Viimeisestä

Unknown

Kun Harry ja Hermione menevät Godrickin notkoon ja tapaavat Bathilda Bagshotin, he seuraavat häntä taloon. Harry ja Hermione jäävät eteiseen, kun Bathilda Hermionea tönäisten menee seuraavaan huoneeseen. Sieltä Bathilda huutaa "Tulkaa!" ja he seuraavat.
Kuitenkin, Bathilda on todellisuudessa Voldemortin käärme Nagini eikä siten voi kommunikoida kuin kärmeskielellä. Joten miten hän huutaa "tulkaa"? Vai puhuuko hän kärmeskieltä, Harry kertoo Hermionelle että kaikki on ok, ja Hermione sokeasti luottaa siihen ettei ole ollenkaan outoa, että Bathilda käyttää kärmeskieltä..? Tuntuu todella epähermionemaiselta tuollainen.
Vai onko kyseessä joku "lukija tykkää tällaisista visaisista jutuista, joita saa itse pohtia" -tyyppinen juttu?

4

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unknown

      Niin vai onko sitten niin, että Bathilda hämäyttää Hermionen (vaikka onkin käärme), esimerkiksi siinä samalla kun tönäisee tätä..?

      • jjjjjjjj

        Tähänhän on useita mahdollisia vastauksia, tässä on kolme mahdollisuutta muut voi keksiä lisää niin paljon kuin jaksavat:
        A) taika on nin hyvä että sen mukana on tullut myös ihmismäiset äänihuulet => Bathilda puhuu englantia niinkuin muutkin.
        B) taika toimii niin että samalla kun Bathildan ulkomuoto on näennäisesti muuttunut myös hänen puhumansa kielen ulkoasu kuulostaa ulkomuotoon sopivalta.
        tai
        C) Rowling ei tullut ajatelleeksi koko asiaa tai ajatteli, mutta päätti jättää asian silleen ajatellen "who gives a s**t about that". :)


    • tyyppi88

      Muistaakseni tuo asia selvisi kirjan lopulla, eli "bathilda" puhui käärmeskieltä, ja Harry ymmärsi häntä, muttei tajunnut sen olevan käärmeskieltä. Hermione ei siis kuullut mitään ja Harry sanoi hänelle tosiaan, että kaikki on ok.

      • Tandi

        Se puhui kärmeskieltä, ja kun se sanoi "Tulkaa!" niin ei Hermione välttämättä kuullut mitään tai sitten kuuli jonkun sihahduksen eikä osannut yhdistää sitä kärmeskieleen.
        Kyllä mä uskon että kirjailijat on ajatellut lähes kaikkea kirjoittaessaan ja tarkastaessaan kirjaa ja jos virheitä on tullut, niin ei ne ainakaan noin ilmeisiä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      92
      3884
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      2009
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1813
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1692
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1531
    6. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      105
      1530
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1488
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1442
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1354
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1307
    Aihe