"Erilaisille ruoka-aineille ja pesukemikaaleille allergisten on vaikea toimia ammatissa. "
Kokin ammatti siis harkinnassa, mutta asiasta tietävät: minulla on päärynä-, porkkana- ja omena-allergia, keitettynä menee mutta raakana ei, kuinka paha este uralle tällainen? Yksikään näistä ei siis minulle aiheuta hengenvaaraa, mutta mielelläni kitalaen kutinan ja aivastelun vuoksi en suuhuni pistä.
Olikohan taas aivan idioottimainen kysymys...
Kokin allergiat?
5
2284
Vastaukset
- Merva
Ei ole allergiat este, mutta aika sumplimista, jos aikoo alalle. Kulkee minunkin työpaikalla keittiön emäntä hanskat kädessä ja hengityssuojain päässä, kun on kalaruokaa (allerginen kalalle).
- ehkä?
Porkkanaraaste on aika yleinen keittiöllä ja tuskinpa kokki sen kanssa pläräämiseltä välttyy.
Allergiat saattavat kyllä olla estekin, mikäli esimerkiksi jauhopöly aiheuttaa oireita.
Kokin myös täytyy maistella tekemiään ruokia, mutta koska kypsennetyt raaka-aineet eivät tuota ongelmaa, voisi kai sitä harkita.
- vanha konkari
Ei tollaset pikku allergiat haittaa ollenkaan.Pääasia,että kiinnostusta muuten löytyy.Mäkään en voi syödä raakaa omenaa/porkkanaa,enkä voi käsitellä tiettyjä raaka-aineita paljain käsin.Mutta vuosia on jo takana tällä alalla,ja olen vielä aika pitkälle päässytkin.Sitä paitsi harvemmin raakaa porkkanaa joutuu maistamaan,sillä kaikkihan tietää et mille se maistuu.Eikä esim.a la carte paikoissa edes tarjoilla raakaa porkkanaa.
- .............
Ei ole este. Koulussa kahdella opettajallani oli laktoosi-intoleranssi ja monilla töissä on ollut. Tiedän monia, joilla on allergioita yksittäisille/muutamille tietyille ruoille. Jos jotain on täytynyt maistaa, niin allerginen on antanut toisen maistaa tai maistanut itse (kun jokainen tietää itse oman sietokykynsä).
Tietenkin siinä tapauksessa se vaikeuttaa, jos on kovin vaikea allergia. Esim. jos saa vaikka pahan astmakohtauksen pelkästä pienen pienestä määrästä jauhopölyä samassa huoneessa tai hengitystiet turpoavat raa'an ja keitetyn perunan tuoksusta. Näissähän on itsestään selvää, että ammatti on terveydelle haitaksi.
Mutta monilla tällä alalla on allergioita, eikä se ole este. Eli tervetuloa tälle mukavalle alalle. - 13 v. poika
eikö kala-allergiasta ole siis haittaa kun aion kokin uralle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182338Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91108- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621007Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80937