Hullu VPK

Karmeaa

Hei,

Haluaisin kysellä hieman VPK:oiden toiminnasta muualla kuin täällä omalla paikkakunnallani.
Onko kovinkin yleistä, että VPK:n päällikkö huutaa sammutusmiehille (minullekkin) liiallisesta innokkuudesta? Entä se että VPK:n päällikkö uhkaa lyödä? Miten seläntakana puhuminen, puhutaan niin paljon p*askaa, että joudut eroamaan sen johdosta? (Tässä tilanteesta terveydentilasta, jonka selvittelyyn sinun olisi omakustanteisesti tarvinnut maksaa tuhansia euroja??)

Halusin vaan tiedustella kun meidän vpk:ssa on sattunut tälläisiä juttuja, niin onko se jokapaikassa ihan normaalia, vai onko tämä meidän Vpk vain hullu?

Ja miten kurssit? Onko teilläkin niin, että kurssien välissä pitää olla vuosi väliä? Tai että ensivastekurssille et pääse ennen kuin olet nähnyt kuolleen (ja liikenneonnettomuuksiin et pääse mukaan, ennen kuin olet käynyt pelastustyönkurssin, johon sinua ei päästetä ennen kuin on kulunut yli vuosi sammutustyönkurssista?)

Kiitos vastauksista :D

6

1641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei-vepari
      • keskustelun aloittaja

        niin mitä tuosta?


      • Ei-vepari
        keskustelun aloittaja kirjoitti:

        niin mitä tuosta?

        ...että voisi löytää muita vepareita nimenomaan tuolta sivustolta?


    • Tabisukkeli_

      Ikävää jos varsinkin ensivastetta suorittavan vebarin jengi on tuollaista, siis varsinkin jos joku bosse huutaa naamalle tai aikoo lyödä!? Ei nyt sentään ihan moista täällä kehä 3 sisällä ole, tosin vebarit kinaa keskenään nimimerkkien takana julkisilla foorumeilla ja joutuu naurunalaisiksi ammattiväen ja maallikkojen silmin, keikkaa vähäs ja se aktiivisuus menee siihen. Joku maybe alle 50 km säteellä oleva vebari voisi olla ihan ok mm kerava, kirkkonummi jne...

    • Professionaali vepari

      Mikähän palokunta kyseessä?

    • branu

      Nyt oli pakko vastata tuo kuulostaa nimittäin todella ihmeeelliseltä. Vpk missä minä olen ollut ei ole ollut mitään tuollaista. Ei ole päällikkö huutanut, eikä uhannut lyödä. Tuolla oikeastaan kaikki ovet ovat auenneet kun on käynyt sammutustyökurssin. Kursseille on päässyt silloin kun niitä on järjestetty.
      Kuulostaa hyvin erikoiselta, että ensivastekurssille ei pääsisi ellei ole nähnyt kuollutta. Eihän niitä yleensä kukaan näe. Taitaa olla vain päällikkönne omia keksintöjä nuo säännöt. Kyllä kuulostaa hyvin oudolta tuo päällikkönne tämän perusteella. Kehtaatko kertoa paikkakunnan niin osaan pysyä kaukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe