Kokin allergiat?

Tyttötietämätön

"Erilaisille ruoka-aineille ja pesukemikaaleille allergisten on vaikea toimia ammatissa. "

Kokin ammatti siis harkinnassa, mutta asiasta tietävät: minulla on päärynä-, porkkana- ja omena-allergia, keitettynä menee mutta raakana ei, kuinka paha este uralle tällainen? Yksikään näistä ei siis minulle aiheuta hengenvaaraa, mutta mielelläni kitalaen kutinan ja aivastelun vuoksi en suuhuni pistä.

Olikohan taas aivan idioottimainen kysymys...

5

2255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merva

      Ei ole allergiat este, mutta aika sumplimista, jos aikoo alalle. Kulkee minunkin työpaikalla keittiön emäntä hanskat kädessä ja hengityssuojain päässä, kun on kalaruokaa (allerginen kalalle).

      • ehkä?

        Porkkanaraaste on aika yleinen keittiöllä ja tuskinpa kokki sen kanssa pläräämiseltä välttyy.

        Allergiat saattavat kyllä olla estekin, mikäli esimerkiksi jauhopöly aiheuttaa oireita.

        Kokin myös täytyy maistella tekemiään ruokia, mutta koska kypsennetyt raaka-aineet eivät tuota ongelmaa, voisi kai sitä harkita.


    • vanha konkari

      Ei tollaset pikku allergiat haittaa ollenkaan.Pääasia,että kiinnostusta muuten löytyy.Mäkään en voi syödä raakaa omenaa/porkkanaa,enkä voi käsitellä tiettyjä raaka-aineita paljain käsin.Mutta vuosia on jo takana tällä alalla,ja olen vielä aika pitkälle päässytkin.Sitä paitsi harvemmin raakaa porkkanaa joutuu maistamaan,sillä kaikkihan tietää et mille se maistuu.Eikä esim.a la carte paikoissa edes tarjoilla raakaa porkkanaa.

    • .............

      Ei ole este. Koulussa kahdella opettajallani oli laktoosi-intoleranssi ja monilla töissä on ollut. Tiedän monia, joilla on allergioita yksittäisille/muutamille tietyille ruoille. Jos jotain on täytynyt maistaa, niin allerginen on antanut toisen maistaa tai maistanut itse (kun jokainen tietää itse oman sietokykynsä).

      Tietenkin siinä tapauksessa se vaikeuttaa, jos on kovin vaikea allergia. Esim. jos saa vaikka pahan astmakohtauksen pelkästä pienen pienestä määrästä jauhopölyä samassa huoneessa tai hengitystiet turpoavat raa'an ja keitetyn perunan tuoksusta. Näissähän on itsestään selvää, että ammatti on terveydelle haitaksi.

      Mutta monilla tällä alalla on allergioita, eikä se ole este. Eli tervetuloa tälle mukavalle alalle.

    • 13 v. poika

      eikö kala-allergiasta ole siis haittaa kun aion kokin uralle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      246
      14328
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3763
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3702
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1450
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      359
      1422
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1190
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      1006
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      44
      903
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      871
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      746
    Aihe