ostimme okt 2004 lokakuussa, ja kosteuskartoituksessa ei näkynyt ongelmia.
nyt kun olen seurannut patteri veden painetta niin
se laskee 0,4 Baarii puolessa vuodessa (1-0.6Bar)
paljonkohan tämä muutos on litroina jos se vesi määrää valuu perustuksiin? öljykattila on uusittu iän vuoksi. onko myyjän vastuu vielä voimassa?
onhan toki vesivahinko vakuutuskin...
näkyykö lämpö kuvauksissa tollanen vuoto?
vai miksi paineet laskee?
paisuntasäiliö "helisee" eheyttään kun siihen luunapin antaa
nyt kun olen seurannut patteri veden painetta niin
se laskee 0,4 Baarii puolessa vuodessa (1-0.6Bar)
paljonkohan tämä muutos on litroina jos se vesi määrää valuu perustuksiin? öljykattila on uusittu iän vuoksi. onko myyjän vastuu vielä voimassa?
onhan toki vesivahinko vakuutuskin...
näkyykö lämpö kuvauksissa tollanen vuoto?
vai miksi paineet laskee?
paisuntasäiliö "helisee" eheyttään kun siihen luunapin antaa
Vastaukset 8
Vanhimmat
voi sanoa yhtään mitään. kysymyskin on aivan väärässä paikassa. litroina tuo voi olla vaikka 4535. mistäs sitä tietää kun ei tiedä kokonaistilavuutta. Myyjällä ei ole mitään vastuuta. jos lämpöjohtoverkkoon joudutaan lisäämään vettä niin todennäköisesti järjestelmässä on vika, ja se vika pitäisi ensi tilassa korjata. Olet kuitenkin viivytellyt asiaa kirjoituksesi perusteella ainakin puoli vuotta. Lämpökuvauksissa tuskin näkyy mitään koska putki lämmittää rakenteita myös vuodon kohdalta. kannattaisi nyt kuitenkin ensin tarkastaa se paisuntasäiliö. useimmiten vika löytyy siitä.
jos paisuntasäiliö "helisee", niin tod. näk. siellä on liian suuri vastapaine eli liikaa ilmaa.
paljonko sen vastapaineen pitäisi olla?
pannun asennuksessa laitoin o.7baar.
alapuoli paisunta säiliössä "helisee"ja ylä kumajaa.
jokatapauksessa se vesi määrä ei ole kovin paljoo, mikä vuotaa...lisäys ajasta päätellen (15 sekuntia hana puoliks auki.10mm putkella)
ylin patteri on. jos on normaali yksikerroksinen okt ja pidät noin 0.8-1 bar verkoston painetta, niin paisuntaan silloin 0.4-0.5 bar. ja se paisunnan vastapaine pitää mitata silloin kun se ei ole vesilastissa.
vaikka olisikin pieni vuoto kyseessä niin aina se syö putkia kun joutuu hapellista vettä lisäämään. kattilankin
eli joidenkin kattiloiden takuu ehdoissa on maininta, että jos verkostoon joudutaan lisäämään jatkuvasti vettä, eikä vikaa korjata, niin kattilan takuu ei ole voimassa.
paisuntasäiliöstä se tarkastaminen aloitetaan,
voi vika olla varoventtiilissäkin(harvoin).
tuohon paineen pudotukseen riittää kahvikupillinen vettä pois patterista.
Ei tuota löydä mitenkään ellei joku paikka ole hieman nihkeä.
Myyjä vastaa piilovioista 5 vuotta. Tosin nyt ei ole kyseeessä vielä mikään iso vika. Vakuutus ei korvaa pientä vesivuotoa. Jos putket lattiassa niin hankala löytää purkamatta vuotoa joka on tippa vuorokaudessa.
on kunnossa, niin ei todellakaan riitä kahvikupillinen vettä. mistä sinä sen tiedät ettei ole iso vika? huonoimmassa tapauksessa talon lämpöjohdot joudutaan uusimaan kokonaan. jos lämpöjohtopuolelle joudutaan lisäämään vettä jatkuvasti, syy pitäisi selvittää heti, koska muuten aina kun vettä lisätään, sinne menee happea, ja putkien käyttöikä lyhenee oleellisesti.