Moi! Matkustan ensimmäistää kertaa kultahietikolle heinäkuun lopulla.(tai yleensä minnekkään jos ei Tallinnan ja Tukholman reissuja huomioida).
En siis ole lentänyt koneella. Onka Vantaan kentällä selkeät opasteet minne pitää mennä?
Voiko kultahietikolla juoda hana-vettä? Muita hyvijä vinkkejä ensikertalaiselle? Toivon asiallisia vastauksia. KIITTI! :)
Neuvoja/ohjeita
5
1582
Vastaukset
- aloitus.
Aloitetaan kentästä. Alla on Helsinki-Vantaan kentän sivut, joilla voit tutustua etukäteen lentokenttään ja siihen, miten kentällä menetellään ja mitä siellä voi tehdä. Sieltä löydät myös pohjakartat eri lentoaseman kerroksista, sinua varmasti kiinnostaa eniten ulkomaanterminaali.
http://www.helsinki-vantaa.fi/etusivu_kesa2008 - Hyvää matkaa sinulle !
Kentällä pärjää hyvin, siellähän puhutaan suomea ja voi kysyä keltä vaan neuvoa ! Olen itse keskivaikeasti kuulovammainen, ja virkailijoitten puhetta ja kuulutuksia on vaikea kuulla, joudun kysymään kaikkea montakin montakin kertaa. kaikki ovat olleet aina mitä ystävällisimpiä. Myös kanssamatkustajat.
Lentokoneeseen menet vain toisten perässä ja koneessa lentoemännät auttavat kaikessa. Kysy, jos mitä on.
Jokainen matkustaa joskus ekan kerran lentokoneella, ehkä samalla lennolla kuin sinäkin !
Mitä veteen tulee, paikallisvettä voi juoda, mutta se ei ole oikein hyvänmakuista, joten osta juomavesi, kuten muutkin.
Seon ylihysteriaa, että hampaatkin pestään pullovedellä.
Kukaan ei ensiksikään niele sitä hammastahnavettä ja toiseksi vesi on juomakelpoista, mutta maultaan ei samanlaista kuin Suomessa. Olen kyllä sitä janooni juonut, ei se ollenkaan mitään niin kauhean makuista ole. - käynyt
Itse en kyllä hanavettä joisi. Muistaakseni opaskin kehotti olla juomatta sitä. Kaikki paikallisetkaan eivät juo sitä. Suomalaiset ovat tottuneitä liian puhtaisiin olosuhteisiin ja monella pakki menee sekaisin jos hanavettä juo. Kannattaa joka tapauksessa syödä koko loman ajan maitohappobakteereita, jottei turhia mahavaivoja tulisi. Ruoka on kuitenkin erilaista. Itselläni on todella herkkä maha ja se menee joka paikassa sekaisin vaikka maitohappoja söisikin.
Lentokentällä on tv-ruudut, joista näkee heti kun astuu terminaaliin sisään, mille lähtöselvitystiskille pitää mennä. Katso lipusta lennon nro ja sen avulla voit suunnistaa oikeaan lähtöselvitykseen ja oikeaan koneeseen. Ne ruudut kertovat myös turvatarkastuksen jälkeen oikean portin jolta kone lähtee. Yleensä koneeseen pääsee puolta tuntia ennen lähtöä. Lähtöselvitys pitäisi matkatoimiston ohjeiden mukaan tehtä kahta tuntia ennen koneen lähtöä.
Bulgarian päässä seuraat vain muita matkustajia passin tarkastukseen ja matkalaukkujen hakuaulaan. Kun olet saanut oman laukkusi kävelet ulos ja matkalla kohtaat jo oman matkatoimistosi oppaan joka ohjaa oikeaan bussiin. Bussissa opas kertoo vielä tarkemmin jos jotain huomioitavaa on.
Hauskaa matkaa ja älä turhia stressaile. Hyvin se menee. Itse lähden uudelleen elokuussa kultahietikolle kavereiden kanssa.- kyllä hanavettä
Jopa meidän viime kesän hotellin kokkikin ! Ei sairastunut, eikä kuollut.
Ruoka ei ole kovinkaan eksoottisen erilaista suomalaisesta ruoasta tai ns bakteerikannasta, missä sen raja kulkisi ? Mitään tabuja ei kannata turhaan syödä, se on hysteriaa ja rahanhaaskausta.
- EkaKerta!
Kiitos teille neuvoista!
Kaikki tuli tarpeeseen. Otan kyllä mielelläni lisääkin esim. kultahietikosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16210094Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877465Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217248Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845720Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495