zinacef 1.5g pitää laimentaa...voiko laimentaa keittosuolalla eli keittistä 20ml tai sitten 100ml keittikseen? ja onko noilla määrillä väliä eli 20ml tai 100ml? olen nähnyt, että usein laimennetaan 100ml:n keittistä. ohjeissa lukee steriiliä vettä, mutta käykö nyt sitten keittis?
zinacef 1.5g
juspetin
105532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
laita siirtokanyylilla pulloon keittistä noin pullonkaulaan saakka
aina 100ml:n keittistä. Jotkus osastolla laimentavat siten, että keittistä zinacef-pullon kaulaan asti, ei siis ihan täyteen.
Jumankauta,laimennusvinkkejä ei haeta yleisiltä keskustelupalstoilta,vaan otetaan selväksi työpaikalla sellaiselta joka tietää.On terveydenhuolto mallissaan,on!
samaa minäkin ihmettelen,meillä on ainakin osastolla sairaalan apteekista saatu laimennusohje kaikista antibiooteista.ollaan vielä itse lisätty siihen kunkin kohdalle kauanko säilyy valmiina.antibioottiletkut pitää muuten huuhtoa keittiksellä ab tiputuksen jälkeen.
Lääkkeenjako-ohjeet pitäisi opetella opinahjossa ja työpaikalla, ei täällä.
läkityksen ohjeista. Parasta olisi vaihtaa kaikki letkut aina uuteen.
ohjeissa sanotaan niin ja itse olen 10 vuoden työkokemuksella huomannut, että zinacef saattaa sakata keittiksen kanssa, ole siis tarkkana.
Käytäntö taitaa olla kuitenkin se,että se 1,5g töräytetään aseptiikkaa noudattaen 100 nacl 0.9%
Muistaakseni 1,5g laimentamiseen riittää 10-15ml aquaa ja väh 5 min injisoiminen.
laimennetaan 20ml:aan steriiliä vettä ja se annetaan stoosina n. 3min. Jos keitikseen suoraan siirtolanyylin kautta 100ml:n pulloon. Eipä kyllä sakkaa.Mut tämä ei toisaankaan ole mikään Pharmaca Fennica, vaan jokaiselta työpaikalta löytyy se ihan omana.
Olenpa ollut töissä paikoissakin, joissa laimennetaan Zinkut ihan 100ml keittikseenkin, pitoisuus sama, toki. Se on melko yleispätevä laimennusliuos melkein kaikkeen antibioottiin; 100 ml keittistä. Lisäksi 100 ml keittiksen pohjassa on tiputuskahva. (ei ihan kaikkiin, mutta suurin osa toki)
Saako i.v lääkkeitä antaa per os tai pr jos ei ole i.v lupaa tai ei ole valmis sh