YT neuvottelut ja uusi rekry

Mitä peliä Finnair pelaa. Uutisissa puhutaan yt neuvotteluista, joissa viittäsataa henkilöä uhkaa jopa irtisanoutuminen ja samalla haetaan lisää emoja. Vai eikö nämä yt neuvottelut koske emoja lainkaan?? Luulis, että koskee, koska lentojen määrää supistetaan kuitenkin. Onko viimeiseksi vakkarisopimuksen saaneet emot vaarassa joutua lomautetuksi tms, entä määräaikaiset??
Kiinnostais kovasti tietää, kun ehdin jo laittaa hakemuksen meneillään olevaan hakuun. Mutta ei sitä viitsi lähteä ihan tyhjänpäälle, kun nyt vakkarityö.
51582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kerkesivät aloittaa haun ennen YT ilmoitusta.
Just uutisissa sanoiva et määräaikaisia ja osa-aikaisia sopimuksia ei jatketa. Tarkoittanee et jos tulee nyt hyväksytyksi kursille niin siitä et koska pääsee lentämään ei ole mitään tietoa.
Pitää myös muistaa, että jos irtisanovat vakituisia emoja nyt niin seuraavat 2v on Finnairin palkattava heidät takaisin ennen kuin uudempia vakinaistaa.

Huonolta siis näyttää tilanne uusille hakijoille.

Äänestä
  • Tosi huonoa tuuria! Argh,miksen hakenut aiemmin...

    Äänestä

  • kun tajusivat tilanteen, niin turha tuhlata Hesarin mainokseen ja saada kauheata hakuryöppyä. Eipä ole nyt kivat paikat just koulutetuilla emoilla, jotka lähti muilta yhtiöiltä vakituisista töistä. Lentoyhtiöt ei yleensä ota takaisin niitä, jotka sieltä pois lähteneet muihin yhtiöihin...

    Äänestä

Se haku on VAIN c/a-koulutukseen, missään ei luvata töitä. Ei heti kurssin jälkeen, eikä tulevaisuudessa. Vaikka kuinka pääsisi kurssille, niin töitä se ei takaa. Ja kuten joku jo täällä kirjoitti, niin koulutukset järjestetään joka vuosi, jotta saadaan valtiolta tukiaiset. Sen sijaan jos koulutettava hakee työkkäristä koulutuskorvausta sitä ei saa, koska Finnairilla on juuri ollut tai kohta taas tulee olemaan YT:t. Yli 15-vuoden Finnair-uran jälkeen voin sanoa, että YT:t tosiaan on säännöllisesti, noin joka toinen vuosi. Alkaa aina ennen Juhannusta ja pilaa kaikkien kesälomat. Finnairilaisia irtisanotaan ja uusia palkataan, armotta! Riippuen suhtanteista.
Jos haluat vakaan ja henkilöstöään kunnioittavan työnantajan, hae pankkiin töihin. Passia sinulta ei pois oteta, ihan voit silti matkustaa, vaikka et matkailualalla olekaan.

Äänestä
  • Uskomatonta toimintaa. Kävästiin finskin koulutuscenterissä muutama viikko sitten, niin oli juuri tuore kabiinikurssi aloittelemassa koulutusta ja netissä on vielä haku uudelle. Hohhoijaaa, törkeetä ihmisten kustannuksella leikkimistä. Onhan se kiva saada koulutus millä ei tee mitään, menee sitte toiselle firmalle ja joutuu käydä heidän koulutuksen.

    Tervemenoa reserviin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä ihmettä??? kirjoitti:

Mitä peliä Finnair pelaa. Uutisissa puhutaan yt neuvotteluista, joissa viittäsataa henkilöä uhkaa jopa irtisanoutuminen ja samalla haetaan lisää emoja. Vai eikö nämä yt neuvottelut koske emoja lainkaan?? Luulis, että koskee, koska lentojen määrää supistetaan kuitenkin. Onko viimeiseksi vakkarisopimuksen saaneet emot vaarassa joutua lomautetuksi tms, entä määräaikaiset??
Kiinnostais kovasti tietää, kun ehdin jo laittaa hakemuksen meneillään olevaan hakuun. Mutta ei sitä viitsi lähteä ihan tyhjänpäälle, kun nyt vakkarityö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu