New agen ongelmia

Mitä ajattelette?

Miten te koette tämän new age henkisyyden? Hyvät ja huonot puolet?

Itse koen ongelmaksi seuraavat asiat:

-Erilaista tarjontaa on alalla aivan valtavasti. On hakalaa löytää "omaa suuntaansa" ja päättää mihin suuntaan pitäisi lähteä. Itselläni new agesta on tullut eräänlainen "noutopöytäuskonto". Siitä otetaan mitä milloinkin mieli tekee ja taas siirrytään seuraaviin kiinnostaviin aiheisiin. Etsimisestä on tullut uskon sisältö. Tiedän jotain kaikesta, mutta en hallitse mitään asiaa kunnolla. Varmaan yleistä?

- New agesta on tullut erittäin hintava ja kaupallinen harrastus. Kaikki maksaa aivan valtavasti. Luennot, kurssit ym ovat todella kalliita. Olisi kiinnostavaa käydä niissä, mutta rahanpuute estää.

9

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aritta

      on sisälläsi. Ei kannata juosta kursseilla joissa ei mitään opi eikä kannata osteskella kaikenmaailman hölynpölyä.

      Meditoi.

    • ...

      harrastukset maksaa, mutta tällainen harrastus on senverran syväluotaavaa, että kannattaa ihan oikeasti miettiä, mitä on tekemässä. EN todellakaan suosittele MITÄÄN USKONLAHKOA kenellekkään!!

      Sinä vaiheessa on pakko miettiä syntyjä syviä....
      Se voi olla meille monelle selviämisen alku ja juuri.
      Mieluummin menkää itseenne ja mietikää, miksi olette täällä taas kerran.

    • orora

      Mitäs helvettiä, juuri tuohan new agessa on mahtavaa! Kuka kaipaa enää uutta uskontoa tänne muutenkin sekaisin olevien ihmisten päitä sekottamaan. New age on kattokäsite ajattelutavoille, joista suurin osa painottaa henkilökohtasta kehitystä ja sellasta asennetta ettei tarvi olla koko ajan mustavalkonen ja luokitella kaikkea toteen ja epätoteen, vaan voi tutkiskella ja avata mieltään.

      Jos on pakko änkeä kaikkien gurujen kursseille, joita niitäkin toki new agessa riittää ihan niinkun muuallakin, nii ei kannata itkeä jos rahat menee :D new age ei ole yhtä kuin ne kurssit.

      Ja siis en mä sano ettei new agessa vikoja olis. Se on ärsyttävän iisi apaja just näille ikuisille etsijöille jotka vain ajelehtii ideasta toiseen eikä ikinä ota mistään kunnolla kiinni. Mutta hei, parempi sekin kun jonkun uskonnon orja ja laput silmillä elämä läpi ja sen jälkeen ääretön vitutus ja kaikki alusta :D

    • etsijä 111
    • everlone

      New Agen ongelma on että se sekoittaa kaikki uskonnot ja ottaa palan sieltä ja palan täältä. Jotkut uskovat muka samalla kristinuskon Jumalaan ja käydät meediolla ja kyselevät vainajanhengiltä asioita. Kaikki on täysin ristiriidassa. New Age on vain sekoittamassa ihmisten päitä etteivät he tietäisi enää mikä on totta ja mikä on valetta..

      • Aritta

        Uskonnot ovat sekasotku eri totuuksista mitä new-age melkein on. Täyttä totuuttahan ei ole kenelläkään, uskonnoilla vain hiven.


    • peittävät

      Kaikki uskomukset ja uskonnot peittävät totuuden. Kaikki ajatukset peittävät totuuden.

      Jos haluaa nähdä totuutta, tulisi olla takertumatta mihinkään ajatukseen, uskomukseen tai uskontoon. Pitää hylätä New Age myös uskontojen ohella. Missään järjestelmässä ei ole hiventäkään totuutta. Järjestelmissä on totuuden kuvia. Ne ovat karttoja, tienviittoja johonkin.

      Kaikki järjestelmät ovat samanarvoisia tienviittoina.

    • Jakke777

      Kertoo jo aika paljon kyseisestä suuntauksesta.
      ja toinen mikä kannattaa huomioida ennen kuin lähtee fariseusten matkaan on seksuaalisuus.Mustan magian lahkot ja noidat eivät puhu seksuaalisuudesta mitään.Tai jos ne puhuukin seksuaalisuudesta niin ne kannustaa mustaan alkemiaan ja tantraan,eli läikyttämään ens seministä,joka on ehdottomasti kiellettyä...

      • Aritta

        Mustaa magiaa ei ole sen kummemmin kuin valkoistakaan.

        Ja miten se seksuaalisuus olisi niin tabu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5308
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4141
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2239
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2088
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1474
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      32
      1293
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1076
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1010
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    Aihe