Siis, olenko pahasti missannut jotain, kun minusta tämä juttu katosi vaan?
Kun oikeudenkäynti alkoi pari viikkoa sitten, sen arvioitiin kestävän kolme päivää.
Eikös oikeudenkäynnin päätyttyä tule tuomio?
Millaiseen rangaistukseen tuo yliajaja tuomittiin?
Vai missä vaiheessa oikeudenistunto on?
Kun oikeudenkäynti alkoi pari viikkoa sitten, sen arvioitiin kestävän kolme päivää.
Eikös oikeudenkäynnin päätyttyä tule tuomio?
Millaiseen rangaistukseen tuo yliajaja tuomittiin?
Vai missä vaiheessa oikeudenistunto on?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vähänpä asioista tiedät. Oikeuskäsittelyn päätyttyä oikeus ilmoitti, että tuomio/päätös annetaan kansliapäätöksellä myöhemmin, jos nyt tiedät mitä se tarkoittaa??
No niin tosiaan tiedän vähän asioista! Juuri senhän takia minä tätä asiaa kysyin!!!
Minulle ei siis tarvitse erikseen ilmoittaa, että tiedän asioista vähän. Tosin tämä nyt koskee vain lakiasioita. On aloja, joiden asioista tiedän paljonkin, luultavasti enemmän kuin sinä.
Ja olen kyllä joskus kuullut termin kansliapäätös. Vaan enpä sen enempää siitäkään tiedä. Ei ole ollut minkäänlaista tarvetta koskaan ottaa selvää. Olen ihan tavallinen maallikko, joka nyt vain sattui lukemaan tuosta poliisin yliajosta ja oikeudenkäynnistä.
Ehkä joku muu täällä, jolla ei ole noin käsittämättömän kova pätemisen ja vittuilun tarve kuin sinulla, viitsisi ystävällisesti kertoa, miten pian tuollainen kansliapäätös yleensä on odotettavissa?
Onko nyt kyse poliisin virkamies rikoksesta tehty valitus .
kansliatuomiolle ilmoittiin silloin kun asian käsittely loppui. En nyt muista koska päätös annetaan, luultavasti ensi viikolla tulee. Oma veikkaukseni lopputuloksesta = törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja törkeä kuolemantuottamus, rangaistus 3 vuotta vankeutta.
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Sinusta voisivat eräätkin paskapäät täällä ottaa oppia.
Tarkkailen siis tiedotusvälineitä tässä lähiviikkoina.
Istuu ensikertalaisena siis 9.kk nuorena rikoksentekijänä eli 1/4 osa annetusta tuomiosta josta voinee hakea ehdonalaiseen kun 6.kk on istumatta tuomiota .
Joten uskoisin tuomion olevan vankeuden sijasta ehdonalaista .