Nyt kaikki Gdanskissa käyneet antamaan vinkkejä, että missä olette majoittuneet? Kuinka pitkän matkan päässä lentokenttä on keskustasta? Kaikenlainen tieto tervetullutta!
edullinen majoitus?
7
2733
Vastaukset
- gdanskissa käynyt
Seuraavasta linkistä saa hyvin tietoa mm. kaupungista ja majapaikoista. Kannattaa lukaista erityisesti paikallisten vinkkejä.
http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Poland/Wojewodztwo_Pomorskie/Gdansk-498698/TravelGuide-Gdansk.html
Meillä oli vuokralla apartamentos vanhassa kaupungissa (Ogarna 107). Sijainti oli loistava ja paikka rauhallinen. Kämpät ovat kaksikerroksisia ja niihin mahtuu 6-8 henkilöä. Seuraavassa linkki:
http://www.apartamentwgdansku.pl/en/news.php
Voin suositella ko. apartamentosta lämpimästi. Lentoaikataulumme muuttui, joten tarvitsimme viime hetkellä yhden lisäyön. Tämä järjestyi hienosti. Henkilökunnan toimistona käyttämä asunto oli järjestetty meitä varten ja yövahti nukkui respan tiskin alla ;)
Lentokentältä on matkaa keskustaan 10 km ja taksilla matkaan kuluu yöllä n. 15-20 min ja päivällä n. 30 min. Ruuhkat ovat ainakin illalla melkoiset, joten aikaa kannattaa varata riittävästi. Taksimatka maksaa n. 15 €. Bussejakin kai kulkee.
Teimme matkaa paikallisjunilla (tosi halpaa) ja taksilla. Paikallisjunien liput myydään eri tiskeiltä kuin valtakunnallisten junien. Rautatieaseman tunnelista Gdanskista saa paikallisjunien lippuja melkein jokaiselta kioskin mummolta. Liput täytyy sitten leimata ennen junaan menoa keltaisissa postilaatikon näköisissä leimauslaitteissa (seuraa paikallisia). Junissa väki on pääosin siistiä. Välillä oli kaikenlaista kulkijaa, mutta matkamme sujuivat rauhallisesti. Samanlaista ryysyrannan jooseppia on varmaan meillä kotimaassakin.
Kerron mielelläni lisää. Toivottavasti oli edes jotakin apua. Tekee mieli jo suunnitella seuraavaa reissua Gdanskiin, sillä niin mahtava reissumme oli.- PSS76
Kiitos paljon tiedoista!
Nyt vaan täytyy alkaa suunnittelemaan reissua.
Ehtiiköhän viidessä päivässä koluta Gdanskin lisäksi Sopotin sekä Gdynian? Ja mitkä tärkeimmät nähtävyydet Gdanskissa? - gdanskissa käynyt
PSS76 kirjoitti:
Kiitos paljon tiedoista!
Nyt vaan täytyy alkaa suunnittelemaan reissua.
Ehtiiköhän viidessä päivässä koluta Gdanskin lisäksi Sopotin sekä Gdynian? Ja mitkä tärkeimmät nähtävyydet Gdanskissa?Kävimme myös Sopotissa, Gdyniassa, Oliva parkissa ja Olivan eläinpuistossa. Hyvin ehdittiin. Liikuimme paikallisjunalla. Matka Sopotiin kestää n. 15 min ja Gdyniaan 25 min. Rannat ovat kävelymatkan päässä juna-asemilta. Tykkäsin Sopotista enemmän. Gdynia jätti hieman kylmäksi, mutta on sekin näkemisen arvoinen.
Lainasin kirjastosta matkalle Gdanskin matkaoppaan: Di Duca, Marc: Gdansk, City spots (Thomas Cook -sarjan kirja). Mahtuu kätevästi laukkuun tai taskuun ja esittelee tärkeimmät nähtävyydet. Nähtävyyksiä on paljon, joten täytyy valita mielenkiintoisimmat. Me kierrimme vanhan kaupungin läpikotaisin sekä kävimme mm. Oliva parkissa (upean vehreä puisto, jossa paljon rauhallisia penkkejä levähtelyä varten) ja st Maryn kirkon tornissa (n.400 porrasta kiipeämistä, huikeat näköalat kaupungin ylle), vihreässä korkeassa toimistotalossa Madisonin ostoskeskuksen lähellä(panorama ravintola, josta hienot näköalat). Varmaan paljon jäi näkemättäkin, sillä emme ehtineet esim. Stutovon keskitysleirille emmekä Malborgin linnaan. Sitten seuraavalla kerralla.
- Aina parhaa hotelli
olen löytänyt tuolta
- Gdanskin käynyt
Hotellit Gdanskissa ovat aika kalliita noin 120 euroa yö mutta löysimme hyvän majoituksen osoitteesta [email protected]
Otimme sen n.60 euroa/vrk, kaksiosta vanhassa kaupungissa. Oli hyvällä paikalla, 5 min kävelykadulle. Meillä meni kaikki hyvin ja kivaa oli.
Lentokenttä on 20 min taksilla keskustaan- kaija32
löisin upeat majoitukset - www.gdansktravel.fi
Maksoin 70 eur huoneistosta!!! - Hubert 36
kaija32 kirjoitti:
löisin upeat majoitukset - www.gdansktravel.fi
Maksoin 70 eur huoneistosta!!!Niin minäkin löysin todella hyvän majoituksen www.gdansktravel.fi :sta se oli muistaakseni huoneistohotelli Zacisz tai jotain sellaista. Heillä oli 6 henk. huoneisto, siitä tuli 20Euroa per nuppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986348KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555865Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602833Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072268Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071958- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331108