Hiskin ja Eliaksen pikkusiskolle ehdotuksia

Moikka :) Meille syntyi perheen eka tyttö, suloinen sinisilmä. Ylpeät isoveikat on Hiski Jalmari ja Elias Aukusti.

Pikkuneidille kaivataan veljien nimiin sopivaa nimiä. Jos siinä olisi esim I ja S kirjiamet yhdistävänä tekijänä isojen veikkojen nimiin, niin ois kiva. Muitakin ehdotuksia saa heittää.
20725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Silja Wilhelmiina, Silja Aliina, Silja Sofia, Senja, Isabella, Iisa, Elissa, Essi, Essiina, Miisa....

Äänestä

Heta Justiina
Justiina Amalia
Santra Malviina
I/iris Juulia
Hertta Helmiina

Äänestä

Tara? musta se sopis kuin nakki silimään ;)

Tara Malviina, noin yhdistellen. vai onko liian järeä nimi?

Äänestä

Iisa
Aissa
Miisa
Alisa
Isabel
Maisa
Sissi
Saila
Salli
Senni
Sanni
Seelia
Sarri
Ilse

Äänestä

Sisko Loviisa, muita Iiris Maaria, Siiri Amalia, Stiina Helmiina

Äänestä

Elsi Amelia.
Elsa Helena.
Ester Lovisa.

Äänestä

Iines Eerika

Äänestä

ja Eliaskin on lönrootin ajoilta, jotain vanhaa, ja liitoksistaan natisevaa pitäisi siis keksiä?

Haurasta ja jo antiikkia olevat nimet sopisivat.

Mutta voi lapsiparat. Nyt on 2000 -luku.

Äänestä
  • Vanhat nimet on kautta aikain laitettu uuteen kiertoon: isovanhempien nimiä vauvoille.

    Noiden poikien pikkusiskolle kävis hyvin nimi
    SISSI ! :)
    Tai toinen hyvä on PESSI

    Äänestä

  • Elias -nimi on ihan oka,mutta kuinka voidaan antaa lapselle nimi Hiskias??""Huhhuh!!

    Äänestä

  • Mopotar kirjoitti:

    Vanhat nimet on kautta aikain laitettu uuteen kiertoon: isovanhempien nimiä vauvoille.

    Noiden poikien pikkusiskolle kävis hyvin nimi
    SISSI ! :)
    Tai toinen hyvä on PESSI

    Pessi on pojannimi, vaikka hyvä nimi onkin...

    Äänestä

Ihanat nimet teidän pojilla! Iisa tuli minullekin mieleen, ja Stiina, Elsi, Essi ja Iiris ovat myös tosi kauniita. Muita: Kaisa, Liisi, Saimi, Sohvi ja Sylvi, Annastiina ja Eevastiina. Esim:

Iisa Lyydia
Stiina Matilda
Elsi Ulriika
Essi Irinja
Iiris Eliisa
Kaisa Valpuri
Liisi Kerttuli
Saimi Inkeri
Sohvi Ilona
Sylvi Amanda
Annastiina Emilia
Eevastiina Amalia

Äänestä

Hiski on ihanan pirteä nimi:)

Siskolle nimeksi
Pipsa, Iines,
Iiris, Kaisa,
Maisa, Saini,
Liisi, Sanni,
Sohvi, Silja,
Sointu, Roosa,
Mimmi, Lilli,

Äänestä

Onko oikeesti teijän pojan nimi hiski?? Että tältä palstalta saa päivän naurut taas=). Paa siskolle nimeksi Piski niin rimmaa hyvin.

Äänestä
  • me tykätään nimestä, sinun ei ole pakko. Isoisältä perujaan. Suomessa on 189 Hiskiä. Vanha nimi, ennen vuotta 1899 on se annettu jo 26 miehelle nimeksi. Nimi ei kuitenkaan ole almanakassa.

    Äänestä

silja kävisi kivasti siihen.myös iiris kiva..niitä kannatan.ihanan kauniita tyttömäisiä nimiä..toinen nimi voisi olla anniina,emilia,katriina

Äänestä

En lukenut muiden ehdotuksia, joten tässä voi olla samojakin kuin edellä.


Siiri Linnea
Sohvi Emilia
Siri Helmiina
Senni Justiina
Liisa Matilda
Silja Katariina
Sirja Elviira
Silva Helinä
Sylvia Ilona



Itse tykkään kovasti nimestä Kevät, jossa ei ole iitä sen kummemmin kuin ässääkään, mutta ehdotan sitäkin :)

Äänestä
  • Hiski!?

    Äänestä

nimiä Iisa, Siina tai Sanni.

Äänestä

Iisa Inkeri :)

Neiti sai ristiäisvieraat ihastumaan nimeensä. Jopa mummi ja ukki, joiden mielestä melkein kaikki nimet "ovat turhanpäiväistä höpötystä" nyökkäilivät mielissään kuullessaan tyttärentyttärestään tulleen Iisa-niminen.

Iisa on kiva, konstailematon, yksinkertainen ja vanhaa henkeä huokuva nimi.

Isoveljet Hiski ja "Eppe" Elias sekä Mamsu-äiti ja Kai-isä lähettää ison ryöpyn terveisiä kaikille tutuille ja tuntemattomille nimiasiassa avustelleille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mamsu mamma kirjoitti:

Moikka :) Meille syntyi perheen eka tyttö, suloinen sinisilmä. Ylpeät isoveikat on Hiski Jalmari ja Elias Aukusti.

Pikkuneidille kaivataan veljien nimiin sopivaa nimiä. Jos siinä olisi esim I ja S kirjiamet yhdistävänä tekijänä isojen veikkojen nimiin, niin ois kiva. Muitakin ehdotuksia saa heittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu