Saisin edullisesti tv:n, jossa sisäinen digiviritin antennitalouteen.. mutta asun kaapelitaloudessa. Onko mahdollista katsoa kyseisellä telkalla kaapelitaloudessa digiboxilla? Niin että kytkee boxin scartiin ja se on siinä, vai?
antenni vai kaapeli
onnistuuko
5551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mieti mieti mieti
ei mitään ongelmaa...
Kiitos asiallisesta vastauksesta ja edelliselle; mieti mieti mieti ennen kuin kommentoit yhtään mitään.
Mulla sama juttu kaapelitaloudessa. Pääosin katsellaan tallentavan boxin kautta. Mutta olen liittänyt telkkuun myös pienen (aktiivisen) sisäantennin, joten voidaan tarvittaessa katsella myös TV:n omalla virittimellä suoraan maanpäällisiä lähetyksiä (esim. silloin, kun boxissa on kaksi tallennusta menossa).
Pääkaupunkiseudulla (eli Welhon verkossa) lähettävät muuten myös DVB-T-signaalia kaapelissa (tiettävästi tämän vuoden loppuun). Joten jos asustelet siellä, niin voit katsella myös ilman boxia kunhan viet antennipiuhan boxista edelleen televisioon.
televisiossa oleva antennidigiviritin levittää ympärilleen taikapölyä joka estää kaikkia lähettyvillä olevia kaapelidigivirittimiä vastaanottamasta kuvaa. Se, miksi televisioissa olevat analogivirittimet eivät estä ulkoisen digiboksin käyttöä, on vielä selvittämätön mysteeri.