Olen harkitsemassa Vuosaareen muuttoa, mutta palstalla sanotaan, että Vuosaari on levoton paikka jossa paljon nuorisoa ja "kansainvälisyyttä".
Pahinta kuitenkin oli, että näin pienen miehen juooksevan alastomana pikkuriikkisine varusteineen korttelia ympäri, kun olin näytöllä. Onkohan tästä miehestä haittaa lapsille?
Pahinta kuitenkin oli, että näin pienen miehen juooksevan alastomana pikkuriikkisine varusteineen korttelia ympäri, kun olin näytöllä. Onkohan tästä miehestä haittaa lapsille?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Somalikaupunki ja Hilda tavanomaisilla asioillaan!
mutta asiasta voi ilmoittaa viranomaisille, mikäli homma on toistuvaa.
jälleen kirjoittelee uudella nimimerkillä.
Taitaa olla tämän palstan vaki häirikkö.
Kallion asukas alias Remotti-Rane ja jne.
Hän kun on saanut raumoja Tampereen Hervannasta.
Miksi hän ylipäätänsä muutti Helsinkiin, sillä kaikilla alueen asuinpaikoilla nykyjään on kansainvälistä meinikkiä.
joukosta, joten muuta vaan
kaltaistesi joukkoon.
Ah kallio on ihana paikka, ikuna en muuta Vuosaareen kalliosta,täällä on raavasta porukaa, ja Alppikadulla asuntolat kallio on aikamiespojan paratiisi, mamma valvoo joskus, mutta aina livahdan asuntolaan iltakahville ja harjun saunaan, Hildan tunnen ja häntä suuresti kunnioitan.
Asutaan omassa hienossa omakotitalossa ja Kallion asunto on vuokralla. Vuosaaresta eli Mogadishusta en ikinä ostaisi sijoitusasuntoa. Haluan näet asuntoni arvon kasvavan eikä rommaavan.
Itse asun Vuosaaressa vuokralla alimman kerroksen läävässä. En näitä neukkuasuntoja voi kenellekään suositella. Eihän näissä ole edes mitään äänieristystä!
halvoissa Hitas-asunnoissa on juuri se ongelman, että laadussa on mitä on jos vielä sattuu olemaan kaupungin vuora-asunto.
Ihan sama missä asunnot sijaitsevat.
kuka taas tällä kertaa "tuhnuttaa äitinsä kanssa alimman kerroksen läävässä Mogadishussa" :D Legenda lausahdus.
Vuosaaressa juhannusta vietetään perinteisin menoin. Juodaan keskiolutta, poltetaan khatia, päristellään rumpuja neukkukuutioissa ja soitellaan sukulaisille afrikkaan. Pieni miehentynkä, Moga nimeltään, kyttää alimman kerroksen neukkuläävässään mahdollisia tupakantumpin heittelijöitä. Jos tupakka palaa vielä ja on yli puoli senttiä röökiä jäljellä, kannattaa natsa kipaista kadulta ennen kuin joku räkäsee sen päälle.
Vuosaaressa on kova meno, sillä juuri kukaan ei omista kesämökkiä. Ja mitäpähän he sillä tekisivätkään, eihän kotikontujen savanneillakaan mitään mökkejä ollut, kyllä kerrostaloelämä se on sentään poikaa!
sitä mökkiä kaikilla olla. Mutta sen sijaan porukka lähtee veneilemään tai maatilalle viljelyksiä katselemaan miten vilja kasvaa.
Siellä asuu kyllä todella siksakkiporukkaa.
Noh,tämän ohjeen annoin jo tuttavilleni jotka Korsosta muuttivat sinne isomman ja uudemman asunnon takia,jossa vuokrakin vain pari kymppiä enemmän kuin edellisessä,vaikka melko uusi kämppä olikin.Ei kai korsolaisilta,malminiittyläisiltä tai koivukylä/havukoskilinjalaisilta voi kyllä muuta odottaakaan...Asuvatpahan kaikki "samankaltaiset" omassa ghetossaan.Ihan oikein stadissa :D