Kuka on Jeesus ?

5472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oli voinut tietää mitä on ennustettu ja lähteä sille tielle mitä ennustukset lupaa.Sanoihan jeesus kirjoituksien mukaan että jotta ennustus tapahtuisi.Jos joku olisi ennustanut että minä teen itsarin huomenna 10 vuotta sitten ja tekisin sen juuri ennustusten takia. niin missä on toteutunut ennustus.Minunhan pitäisi tehdä se tietämättä ennustuksesta.

Äänestä

Jeesus on hengellinen tuote joka toimii vertauskuvana tyhmille uskovaisille, eli ns "tien näyttäjänä". Kirkko ja muut lahkot ovat aina pelotelleet ihmisiä joillakin selittämättömillä asioilla, mitkä yleensä eivät ole näkyviä ja näin pappikin pesee kätensä käyttäen juuri tätä tien näyttäjää välikappaleena. Heikoimilla sieluillahan tuo jeesus on joku oikeesti oleva henkilö, mutta miten voi olla varma originaalista kun jeesuksia nasaretissa oli muutama tuhat, samoin kuin aleja irakissa:D
Tietenkin nämä uskovaiset tarvitsevat jeesuksen vertauskuvakseen kun eivät osaa muuten toimia omin tavoin ja tällöin voidaan sanoa "että sielu on menossa kadotukseen" eli käytännössä uskovainen saattaa uskon horjuessa erehtyä vaikka harrastamaan yhdyntää jonkun vieraan kuin oman puolisonsa kanssa. Myös lukuisat vertauskuvainnolliset pappien sanomat ja hokemat kuten "annan syntisi anteeksi" tai " ikuinen elämä" ttarkoittavat sitä että kuoleman jälkeen on todella ikuisuus tulossa, mistä me elävät emme muka tiedä mitään. Sanotaan myös että ihminen joutuu ikuiseen kadotukseen, mikä tarkoittaa sitä että kuoleman korjatessa ei ole tavallisella uskovaisella ollut käsitystä sen puolen maailmasta raamatun kirjoittamisesta lähtien, mihin se ihminen sitten joutuu kun henki lähti.
Kiinostavaa on moniko ihmisistä on todella tyhmä ja aivoton tapaus? Miksi jeesus jutut pitävät tyhmät kurissa ja herran pelossa. Miksi me viisaat kirjotamme raamattuja ja sääntöjä tyhmien noudatettavaksi. Siinä teille tyhmät miettikää tota:D

Äänestä

.. kuka Jeesus on! Koko nuoren elämäni on sitä toitotettu kuka se on! Jos vielä enemmän pitäisi tuntea ja tietää pitäisi käydä intiimiksi.

Miksei tuo nettiosoite voinut olla: www.kukaJeesuson-niiQoikeesti.com

Äänestä
  • nähnyt jumalaa ja koskettanut tai tavannut totta vai tarua sitä ei pystytä todistamaan tieteelisesti,ettäs mailman olpun tarinat.näyttöä kaivataan

    Äänestä

  • onko kukaan kirjoitti:

    nähnyt jumalaa ja koskettanut tai tavannut totta vai tarua sitä ei pystytä todistamaan tieteelisesti,ettäs mailman olpun tarinat.näyttöä kaivataan

    Kyllä näyttöä on. Lähdettävä on siitä että käsinkosketeltavana ihmisen kaltaisena Jumala käveli täällä maanpäällä 2000 vuotta sitten. Se että Hänellä ei ole ihmisen ruumista ei tee häntä vähemmän todelliseksi. On paljon muutakin, mitä et voi käsin koskettaa ja silti uskot siihen. Näyttöä on Jumalan voimasta, mites olisi: kuolleet herää, sairaat paranee, masentuneet saa elämän ilon takaisin, velat katoaa, paino putoaa, kasvit tuottavat yliluonnollisen suuria satoja jne. Todisteita näistä kaikista löytyy, mutta joka ei halua uskoa, ei sille riitä vaikka kuolleet palaisivat takaisin elämään ja omin silmin näkisi. Mutta joka todella haluaa löytää totuuden, varmasti vakuuttuu Jumalan todellisuudesta. Jumala on kuitenkin se auktoriteetti jo ihmisen luoja, eikä ole ihmisen heiteltävissä. Mutta jos lähestyt häntä rehellisellä sydämellä, saat kohdata Hänet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutustu ..... kirjoitti:

Tutustu !!
http://www.whoisjesus-really.com/finnish/default.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu