No eipä sil 8 pisteellä ihan kuuhun mennä!!! Eikä TKK:lle......
Koepisteet
6
1597
Vastaukset
- pisteitä meinaan
Yhdyskunta- ja ympäristötekniikkaan hain ja jos pisteet eivät kauheasti elä viime vuodesta ylöspäin, voisi sisään päästäkin. Yllättävän tiukille kuitenkin vetää, kun olen vuoden Lappeenrannassa opiskellut ja suoriutunut kohtalaisella menestyksellä ilman suurempia ponnistuksia matematiikan ja fysiikan peruskursseista. Lukiokirjoja olisi pitänyt kerrata enemmän. Pääsykokeen kolme tuntia on lyhyt aika kaivella tietoja muistin uumenista.
Koetilanne oli uusi (Lappeenrantaan menin suoraan papereilla) ja jotenkin stressaavampi kuin tavanomaiset tentit, kun ne voi kuitenkin kuukauden sisällä tarvittaessa uusia ja muistettavaa asiaa on tenttiä kohti paljon vähemmän.
Harmittaa, että tulin opetelleeksi aaltoliikkeen ja peili- ja linssiyhtälöt niin hyvin enkä päässyt näyttämään taitojani niissä ollenkaan:-(- Hahahahhaa
Mä oon viittä vaille valmis insinööri. Opettelin täysin vääriä asioita vaikka katselin vanhoja kokeita. Kämmäsinkin kyllä matikassa yhden helpon tehtävän. Matikas rupes viä v***ttaa, ni olin vaa alle 2h paikalla.
Ens vuonna sitten..... - helposti Lappeenrantaan
Hahahahhaa kirjoitti:
Mä oon viittä vaille valmis insinööri. Opettelin täysin vääriä asioita vaikka katselin vanhoja kokeita. Kämmäsinkin kyllä matikassa yhden helpon tehtävän. Matikas rupes viä v***ttaa, ni olin vaa alle 2h paikalla.
Ens vuonna sitten.....Jos haluaa ilman pääsykokeita suorittamaan DI-tutkintoa, kannattaa vetää insinööritutkinto loppuun. Jos uskoo kestävänsä pari vuotta Lappeenrannan Siperiaa (ymmärrän hyvin jos se on kohtuuton vaatimus), hakea sinne 2-vuotista DI-tutkintoa suorittamaan.
Kuulopuheiden (kuultu AMK-pohjalta mm. pk-seudulta ja Tampereelta tulleilta opiskelijoilta) mukaan AMK:n keskiarvon kanssa ei ole niin nokonuukaa ja täydentäviä opintoja joutuu tekemään pääsääntöisesti vähemmän kuin TKK:lla. Lappeenrantaan pääsee ihan kanditason opintoihinkin helposti keskinkertaisella yo-todistuksella mille tahansa linjalle ilman pääsykoetta. Tästä vuodesta alkaen edes yo-tutkinnon suorittamisvuosi ei rajoita paperivalinnassa hyväksytyksi tulemista.
Sinne ei tosiaan ole niin kauheaa tunkua kuin TKK:lle, minkä kyllä ymmärtää viimeistään kaupungin ja koulun nähtyään, mutta jos sissihenkeä löytyy niin mikä ettei...
- asadadas
Kyllä mä silti ihmettelen, miten on mahdollista, että minä, joka olen yo-todistuksen perusteella IHAN täysi humanisti nappasin di-valintakokeesta skaalattuna 22 pistettä ( yo-pisteet 17), joilla mennään ihan heittämällä sisälle. Joillain AMK insseillä tekee vaikeeta näemmä... Hävetkää...
- onneksi olkoon!
En ole aloittanut AMK-inssi, mutta ymmärrän hyvin, että ns. lukioasiat ja perusmatematiikat ja -fysiikat unohtuvat nopeasti, kun kuluu parikin vuotta ilman niiden aktiivista harjoittelua. AMK:ssakin niitä varmaan opiskellaan lähinnä opintojen alkuvaiheessa. Myöhemmin keskitytään ns. oman alan opintoihin.
Kemian kokeen tehneet yleensä saavat paremmat yhteispisteet kuin matematiikan ja fysiikan tehneet, mutta kemiaa valitettavasti eivät kaikki linjat kelpuuta. Onneksi olkoon joka tapauksessa!
- 41 pistettä
valintakokeesta pääseeköhän sillä mihinkään,hmm?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372340
- 551337
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361276- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan57582