Miten 1-2-vuotiaat lapsenne leikkivät? Mitä puuhailevat päivän mittaan? Mietityttää vähän kun meidän poika 1,9 v tykkää kotona lähinnä kuunnella lastenlauluja ja katsella kirjoja ja ulkona keinua, joskus potkia palloa ja muuten vain juoksennella. Ei siis vielä leiki kovin monipuolisesti eikä lelut (tai toiset lapset) kauheasti kiinnosta.
Taaperon leikit
alice
7841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vähän samaan tyyliin meillä, ulkona hiekkalaatikko ja keinu on in! Hiekkiksellä lapioi hiekkaa millon minnekin, lähinnä nurmikolle=) Ei jaksa kauheasti keskittyä vielä lastenohjelmiin, hetken katsoo ja sitten kiinnostaakin jo muut jutut.
Nuket ovat ihania, niitä riisuu ja pistää nukkumaan, peittoa päälle=) Pikkuautolla huristelee ja duploilla rakentelee. Kaikki kodin pikkuaskareet ovat alkaneet kiinnostaa, astianpesukoneentyhjennys ja pyykkien purku koneesta pois. Toiset lapset kyllä kiinnostaa meijän neitiä, ja eläimet, mutta varsinaiset leikit ei vielä onnistu.
En olisi huolissani, nämä yleensä tämän ikäiselle vielä riittää vallan mainiosti=) Mukavaa kesää teille!
Teidän tyttöhän leikkii jo tosi paljon! Just tuollaiset nuken nukkumaan laittamiset on käsittääkseni iänmukaista leikkiä. Mut meillä ei oikein vastaavaa ole. Pikkuautoilla sentään poika ajelee. Ja se kyllä mietityttää, ettei poika hakeudu puistossa muiden lasten lähelle. Vastaan tulevista koirista kyllä innostuu... :)
Hyvää kesää teillekin!
poika tykkää yli kaiken kokkailla ja touhuta leikkikeittiöllään/leikkiruuillaan. Myös siivuouskärry, nukenrattaat ja erilaiset soittimet ovat todella mieleisiä. Palikoita kolistellaan lähes päivittäin, samoin kuunnellaan lastenlauluja joko cd:ltä tai DVD:ltä. Kirjoja lueskellaan joskus päivisin, aina iltaisin. Fisher pricen maatila oli jokin aika sitten aivan must, nyt se on hetken aikaa kaapissa odottamassa taas uusia leikkejä. Autot tai muut kulkuneuvot eivät mitenkään suuremmin herätä miehistä mielenkiintoa :). Kaikenlaiset pienet kotityöt ovat päivittäistä puuhaa. Ulkona tehdään hiekkakakkuja tai ihan vaan keinutaan, kastellaan kukkia, ollaan ja kuljetaan ja keräillään mitä maasta löytyy. Poika tykkää kovasti muista lapsista, tykkää leikkiä omia leikkejään muiden rinnalla.
On kokoajan lähdössä metsään kävelylle, kivet ja kävyt kiinnostaa sekä tietenkin kaikki eläimet ja pienet hyönteiset. Koiralle heitetään palloa ja käpyjä, kiviä on taskut täynnä ja hiekkaa ja kiviä kuskataan milloin kottikärryllä tai kuorma- autolla.
Vesileikit kiinnostaa aina, missä on vettä siellä on myös poika. Välillä kastellaan kukkia ja maistellaan persiljaa ja ruohosipulia. Kaikki autot kiinnostaa. Leikki ruohonleikkurilla leikataan nurmikkoa ja kiipeillään kallioilla. Ulkona myös työnnellään plaston taapero- kärryä ja mopoa.
Sisällä must lelu on plaston roska- auto, jota työnnetään hirmuista vauhtia huoneesta toiseen, duplot kiinnostavat samoin palikkatornien tuhoaminen sekä nukenrattaat, tosin niissä enimmäkseen työnnellään autoja ja palikoita. Puinen junarata on myös alkanut kiinnostamaan, kun pikkuhiljaa taito karttuu ja oppii itse kokoamaaan rataa.
