Työtön äiti

saako työtön viedä lapsensa päiväkotiin vai täytyykö hoitaa itse lasta kotona?
6580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos kysymys on TÄYTYY HOITAA, niin asenteesi jo kertoo kaiken.

Äänestä
  • ... tarkoittaa siis sitä että KAIKILLA on oikeus päivähoitoon. Jos olet kotona, voit ehkä harkita vaikka osaviikkoista hoitoa, eli lapsi on päiväkodissa tms. esim 2- 4 päivää viikossa, tai sitten osa-aikaista hoitoa, eli lapsi on hoidossa vaikka jokapäivä mutta esim. 3- 5h kerralla. Etsi netistä oman kuntasi päivähoidon esimiehiä tai päiväkotien johtajia ja ota rohkeasti yhteyttä. Sieltä neuvotaan eteenpäin. Kunnasta riippuen voidaan ystävällisesti sanoa että voisiko vielä olla kotona jos päiväkotipaikat on täynnä jne. Tätä toivetta sinun ei tarvitse kunnioittaa sen enempää vaan kaikille on järjestyttävä päivähoito 4kk hakemuksen jättämisestä. Se on laki.
    Jos olet päättänyt viedä lapsen hoitoon, olet sitten kotona tai ei, se on sinun ja perheesi päätös ja that's it. (vr. ed. viesti)

    Äänestä

  • ihan oikeasti kirjoitti:

    ... tarkoittaa siis sitä että KAIKILLA on oikeus päivähoitoon. Jos olet kotona, voit ehkä harkita vaikka osaviikkoista hoitoa, eli lapsi on päiväkodissa tms. esim 2- 4 päivää viikossa, tai sitten osa-aikaista hoitoa, eli lapsi on hoidossa vaikka jokapäivä mutta esim. 3- 5h kerralla. Etsi netistä oman kuntasi päivähoidon esimiehiä tai päiväkotien johtajia ja ota rohkeasti yhteyttä. Sieltä neuvotaan eteenpäin. Kunnasta riippuen voidaan ystävällisesti sanoa että voisiko vielä olla kotona jos päiväkotipaikat on täynnä jne. Tätä toivetta sinun ei tarvitse kunnioittaa sen enempää vaan kaikille on järjestyttävä päivähoito 4kk hakemuksen jättämisestä. Se on laki.
    Jos olet päättänyt viedä lapsen hoitoon, olet sitten kotona tai ei, se on sinun ja perheesi päätös ja that's it. (vr. ed. viesti)

    olet sitten kotona tai ei, se on sinun ja perheesi päätös ja that's it. (vr. ed. viesti)

    juujuu, oikeus on, mutta jos asenne on toi, niin ois ehkä kannattanu käyttää ehkäsyä?

    Äänestä

Saa viedä, vaan onko järkevää???????

Äänestä
  • kyllä minä aioin viedä lapseni siinä kolmevuotiaana päiväkotiin, vaikka itse olen kotona työttömänä siihen saakka, kunnes töitä löytyy...ihan siitä syystä, että mun mielestä lapsen tulee oppia olemaan ikäistensä seurassa ja varmasti kaipaa itsekin leikkiä muiden lasten kanssa:)

    Äänestä

No ihan tosi, kyllä se työn hakeminen käy ihan rankasta työstä, jos pitää piilotyöpaikkoja etsiä. Ei kaikille ole olemassa avoimia työpaikkoja, ja jotkut työttömät haluavat ihan aikuisten oikeasti löytää sen oman alansa työpaikan.

Minun on ainakin laitettava lapset hoitoon siinä vaiheessa kun alan tosissani töitä etsimään. Siihen asti hoidan vintiöni itse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja päivähoito kirjoitti:

saako työtön viedä lapsensa päiväkotiin vai täytyykö hoitaa itse lasta kotona?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu