Protarakselle menossa ja mistä löytyisi hyviä vaate/kenkä putiikkeja? Ayia napasta?
Hyviä shoppausmestoja?
watja
62490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ayia napasta löytyy jonkin verran kivoja vaate ja kenkäkauppoja..tosin hinnat nyt on aika pilvissä..larnaca on paras mesta shoppailulle, siellä riittää kenkä ja vaatekauppaa ja koko päivä menee kierrellessä..
Kyprollahan on esim. ECCOn kenkenkätehdas . Kävimme tehtaanmyymälässä. Kenkäparin hinta oli n. 10€ kalliimpi kuin sama Helsingissä . Eikä muutakaan sieltä kannata ostaa Mutta kun turistit ovat niin hupsuja , että ostelevat laukun täyteen kaikkea turhaa kallista kräässää, sitten himassa kiroilevat : Vittu, kaikkee perhanaa sitä tulee ostettua. Ja eikun kirpparille myymään sitä rihkamaa , vaikka 10 c /kpl. Näin on veljet ja sisaret !
Shoppailun takia Kyprokselle ei kannata mielestäni lähteä. Mitään järkevää ei turistikylistä (Protaras/Ayia Napa)nimittäin juuri löydy. Riippuu tietysti mitä hakee. Naisten laukkuja on tarjolla kovasti, ei mitään laadukkaita (tai onhan niitäkin) mutta ihan kivoja edullisia kesälaukkuja. Vaatetarjonta olematonta, vain rantavaatetta. Eikä hintansa puolestakaan kannata ostella turhia heräteostoksia.
muitakin vaatteita kuin niitä iänikuisia kesämekkoja.
Löytyy useita putiikkeja sekä paljon pieniä kauppoja joissa on laatutavaraa.
Mutta hintataso on sama kuin Suomessa.
Osittain jopa kalliimpaakin.
Rantamekkoja ym..löytyy halvemmalla,mutta ei mitään kunnollisia vaatteita.
Eli Kypros ei tosiaankaan ole shoppailu lomakohde.
Paksu rahapussi mukaan jos aikoo lähteä ostoksille koska ei niillä hinnoilla voi tehdä heräteostoksia.
Maisemat kauniita,ihmiset ystävällisiä,mutta kallis,kallis maa.
Jos haluat shoppailla tee se Larnacassa tai Paralimnissa. Larnacaan pääsee bussilla ja Paralimnihan on siinä lähellä.
Hei!
Kypros on kallis paikka. Ehkä Paralimnin kylässä on hieman halvempaa. Lisäksi Larnakan sunnuntain markkinoilla on kaikenlaisia kojuja jossa tuotteet paljon halvempia kuin turistikeskuksien kaupoissa. Paikallisbussit järjestää kuljetuksia ko.markkinoille, muistaakseni maksaa 6,60 e. Itse olin finnmatkojen retkellä ko. markkinoille ja samalla käytiin kamelipuistossa, suosittelen jos olet finnmatkojen matkalla. hyvä hinta-laatusuhde retkellä ;-