Terve!
Täällä olisi nuori pari joka etsii tulevalle syksylle sopivaa matkakohdetta.Tarkoitus olisi päästä lämpimään,mutta välttää pahimmat turistirysät. Matkan ei tarvitse olla mikään "pakettimatka" vaan olisi itseasiassa mukavaa jos voisimme itse rakentaa matkamme.Opiskelijoina myös matkakustannukset tulisi saada minimiin.
Kuten sanoin nuorina olemme erittäin avomielisiä matkakohteen suhteen ja olisikin mielenkiintoista kuulla vinkkejä ja kertomuksia omista kokemuksistanne.KIITOS JO ETUKÄTEEN!!
Matkakohde nuorelle parille
4
1050
Vastaukset
- Etelän tyttö
Kroatia,
erityisesti Dalmatian alue ja viereiset saaret kuten Hvar jne. Kroatiaan ei todellakaan ole vielä paljoa turisteja eksynyt. Kun olin siellä niin vastaan tuli yksi ainoa suomalaispari. Kroatiassa viereiset saaret ovat halvempia kuin itse manner.
Kroatiassa saa aikaan millaisen seikkailun tahansa! Voi valita vapaasti. Kiinnostaako sukellus, vaellus lukuisissa luonnonpuistoissa tai pelkkä hengailu rannoilla...yms yms! Itse Kroatiassa ollessani joka päivä oli erilainen. Yhtenä päivänä kävin shoppailemassa, toisena vietin aikaa rannalla, kolmantena kävelin ja katselin...ja niin edespäin. Plussia löytyy ja ruoka on todella hyvää =)
Kreeta,
on halvempi kuin itse Kreikka. Vähän rauhallsiempaan menoon Kreeta on hyvä. Tietysti turistikaupungeista löytyy jos jonkinmoista menomestaa mutta on aika Kreetalla vietin pikkukaupungissa. Ei mikään tuppukylä mutta mukavampi kuin turistitungos. Parina päivänä toki lähdin autolla ajelemaan vähän suurempiinkin paikkoihin. Rannat ovat kultaiset ja jos tykkää rantaelämästä niin Kreeta on loistava!
Erinomaista ruokaa, varsinkin salaattia ja viiniä.
Paikalliset ovat ystävällisiä ja minulle ainakin jäi mieleen tapaamani perheen järjestämä illallinen heidän lammastarhallaan.
Itselläni oli hauskaa silloisen poikaystävän kanssa matkassa mutta, kuten yhdessä ravintolassa tapahtuikin, niin jokainen työntekijä tuli vuorotellen pöytäämme istumaan ja uteli menemmekö naimisiin, kauanko olemme seurustelleet jne. =)
Kuka tykkää ja kuka ei mutta joidenkin suomalaisten mielestä Kreetan ihmisten avoimuus on mennyt hieman yli.- Etelän tyttö
...Kroatiassa, varsinkin pienemmät "kalastaja kylät"
ovat myös todella romanttisia kun hämy laskee ja rauhoitutaan iltaan. Ravintoloiden pöydillä palaa kynttilöitä, kukat tuoksuvat kaikkialla, linnut (ja jotkut sirkat :o)laulavat viimeisiään ja satama lamput syttyvät..harmitti hieman Kroatian iltoina kun tein silloin matkaa yksin. Tunnelmaa jos siitä tykkää.
Olkaa vain hyvät vinkeistä jos niistä on yhtään apua! - kuulosti
mielen kiintoiselta. Oliko millainen hinta taso, kallista, halpaa ja oliko ympäristöt siistiä entäs hotellit?
- suosittelen
Gambia Länsi-Afrikassa on toiveittenne mukainen matkakohde. Lento välilaskuineen kestää 10 tuntia, mutta paikka kaikkineen on hintansa väärti. Lukekaa juttuni osoitteesta Matkakertomukset Suomi24 keskustelu, toinen sivu, Matkakokemuksia Gambiasta, liitteineen. Paikka ei ole turistirysä eikä kallis. Ihmiset ovat erityisen ystävällisiä ja hinnat suomalaisittain edullisia. Myös omatoimimatka sinne onnistuu. Tjäreborg My-Travel-yhtiön koneilla sinne lennättää ja on hyvä jos turvaudutte heihin. Paikan päällä, jos osaatte vähänkin tankeroenglantia, paikalliset oppaat ja taksinkuljettajat osaavat asiansa paremmin kuin suomalaiset oppaat. Parempaa ilmastoa ja lomaympäristöä on suomalaisten vaikea löytää. Maan asukkaat ovat vieraanvaraisia ja rehellisempiä kuin muissa suomalaisten suosimissa matkakohteissa. Matkailukausi alkaa Tjäreborgilla tosin vasta lokakuussa. Nyt siellä on savanni-ilmaston sadekausi. Sopivin ilmasto suomalaiselle on helmikuu, mutta te nuorina ihmisinä pärjäätte siellä erityisen hyvin syksylläkin, jolloin on lämpimintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831509Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671295Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2291262Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2041256Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121070Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041029Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134969Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65943- 85873
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123818