Lakkoonko yrittäjät???

Läheltä seurannut

Miksi lakkoon ja ketä vastaan? Valtiotako, öljyfirmaa vai kuljetuspalvelujen ostajaa vastaan? Kuljetusala elää vielä pysähtyneisyyden aikaa. Ala ei osaa hinnoitella palveluitaan ja kustannusten muutoksia ei huomioida sopimuksissa. Nostakaa hintojanne ja opetelkaa jo tekemään businesta. Alan asiat ei tule kuntoon ruikuttamalla polttoaineen hinnasta. Onhan palkatkin nousseet, mutta ette te niistä ruikuta, kun ette maksa edes Tessin mukaisia palkkoja vaan kuljettajanne kantavat jo suurimman osan teidän yrittäjäriskistänne. Haukutte heitä kommareiksi, kun palkkaa pyytävät kustannusten nousun vuoksi. Valtiovaltahan on teidän tukenanne jo merkittävästi, kun aikovat vähentää työsuojelutarkastajia. Hävetkää alan yrittäjät!!

6

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verohelpotus kuskille

      Kun yrittäjät eivät pysty maksamaan edes Tessin mukaisia palkkoja, niin mikseivät yrittäjät ole vaatineet valtiolta veronmaksajien tukea palkkojen maksuun. Nyt kun pitää maksaa öljyfirmalle, niin haetaan apua. Mielestäni ensin kuskeille verohelpotuksia ja sitten vasta apua naftan maksuun.

      • Kaiken perusta olisi hinnoitella työ oikein. Ihmeen paljon vaan löytyy yrittäjiä ja myyntimiehiä, jotka tekevät huonoja sopimuksia vuodesta toiseen.

        Toivottavasti tämä polttoaineenhinnannousu saa heikot oksat pois. Melkoista ajattelemattomuutta esiintyy myös tavaran lähettäjien puolella, kun ei ymmärretä, että hinnankorotukset ovat todella tarpeen, eikä ahneutta. Voi kolahtaa omaan nilkkaan, kun tapetaan tarpeeksi yrittäjiä pois...

        Katainen vois kanssa hiukan miettiä, miten muka hetkessä pystyi nostamaan dieselinveroa 4,5%, mutta alaspäin ei onnistu millään. Valtion polttoaineesta saama verotulo on kasvanut valtavasti, koska ALV-tuotkin nousevat jatkuvasti hintojen nousun myötä.


      • Jp74 kirjoitti:

        Kaiken perusta olisi hinnoitella työ oikein. Ihmeen paljon vaan löytyy yrittäjiä ja myyntimiehiä, jotka tekevät huonoja sopimuksia vuodesta toiseen.

        Toivottavasti tämä polttoaineenhinnannousu saa heikot oksat pois. Melkoista ajattelemattomuutta esiintyy myös tavaran lähettäjien puolella, kun ei ymmärretä, että hinnankorotukset ovat todella tarpeen, eikä ahneutta. Voi kolahtaa omaan nilkkaan, kun tapetaan tarpeeksi yrittäjiä pois...

        Katainen vois kanssa hiukan miettiä, miten muka hetkessä pystyi nostamaan dieselinveroa 4,5%, mutta alaspäin ei onnistu millään. Valtion polttoaineesta saama verotulo on kasvanut valtavasti, koska ALV-tuotkin nousevat jatkuvasti hintojen nousun myötä.

        mahdollista kun kun annetaan sopimus nokan eteen..ota tai jätä tyyliin ja useamman vuoden sopimus tietty..vaatii melkoista ennustajan kykyä,vai tiesitkö että polttoaineen hinta on tämä 2 vuotta sitten..ja teollisuudessa ei yksi autoilija merkitse mitään..


      • bhp
        Jumisgo kirjoitti:

        mahdollista kun kun annetaan sopimus nokan eteen..ota tai jätä tyyliin ja useamman vuoden sopimus tietty..vaatii melkoista ennustajan kykyä,vai tiesitkö että polttoaineen hinta on tämä 2 vuotta sitten..ja teollisuudessa ei yksi autoilija merkitse mitään..

        Osaava yrittäjä osaa vaatia sopimukseen polttoainelisän. Polltoaineen hinnan noustessa taksakin nousee. Muut sopimukset voi heittää roskiin. Se on nykypäivää se! Jollei tällaista sopimusta saa aikaan tai ei tarjota on mun mielestä turha lähtee sellaseen ajoon!


    • mukaiset palkat

      Nuo TES-mukaiset minimi palkat on lailla suojattu, turha siitä on yrittäjiä syyttää kun kuljettajat ei edes halua täyttä palkkaa.
      Alalla on sitä luokkaa oleva työvoima pula että jokainen työhaluinen kuljettaja saa TES-mukaisesti palkatun työn jos valmis edes jonkinlaiseen normaalien työtapojen kunnioittamiseen.
      Ylitöitäkin saa tehdä sen verran että varmaan tienaa enempi kun muulla palkkauksella jaksaa tehdä.
      Harvoin nuo työehtoja laiminlyövät yrittäjätkään kovin hyvin pärjäävät.
      Nämä supernopeat kustannusnousut iskevät kaikkiin vaikka polttoaine klausuuli olisikin, kun kaikki muutkin kulut nousee vauhdilla.
      Silti alalla kaksikertaa enemmän huippu hyvällä taloudella olevia yrityksiä kun mitä kaikissa yrityksissä keskimäärin, yleensä myös niiden kuljettajat saa asian mukaisen palkkauksen ja lakeja noudatetaan.
      Kyse on siitä että ala imee porukkaa joka ei ymmärrä rahan päälle, kunhan tulee paljon kilometrejä ja yrittäjällä monta autoa.
      Millä muulla alalla yrityksen koko määritellään muun kun liikevaihdon mukaan.

      • autoa sulla on?

        Olin kerran vuosikokouksessa. Yrittäjät kyselivät toisiltaan autojensa lukumäärää. Tuntui siltä, kuin yrittäjien keskinäinen arvostus riippuisi autojen määrästä eikä lainkaan yrityksen kannattavuudesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe