kiuas 12m3 saunaan harvia m3

Eli saunaan kiuasta olen suunnitellut harvia m3 sen pitäisi riittää 13m3 saunaan itselläni on useita neliöitä palomuuria ja ohjeissa sanotaan että se lisää kuutio tilavuutta.Mutta olen sitä mieltä että kiuas riittää koska palomuurin takana on lämmin huone niin kuin joka seinän takana.Koska en halua isoa kiuasta joka lämmittää ilmankin tuli kuumaksi ja löylyistä tulee polttavat olenko väärässä ja onko kokemuksia
107477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei riitä millään konstilla M3 12 m3 saunaan. Meikäläisellä on Harvia 20 11 m3 saunassa, eikä miesväelle ole sekään ihan tarpeeksi, saisi olla numeroa isompi. Kiukaan pitäisi olla tilaan nähden mieluummin ylimitoitettu. Ei iso kiuas tarkoita kovia löylyjä, sehän on kiinni lämmittäjästä, mutta on sentään mahdollisuus säätää lämmön ja löylyn määrää eikä hehkuttaa alimittaista kiuasta äärirajoillaan. Suuren kiukaan iso kivimäärä myös antaa juuri ne pehmeämmät löylyt joita kaipailit, edelleen se on "lämmittäjän käres" !

Äänestä
  • Tuon kokoiseen saunaan 20 kW kiuas on aika nappi. Kastorin KL-20 on hyvä vaihtoehto jos pitää pehmeistä löylyistä. 60 kg kiviä ja löylyt on pehmeät.

    Äänestä

kiviseinän takan mitään auta.

Älä ota liian pientä rilliä, menee hermot.

Äänestä

Taidat olla Harvian agentti oikein tosi mielellä.
Meillä on kokemuksia. Sydänkiuasta parempaa puukiuasta et löydä ja olet otettu, siitä epäiliölle valmistajan takuuna 30 päivän testiaika palautusoikeudella.
Lämmittää saunaasi tasaisesti, juuri niin lämpimäksi kuin haluat, antaa pehmeitä löylyjä, jotka eivät taatusti polta ja paljon muita ominaisuuksia jotka yllättävät positiivisesti.
Palautus mahdollisuutta Harvian tai muiden kiukaista tuskin annetaan.
Tuolta http://sydankiuas.fi

Äänestä
  • Kastorin KL-20 on huomattavasti houkuttelevampi vaihtoehto. Nopea lämpenemään, kiviä on paljon ja löylyt on muikeat. Yli puolet halvempi ja paljon tyylikkäämpi. Eikä tartte palautella takaisin.

    Äänestä

  • mitä tekee herra sydän kun aina jaksaa mainostaa. mahtaa olla kova menekki vai;)

    Äänestä

  • voi voi voi kirjoitti:

    mitä tekee herra sydän kun aina jaksaa mainostaa. mahtaa olla kova menekki vai;)

    Ovat hienoja Sydänkiukaat!
    Ja ylivoimaiset AAA käyttöominaisuudet.

    Äänestä

  • en kyllä saunaan panis

    Äänestä

  • näköjään kirjoitti:

    en kyllä saunaan panis

    On sika hyvä.

    Äänestä

Itellä on tuo M3 noin 4m2 saunassa ja sinne se piisaa paremmin kuin hyvin :D Ja tuossa pojat jo edellä puhuivatkin, niin sun täytyy ite opetella se lämmittämään oikein. Ensi otat kunnon 70-luvun selkäsaunalöylyt pikkukaljoissa ja siitä se sitten lähtee ;D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saunaan kirjoitti:

Eli saunaan kiuasta olen suunnitellut harvia m3 sen pitäisi riittää 13m3 saunaan itselläni on useita neliöitä palomuuria ja ohjeissa sanotaan että se lisää kuutio tilavuutta.Mutta olen sitä mieltä että kiuas riittää koska palomuurin takana on lämmin huone niin kuin joka seinän takana.Koska en halua isoa kiuasta joka lämmittää ilmankin tuli kuumaksi ja löylyistä tulee polttavat olenko väärässä ja onko kokemuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu