Mp hinnoista

Käytettyjen pyörien kauppa tuntuu käyvän nihkeästi ainakin yksityisellä,hinnatkin tippuneet jonkinverran mutta luulempa että käy samoin kuin autoillekin ettei kohta vanhasta pääse eroon kuin pilkkahinnalla kun uutta pukkaa
liikenteeseen ja moni vanhempi jo luopuu harrastuksesta alku innostuksen laannuttua,tarjontaa tuntuu piisaavan,bensan hinnasta puhumattakaan,alkaa jo olemaan tuo paras kevät myynti takanapäin ja kysyntä hiljenee,ihan tervetullutta "hintakorjaus"-liike
olisikin vanhojen pyörien suhteen kun noita pyyntejä katselee.
82664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Keväällä katoin hintaa omalle pyörälle. 12kpl samanlaisia myynnissä nettimotossa. Siitä laaskemalla hinta kohdilleen. Myin sillä hinnalla liki 2kk ennenkuin tiputin hinnan aivan kipurajalle. Meni 4päivässä alennuksen jälkeen. kauhistuttaa jos joka vuosi pitäs myydä pyörä tai pari.

Äänestä

että varsin moni pyörä on "myynnissä", eli jos joku hoopo tarttuisi syöttiin, niin antaa mennä. Niin kauan kuin pyörän myynti netissä on ilmaista, myös pyynnit pysyy korkealla. Tosimyyjällä ei ole muuta mahdollisuutta kauppaan kuin hinnan laitto kohdalleen. Toisekseen uudet on niin halpoja, että monelle kovan hinnan pyörästään maksaneelle on vaikea tunnustaa tappio. Kun jonkin aikaa seuraa uusien ilmoitusten pyyntejä, pystyy aika nopeasti sanomaan, mitkä pyörät katoavat nopeasti myytävien puolelta. Ne jotka eivät käy kaupaksi, jäävät sitten näennäisesti määrittämään hintatasoa.

Äänestä
  • Myytäessä omaa rakasta ajoneuvonsa kannattaa olla realisti sen hintapyynninkin suhteen. Tunnearvosta uusi ostaja ei ole valmis maksamaan!

    Sporttipyörillä hinta tippuu monesti nopeammin kuin customeilla, niitä kun päivitetään ja kehitysversioita tulee lähes joka vuosi. Myöskin ajotapa voi olla vähän raskaampi.

    Hyvä huoltohistoria, siisti kunto ja lisävarusteet ovat myytäessä eduksi. Jos 3-vuotta vanhaa myydään pari tonnia alle uuden ja siinä on vaihtokunnossa olevat ketjut/rattaat sekä iso huolto edessä niin en ostaisi.

    Äänestä

http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=597328&page=2&sortCol=&ord=&id_bike_type=&id_make=29&id_model=1183&id_engine_model=&id_sub_type=&pfrom=&pto=&yfrom=&yto=1982&efrom=650&eto=750&status=F&id_drive_type=&eng_type=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&id_town=&under_25=&show=inline&posted_by=&new=&update=&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?show=inline@status=F@id_bike_type=@id_sub_type=@id_make=29@id_model=1183@id_engine_model=@pfrom=@pto=@yfrom=@yto=1982@efrom=650@eto=750@eng_type=@mileageFrom=@mileageTo=@id_domicile=@search=Hae >>&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?page=2@sortCol=@ord=@id_bike_type=@id_make=29@id_model=1183@id_engine_model=@id_sub_type=@pfrom=@pto=@yfrom=@yto=1982@efrom=650@eto=750@status=F@id_drive_type=@eng_type=@mileageFrom=@mileageTo=@id_domicile=@id_town=@under_25=@show=inline@posted_by=@new=@update=
Näitäkin myytiin aikanaan 24tmk eli n.4000e.

Äänestä
  • No oli aika vähän ajettu mutta ehkä mä kuitenkin ottaisin vähän enemmän ajetun edullisemmin.
    Vaikka tuo japsiraudalla oleva, on silläkin vielä hintaa mut toisaalta ei noita enää valmisteta...
    http://www.japsirauta.fi/HONDACB750Custom1981.html

    Äänestä

Näyttävät pitävän motonetissä kovempia hintoja kuin liikkeestä saa,mutta roikkuvatkin tuolla näköjään samat pyörät keväästä toiseen,jos olisi maksullinen palsta niin voisi olla realistiset pyynnötkin,kannattaa olla tarkkana, niitä jotka tuolta pyörien todellista arvoa hakee voi johtaa pahasti harhaan.

Äänestä

Haluaisin kokemuksia tuontipyöristä.Minulla on
vain autoista.Kaikki jotka ostavat/hakevat tuonti
ajoneuvon etsivät juuri sitä "helmeä".
Kaverini osti tuoti mersun tosi helmi ja tosi hyvä
ihan oikeasti näin 4vuoden jälkeenkin.On vain
tullut vastaan, että monestakohan mersusta ko.peli
on koottu.Tästä ajattelinkin, onkohan myös näin
pyörien kohdalla,sitä materiaalia on mistä kasailla,
ja helppoa pyörien kohdalla.

Äänestä
  • Miksi hakea pyörää kun täältäkin saa tosi hyviä pelejä edullisesti kun on lyödä rahat heti tiskiin,tarjontaa on jo kylliksi,kannattaa mennä casinolle jos haluaa uhkapelejä rahoillaan harrastaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipiteitä., kirjoitti:

Käytettyjen pyörien kauppa tuntuu käyvän nihkeästi ainakin yksityisellä,hinnatkin tippuneet jonkinverran mutta luulempa että käy samoin kuin autoillekin ettei kohta vanhasta pääse eroon kuin pilkkahinnalla kun uutta pukkaa
liikenteeseen ja moni vanhempi jo luopuu harrastuksesta alku innostuksen laannuttua,tarjontaa tuntuu piisaavan,bensan hinnasta puhumattakaan,alkaa jo olemaan tuo paras kevät myynti takanapäin ja kysyntä hiljenee,ihan tervetullutta "hintakorjaus"-liike
olisikin vanhojen pyörien suhteen kun noita pyyntejä katselee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu