Ko. firma kehuu olevansa pohjoismaiden suurin konsulttitalo. Onko kellään kokemuksia?
Toimiiko rahaliikenne?
Mitäs asiakkaita näillä on?
eWork - mitä mieltä olette?
5
4716
Vastaukset
- kokemusta on
Se ei ole konsulttitalo vaan konsultteja välittävä talo.
Se ei välitä yksityisiä henkilöitä vaan ainoastaan freelancereita tai toisen yrityksen työntekijöitä.
Työnantajayritys ja työntekijän yritys tekevät kaikki sopimukset. eWork vain ohjaa tekijät niitä tarvitsevien luokse ja ottaa sitten laskutuksesta 10-15%.
eWork laskuttaa työnantajaa ja maksaa tekijälle mutta ristiriitatilanteissa neuvotteluvastuu on yrtysten välillä. Tekijällä pitää myös olla puolen MEuron:n vastuuvakuutus, joka maksaa ehkä satasen/vuosi. eWork ei kanna huolta mistään muusta kuin provision keräämisestä.
Karenssi kestää kuitenkin vain toimeksiannon ajan ts. työntekijä ja asiakas voivat ensimmäisen projektin jälkeen vapaasti jatkaa ilman ewrokin mukanaoloa.- vvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Jatkotoimeksiannot menee kyllä aina eworkin kautta.. Eli toisinsanoen nämä tekee todella hyvin paalua toiminallaan.. Eikä käytännössä mitään riskiä!
------------
Karenssi kestää kuitenkin vain toimeksiannon ajan ts. työntekijä ja asiakas voivat ensimmäisen projektin jälkeen vapaasti jatkaa ilman ewrokin mukanaoloa. - kokemusta on
vvvvvvvvvvvvvvvvvvv kirjoitti:
Jatkotoimeksiannot menee kyllä aina eworkin kautta.. Eli toisinsanoen nämä tekee todella hyvin paalua toiminallaan.. Eikä käytännössä mitään riskiä!
------------
Karenssi kestää kuitenkin vain toimeksiannon ajan ts. työntekijä ja asiakas voivat ensimmäisen projektin jälkeen vapaasti jatkaa ilman ewrokin mukanaoloa.Olen itse eWorkin välittämä konsultti ja olen tehnyt toisen homman asiakkaan kanssa ilman eWorkia.
Sopimuksessa estetään saman toimeksiannon jatkaminen, mutta sen virallisesti päätyttyä voi vapaasti tehdä suoran sopimuksen.
He vain totesivat etteivät voi enää minua ko asiakkaalle myydä koska mulle on syntynyt suora suhde.
- PekkaLL
Luin working tarjoaman sopimusehdotuksen ja -ehdot. Ei ollut tarvetta lähteä edes neuvottelemaan. Ehdot käytännössä tuovat 65 pv lisää maksuaikaa laskuihin, ja ework voi jättää laskun maksamatta, jos heidän asiakkaansa ei maksa laskua.
Ehdot määrittävät työntekopaikan ja -ajan, mikä ei yrittäjän kannalta ole oikein. Työaika lisäksi rajattu 7,5 h/arkip. ja heidän asiakkaansa työaikajärjestelyihin. Yrittämisen määritelmä hämärtyy.
Tyypillinen välistävetäjä, jonka ainoa tehtävä on tuottaa maksimaalista voittoa ruotsalaiselle omistajalleen. - Anonyymi
Ei missään nimessä. Jos keikka menee hyvin, niin vetävät vaan hyvän siivun päältä, mutta mikäli mitään alkaa yskimään, niin olet konsulttina aivan omillasi. Ovat 100% asiakkaan puolella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988