Ruokavaliosta.

udddu

Luin juuri undun ruokavaliosta. Aika monipuolinen on :)
Olisi muutama kysymys:
1.Kuinka usein saa/pitää antaa tuoreruokaa? Joka päivä?
2.Entä näitä proteiinituotteita?
3.Jos antaa voikukan niin saako se syödä koko kukan vai vaan varren tai toisinpäin?
4.Entä ovatko "lisä" vitamiinit ja hivenaineet välttämättömiä tarkoitan siis, että eikö lintu saa riittävästi niitä omasta ruuasta ja tuoreruuasta?
5.Saako lintu syödä tuoreruokien kuoriakin esim omenan tai päärynänkuoria?

Kiitos vastanneille. :)

3

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en antaisi.

      Älä anna minkään kuoria linnuille, ellet voi olla varma, ettei niihin ole laitettu mitään aineita!! Itse en luottaisi pelkkään pesuun, linnut kun ovat melko herkkiä.

    • ei syö

      kuoria.jos laitan omenaa, päärynää, kurkkua tms. kääntävät palan niin etteivät vahingossakaan koske kuoreen. kurkkurengaskin on syöty keskeltä.
      voikukista meidän linnuille kelpaa lehdet ja kukat, varret ei tunnu kiinnostavan.
      tuoreruokaa meillä yleensä laitetaan häkkiin aamulla ja illalla.

    • -M-

      1.Kuinka usein saa/pitää antaa tuoreruokaa? Joka päivä?

      Joka päivä saa antaa ja on hyväksi, pari-kolme kertaa viikossa riittää pitämään ruokavalion kunnossa. Tilapäisesti esim lomareissun ajan kyllä pärjäävät vähän pidempäänkin pelkällä kuivamuonalla. Jos linnulla on ripulia jätetään tuoreruoka kokonaan pois kunnes vatsa on taas kunnossa ja aloitetaan uudelleen varovasti pieninä määrinä.


      2.Entä näitä proteiinituotteita?

      Jonkun verran proteiiniahan tarvitaan koko ajan, eli vähän voi antaa ihan säännöllisesti esim pieniä määriä voimaruokaa tai kananmunaa vaikka pari kertaa viikossa. Sulkasadon ja pesinnän aikaan tarve kuitenkin kasvaa ja silloin kannattaa tarjoilla reilummin ja useammin.


      3.Jos antaa voikukan niin saako se syödä koko kukan vai vaan varren tai toisinpäin?

      Koko voikukka on syömäkelpoista, parasta ja mieluisinta sapuskaa on kyllä yleensä lehdet. Suurin suosikki pikkutirpoilla on kyllä yleensä pihatähtimö eli "vesiheinä", etenkin jos niissä on jo siemenkotiakin niprattavaksi.


      4.Entä ovatko "lisä" vitamiinit ja hivenaineet välttämättömiä tarkoitan siis, että eikö lintu saa riittävästi niitä omasta ruuasta ja tuoreruuasta?

      Etenkin jos lintu syö kuivamuonana edes osittain pellettejä ja syö kiltisti tuoreruokansakin ei lisävitamiinit ole tarpeen kuin ehkä sulkasadon, pesinnä tms erikoistilanteiden aikaan. Jos ruokavalio on kovin siemenpainotteinen kannattaa lisäravinteita antaa. Kalkkia tosin on hyvä aina olla tarjolla jossain muodossa ("nokkakivi", seepiansuomu, munankuoret, simpukkarouhe, kalsiumglukonaatti veteen tms) Parhaiten kalsium imeytyy kalsiumglukonaattina, jota voi ostaa apteekista jauheena tai eläinkaupasta liuoksena.

      5.Saako lintu syödä tuoreruokien kuoriakin esim omenan tai päärynänkuoria?

      Hyvin kuumalla vedellä juuresharjan kanssa pestyt hedelmät voi antaa kuorineen, etenkin kotimaiset. Ulkomaisten kanssa voi olla vähän varuillaan eikä niiden kuoriminen huono juttu ole jos pelkää torjunta-ainejäämiä. Kuorethan sinänsä sisältävät paljon hyviä ravintoaineita ja kuituja, mutta juuri nuo mahdolliset myrkkyjäämät voivat arveluttaa. Teoriassahan kyllä ihmisravinnoksi kelpuutetuissa tuotteissa ei jäämiä saisi olla niin paljoa että siitä olisi millekään elävälle haittaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe