta, olihan se niin kiva meidän kärpäsenkakka kunnalle maksella asumiskotiin yli 8000E. Hehän tarvitsivat sen rahan, kovasti.
Soitin tänään sossutarkastajalle, kysyin mitä lainkohta tarkoittaa, että mekin voisimme saada pojalle jotain?
Sossujen tarkastaja sanoi, että tee kirjallisesti lista niistä mitä haluatte. Ja laita perusteluksi, että teitä pitäisi tukea, koska olette toimeentulon saajia kunnassanne.
Ja tietokoneesta hän nauroi, että ei pidä paikkaansa, että olisi liian nuori tiedonhallintaan, se olisi ollut hänenkin mielestään ihan hyvä idea, jos kerran jo polkupyörä on ja poika haluaa tietokoneen.
No, jaa`aa, (huokaus, siis omani).
Sitten huolehdin siitä, että jos KELA:lta ei saada pojan lääkkeisiin hoitotuen muodossa rahaa, niin joudummeko ne muutenkin jo kapeasta kukkarosta itse maksamaan, ne lääkkeet ovat kalliit.
Sossujen tarkastaja sanoi, että kuitti sossulaan, ja heidän pitää ne korvata tai ostaa jo sillä perusteella, kun saatte toimeentulotukea.
Nämä sanon Teille arvoisat lukijani siksi, että jos minun ja meidän ja poikani tapauksesta on jotain jollekin opittavaa. Huh...huh...
Tai siksi, jos jollakin on jotain neuvoja. Meille köyhille kotiutujille, joille ei meidän kärpäsenkakka kunnassamme ole mitään annetavaa.
Mitä ihmettä ne lakiin tuollaista kirjoittaa, SIIS KETÄ VARTEN?
Oishan mulla paljon kirjoitettavaa muutakin, mutta älkää nyt ihan kakkuleita mulle kirjoittako, kun on vieläkin niin onnellinen olo, kun olemme taas yhdessä ja poika viihtyy kotona.
En meinannut saada häntä edes käymään enää asumiskodissa, muuta kuin pienen ns. "taistelun" jälkeen. Poika näki asumiskodista jo silloin edellisenä yönä, kun piti sinne mennä käymään, niin näki painajaisunta, heh..he..jos olisimme vaikka menneet lääkäriin, en tiedä oisko lapsonen saanut vapautuksen tuosta ns. juhlahetkestä?
Olisin halunnut jotain uimahallilippua tai jotain harrastukseksi. Nyt on kärpäsenkakka-kuntamme vain saanut päähän, että jalkapallo - jalkapallo, entä kun poitsuli ei halua, ei ole koskaan halunnutkaan, sijariperhe siis se joka ei pystynyt tehtäväänsä, se silloin menneinä aikoina pakotti poikaa, nyt poika uskaltaa kotona olla oma itsensä ja sanoo mulle, että äiti en halua pelata jalkapalloa, SIIS MIKSI SOSSUTÄTI EI HALUA KUUNNELLA LASTA? Sitä annetaan mitä ei haluta, eli se että tuohon seuraan tarvitsisi kakkula kuntamme maksaa vain 25E, sillä sitten KUITATAAN LAIN KOHTA, H A R R A S T U K S I E N tukeminen. Oh`jess.
Ois kiva kun kirjoittaisitte mulle jotain, tämä oli harvinaisen aktiivinen palsta kohta tämä SIJAISVANHEMMAT keskustelufoorumi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu