Voisiko joku kokenut, tietoviisas kirjoittaa tänne jonkinlaisen yhteenvedon kanin ulkoiluttamisesta?
Kanin ulkoiluttaminen valjaissa
Huuweri
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hanki kanillesi sopivat valjaat, nimeomaan kanin valjaat. Pue ne kanin päälle napakasti, ei kuitenkaan liian kireästi.
Ulkoiluta kaniasi mieluimmin omalla pihallasi. Koirat pitävät kania saaliina ja kanisi luultavasti pelkää koiris, joten ei minnekkään yleisille teille ulkoilemaan.
Ulkoilussa muista se, että kani määrää minne mennään, et sinä. Sinä kuljet perässä kaikenmaailman pusikkoihin, sillä kani rakastaa niitä. Jos kani pelästyy, vedä hihna tiukille ja nosta kani syliin. Älä siis anna sen reuhtoa hinnassa.
Meillä pupsela ulkoilutetaan fleksillä, saavat siten pomppia aika lujaakin. Lyhyt hihna on aika hankala. Aloita ulkoilu pieninä aikoina, jos se on kanillesi uusi asia.
Älä vie ulos märällä tai hirvittävän kylmällä (yli 20 pakkasta)
Myös tuulinen ilma saa kanin herkästi vilustumaan.
tähän täytyy ensiksi sanoa että koko homma riippuu täysin kanista ja tämän persoonasta, jotkut rakastavat valjaissa oloa ja jotkut vihaavat sitä :-) itselläni on oli kaksi hermeliiniä, toinen hyppeli valjaissa iloisesti, mutta kun toinen sain valjaat päällensä se kieltäytyi liikkumasta mihinkään. yhteenveto on varmastikkin tämän tyyppinen : kun olet sisälllä laita kanillesi valjaat. vie se ulos . istu sen kanssa nurmikolle . laske maahan. anna kanin ensin rauhoittua ja odota että se lähtee itse tutkimaan uutta maata. ja lopuksi sitten kipität kanin perässä kanin ehdoilla, se ei nimittäin seuraa sinua ; )