Soittimet on kans meillä suosittuja. Lasten lauluja ei oikeastaan levyiltä kuunnella, joutuu poika tyyytymään äidin lauluihin ja tykkää kyllä (toistaiseksi), dvd:t in saavat vielä odottaa, no muumeja ja samsamia katsotaan joskus ylen nettisivuilta.
Muita lapsia poika tapaa hoidossa ja tykkää leikkiä ryhmässä, saa nähdä, miten käy, kun hoito loppuu ens viikolla....
Vaikka ei olla erityisemmin tuputettu autoja, vaan kaikenlaisia leluja löytyy, on nyt pikkuautot (varsinkin samanmerkkiset, kuin oma) aivan ylitse muiden, myös liikenteessä bongataan kaikki "Autit". Nuket eivät juurikaan kiinnosta, pari suosikki pehmolelua on toki, joita halataan ja pussataan välillä...
Meillä esikoinen oli ihan samanlainen, eipä vaan ollut päivittäisiä lapsikontakteja niin ei ne toiset lapset sitten (kun heitä kohdattiin) niin edes kiinnostaneet. Esikoinen kanssa kuunteli lastenlauluja ja "tanssi" niiden tahtiin, katseli kirjoja ja piirteli, ulkona keinu ja "haahuilu" oli in. Hiekkalaatikolla saattoi vähän lapioida, muttei mitenkään erityisesti. Tyttö oli melko arka tuon ikäisenä, ja varovainen, ja on yhäkin enemmän semmoinen "mietin ensin, teen sitten" -tyyppi :) mutta todella lahjakas monella tavalla ja leikkii nyt 5v muiden lasten kanssa niin kuin muutkin. Kuopus on pienestä pitäen tottunut toisen lapsen seuraan, ja leluja on tietty ollut paljon enemmän tarjolla kuin esikoisella - hän on ulospäinsuuntautuneempi ollut aina ja leikkinyt nuorempana "monipuolisemmin". Sanoisin, että etenkin jos kyse on esikoisesta, niin ei sitä leikkimistä tarvi niin vahtia - lapselta vain puuttuu se toisen leikkivän lapsen malli. Lapset ovat yksiöitä, kunnioitetaan sitä. Teidän poika kuulostaa ihan normaalilta esikoislapselta. :)
Kiitos ihanasta viestistäsi! :) Esikoinenhan tämä tosiaan on, ja nyt jo näkee myös sen, että on oikein fiksu tyyppi. Mutta nimenomaan vähän arka. Eiköhän ne leikit tästä monipuolistu ja muutkin lapset ala kiinnostaa... toivottavasti. :) Eikä kaikkien tosiaan tarvitsekaan olla yltiösosiaalisia, en ole itsekään.
Meillä tyttö 1v 4kk. Sisällä lukee kirjoja, kuuntelee musiikkia, leikkii palikoilla (tekee tornin ja potkaisee sen sitten rikki...), potkii ja heittää palloa..Myös muovinen lasten astiasto on kovassa käytässä; syöttää ja juottaa nukkejaan ja myös meitä muita! Niin, ja autot kiinnostaa kovasti. Pikkuautoilla päristelee kovasti ja rullailee omalla potkittavalla autolla ympäri kotia ;)! Välillä leikit meinaa olla sitä, että availlaan vaan kaappeja ja heitellään tavaroita lattialle. Kovasti olen koittanut myös opettaa siivoamaan. Niin, ja uusin villitys on vetää narun päässä olevaa kissanlelua. Ja hirveästi sitten hekotetaan kun saadaan kissa mukaan leikkiin!
Ulkona tyttö juoksee pallon perässä, laskee liukumäkeä, kiikkuu, leikkii hiekkalaatikolla. Niin, ja etsii kiviä ja keppejä, joilla sitten tykkää leikkiä. Toiset lapset kiinnostavat kovasti vaikka varsinaiset leikit ei vielä sujukaan.
Eli kaikenkaikkiaan touhuaa ja puuhailee melko paljon tuo meidän tyttö! Niin, ja on ainoa lapsi toistaiseksi.