aivan uusi sukunimi..

thezinni

Kertokaapa viisaampina, kun en tahtonut netistä löytää, että jos ottaa uuden sukunimen joka on joskus ollut nykyisen sukunimen perustana niin
Saako sellaisen?

Ja missä vaiheessa täytyy alkaa hakea sitä? Eli kuinka kauan päätöksessä kestää?

Kumpikaan meistä ei halua omaa sukunimeään, joten idea lähti ettei kauas puusta kuitenkaan pudottais.
Isovanhempani tiesivät tämänkin kertoa että joku esi-isistä käytti nimeä Lammella (nykyään Lammela). Todistettavaa tietoa ei ole. Ja kun nimi on jo käypä suomalainen sanakin.

Meillä vasta häät 4.10.

4

2089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä kautta

      Periaatteessa ajattelemasi nimi saattaa onnistua, sillä sitä ei väestörekisterikeskuksen nimihaun mukaan näyttäisi olevan kenelläkään käytössä. Jos olisi, sitä ei voisi saada, jos ei se ole omassa suvussa riittävän lähellä (muistaakseni viisi sukupolvea). Asiasta pääset alkuun www.maistraatti.fi ja nimiasiat.

    • ..tuon haluamasi sukunimen :) mitä nyt olen itse käsittänyt, niin periaatteessa minkä tahansa sukunimen saa ottaa itsellensä, kunhan se on hyvien tapojen mukainen (ettei synny Anu Saukko-ilmiötä) ja ei ole suljettu sukunimi. Etenkin aatelissukujen sukunimet ovat useimmiten sellaisia, että niitä ei todellakaan saa, jollet oikeasti kuulu sukuun.

      Niin, ja sukunimet, jotka ovat esiintyneet omassa suvuss, käyvät toki myös.

      • saisikaan

        Nyt jaat väärää tietoa. Uudeksi sukunimeksi voi ottaa vain sellaisen nimen, joka on ollut vakiintuneessa käytössä omassa suvussa eikä siitä saa edes olla liian pitkä aika, joka lasketaan sukupolvissa. Muutenhan nimi ei ole sukuun vakiintunut. Toinen vaihtoehto on kokonaan uusi sukunimi, joka ei ole kenenkään käytössä. Jos siis kysyjän haaveilema nimi on ollut hänen suvullaan riittävän "lähellä" ja/tai sitä ei ole kellään muulla suomalaisella sukunimenä, hän voi sen saada.

        Mitään erityisiä "suljettuja" sukunimiä ei ole enää olemassa. Nykyään kaikki sukunimet ovat sillä tavalla suojattuja, että käytössä olevaa sukunimeä ei voi saada sellainen, jonka omasta suvusta sitä ei löydy (paitsi tietysti avioliittoon vihittäessä voi ottaa puolison nimen). Ei siis voi ryhtyä sen enempää Virtaseksi kuin haaveilla aatelisnimestäkään, jos Virtasia ei ole suvussa ennestään, tai kyseistä aatelisnimeä. Näin se vaan nykyään menee.


    • thezinni

      Kaikille jotka auttoivat minua pähkäilyissäni.

      Kävin eilen nyt maistraatissa hakemassa sukunimeä itselleni, jotta avokkini voisi ottaa sen myös itselleen (ollaan menossa naimisiin lokakuusssa).
      Joskin varmuutta ei saatu että ehtiikö nimi siksi vaihtumaan mutta yritystä on.

      Aika kallista tuo nimen muutos. 166€ per haku, että mielellään en sitä toiste tee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe