Miksi lakkoon ja ketä vastaan? Valtiotako, öljyfirmaa vai kuljetuspalvelujen ostajaa vastaan? Kuljetusala elää vielä pysähtyneisyyden aikaa. Ala ei osaa hinnoitella palveluitaan ja kustannusten muutoksia ei huomioida sopimuksissa. Nostakaa hintojanne ja opetelkaa jo tekemään businesta. Alan asiat ei tule kuntoon ruikuttamalla polttoaineen hinnasta. Onhan palkatkin nousseet, mutta ette te niistä ruikuta, kun ette maksa edes Tessin mukaisia palkkoja vaan kuljettajanne kantavat jo suurimman osan teidän yrittäjäriskistänne. Haukutte heitä kommareiksi, kun palkkaa pyytävät kustannusten nousun vuoksi. Valtiovaltahan on teidän tukenanne jo merkittävästi, kun aikovat vähentää työsuojelutarkastajia. Hävetkää alan yrittäjät!!
Lakkoonko yrittäjät???
6
992
Vastaukset
- Verohelpotus kuskille
Kun yrittäjät eivät pysty maksamaan edes Tessin mukaisia palkkoja, niin mikseivät yrittäjät ole vaatineet valtiolta veronmaksajien tukea palkkojen maksuun. Nyt kun pitää maksaa öljyfirmalle, niin haetaan apua. Mielestäni ensin kuskeille verohelpotuksia ja sitten vasta apua naftan maksuun.
Kaiken perusta olisi hinnoitella työ oikein. Ihmeen paljon vaan löytyy yrittäjiä ja myyntimiehiä, jotka tekevät huonoja sopimuksia vuodesta toiseen.
Toivottavasti tämä polttoaineenhinnannousu saa heikot oksat pois. Melkoista ajattelemattomuutta esiintyy myös tavaran lähettäjien puolella, kun ei ymmärretä, että hinnankorotukset ovat todella tarpeen, eikä ahneutta. Voi kolahtaa omaan nilkkaan, kun tapetaan tarpeeksi yrittäjiä pois...
Katainen vois kanssa hiukan miettiä, miten muka hetkessä pystyi nostamaan dieselinveroa 4,5%, mutta alaspäin ei onnistu millään. Valtion polttoaineesta saama verotulo on kasvanut valtavasti, koska ALV-tuotkin nousevat jatkuvasti hintojen nousun myötä.Jp74 kirjoitti:
Kaiken perusta olisi hinnoitella työ oikein. Ihmeen paljon vaan löytyy yrittäjiä ja myyntimiehiä, jotka tekevät huonoja sopimuksia vuodesta toiseen.
Toivottavasti tämä polttoaineenhinnannousu saa heikot oksat pois. Melkoista ajattelemattomuutta esiintyy myös tavaran lähettäjien puolella, kun ei ymmärretä, että hinnankorotukset ovat todella tarpeen, eikä ahneutta. Voi kolahtaa omaan nilkkaan, kun tapetaan tarpeeksi yrittäjiä pois...
Katainen vois kanssa hiukan miettiä, miten muka hetkessä pystyi nostamaan dieselinveroa 4,5%, mutta alaspäin ei onnistu millään. Valtion polttoaineesta saama verotulo on kasvanut valtavasti, koska ALV-tuotkin nousevat jatkuvasti hintojen nousun myötä.mahdollista kun kun annetaan sopimus nokan eteen..ota tai jätä tyyliin ja useamman vuoden sopimus tietty..vaatii melkoista ennustajan kykyä,vai tiesitkö että polttoaineen hinta on tämä 2 vuotta sitten..ja teollisuudessa ei yksi autoilija merkitse mitään..
- bhp
Jumisgo kirjoitti:
mahdollista kun kun annetaan sopimus nokan eteen..ota tai jätä tyyliin ja useamman vuoden sopimus tietty..vaatii melkoista ennustajan kykyä,vai tiesitkö että polttoaineen hinta on tämä 2 vuotta sitten..ja teollisuudessa ei yksi autoilija merkitse mitään..
Osaava yrittäjä osaa vaatia sopimukseen polttoainelisän. Polltoaineen hinnan noustessa taksakin nousee. Muut sopimukset voi heittää roskiin. Se on nykypäivää se! Jollei tällaista sopimusta saa aikaan tai ei tarjota on mun mielestä turha lähtee sellaseen ajoon!
- mukaiset palkat
Nuo TES-mukaiset minimi palkat on lailla suojattu, turha siitä on yrittäjiä syyttää kun kuljettajat ei edes halua täyttä palkkaa.
Alalla on sitä luokkaa oleva työvoima pula että jokainen työhaluinen kuljettaja saa TES-mukaisesti palkatun työn jos valmis edes jonkinlaiseen normaalien työtapojen kunnioittamiseen.
Ylitöitäkin saa tehdä sen verran että varmaan tienaa enempi kun muulla palkkauksella jaksaa tehdä.
Harvoin nuo työehtoja laiminlyövät yrittäjätkään kovin hyvin pärjäävät.
Nämä supernopeat kustannusnousut iskevät kaikkiin vaikka polttoaine klausuuli olisikin, kun kaikki muutkin kulut nousee vauhdilla.
Silti alalla kaksikertaa enemmän huippu hyvällä taloudella olevia yrityksiä kun mitä kaikissa yrityksissä keskimäärin, yleensä myös niiden kuljettajat saa asian mukaisen palkkauksen ja lakeja noudatetaan.
Kyse on siitä että ala imee porukkaa joka ei ymmärrä rahan päälle, kunhan tulee paljon kilometrejä ja yrittäjällä monta autoa.
Millä muulla alalla yrityksen koko määritellään muun kun liikevaihdon mukaan.- autoa sulla on?
Olin kerran vuosikokouksessa. Yrittäjät kyselivät toisiltaan autojensa lukumäärää. Tuntui siltä, kuin yrittäjien keskinäinen arvostus riippuisi autojen määrästä eikä lainkaan yrityksen kannattavuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399341"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn353908Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392514Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1252487Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1002484Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271957Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161625Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321441- 711277
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1781130