elikkäs mistä päin soussea löytyy kyseiset puljut? Itse asustelen Marhaba-hotelleilla! Onkosta lähellä? Myykö muut marketit alkomahoolia?!
General Magasin
Monoprix
2534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
General Magasinit Soussessa (muitakin saattaa olla).
Suurempi on 'pankkikadun' jälkeen Abu Navas hotellilta alkavalla rantakadulla,n. 5-600 metriä Kantaouiin päin - kuvailenkohan nyt oikein? Ei avoinna tietenkään perjantaina eikä muistaakseni sununtaina ainakaan koko päivä. Toinen 'pankkikadulta'pienelle sivukadulle rantaan päin, se löytyi sattumalta. Siinä on ensimmäisenä kirjakauppaosasto, astioita, lopuksi ruokatarvikkeita, yläkerrassa tekstiilejä, elintarvikkeiden vieressä pikkuinen putiikki. Yhden porttikongin 'kioskissa' myytiin myös viiniä, sitä en kyllä enää itsekään enää löytäisi. Se oli avoinna, kun muut paikat oli kiinni. Ehkä paikalliset tietää?
Rannan Magasin General löytyy siis Boulevard de la Corniche -kadun puolivälistä, Nejma -hotellin ja elokuvateatterin vierestä, ja toinen kuten edellinen kirjoittaja mainitsikin, niin Avenue Habib Bourguiba -kadun puolivälistä (teatterin ja poliisin välistä) hieman rantaan päin. Ja siinä vieressä on myös todella hyvä leipomo :)
Monoprix löytyy Avenue Leopold Sedar -kadulta, ja näiden lisäksi Soussessa on myös iso Champion -marketti, joka sijaitsee Souq el-Ahad -markkina-alueen vieressä (eli ne kuuluisat kamelimarkkinat).