Vilnasta ja takseista

Olemme lähdössä Vilnaan heinäkuussa neljäksi päiväksi.
Olemme tottuneet matkoillamme käyttäessämme taksia sopimaan hinnan aina ennen autoon astumista.
Onko tämä sopivaa Vilnassa, vai mennäänkö mittarin mukaan?
Luin myös että taksi pitää tilata aina etukäteen, jotta säästyisi lisälaskulta. Miten tämä on mahdollista jos yö-kerhosta poistuu aamu-yöstä ja ja jos tilaa taksin, niin miten siinä voi edes ruveta hinnasta etukäteen neuvottelemaan?

Ajattelin että tuollainen 600-700 euroa riittäisi 4 päiväm syömisiin, juomisiin, pieniin ostoksiin ja muihin kuluihin...?
62716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kun tulet kentalle joudut ottamaan martonasin taksin, heilla monopoli kentalla. kun lahdet baarista tai mista tahansa niin pyyda henkilokuntaa soittamaan taksin (he saa siita provikan) ja maksa 4-5 lt soitosta, tulee erittain paljon halvemmaksi. Kun soitat taksia niin lahto paikka ja matkakohde tulee kertoa autolle.
Kun lasket noita rahoja niin hyva mittari on Suomen hintataso. Taalla kaikki maksaa saman kuin Suomessa mutta rahayksikko on lita 1 euro= 3,4528 lt.

Äänestä

Juu, kannattaa ehdottomasti sopia hinta etukäteen! Me kyselimme lentokentällä useammalta kuskilta hintaa hotellillemme, pari ekaa kuskia yritti vedättää oikein vaan kunnolla. Ensimmäinen tarjous vajaan 10 km:n kyydistä oli 30 euroa...

Äänestä

Olet aivan oikeassa siinä, että taksi tulisi tilata etukäteen, jolloin voi olla varma hinnan olevan taksan mukainen eli halpa. Tilattaessa etukäteen keskukseen ilmoitetaan mistä minne ollaan menossa, jolloin kuski ei voi ottaa otselleen. Numeroita on miljoona ja harvassa keskusneiti puhuu englantia. Jokaisella firmalla on nimittäin oma numeronsa ja keskuksensa.

Lennosta taksin saa helposti, mutta tällöin hinta määräytyy ymeensä naaman mukaan. Pimeään taksiin ei kannata koskaan luottaa. Hinta ja määränpää voi muuttua. Jos taksin ottaa lennosta, kannattaa hinta sopia etukäteen.

Yökerhojen edessä on aina takseja jonossa, mutta usein hinnat päätähuimaavia. Varsinkin turisteille. Soittamalla voi olla aina varma, vaikka soittorumba on aika eksoottinen kokemus.

Asuessani Vilnassa minulla oli enemmän taksikeskusten numeroita puhelimen muistissa kuin ystävien =). Kun kerran soittaa keskuskseen jossa saa englanniksi palvelua, kannattaa se tallentaa muistiin. Itse en kyllä koskaan nähnyt huijaamisen olevan ongelma, kun ei ota ensimmäistä ehdokasta jonosta. Toisaalta jos saa paikalliselta apua taksin soittoon, niin kiitos ja kumarrus, koska silloin säästät rahaa.

Budjettisi on neljän päivän matkalle erittäin muheva. Tuolla summanlla elin itse maassa kaksi kuukautta maksaen ruuat, asumisen ja shoppailun. Toki tällöin opiskelin, joten majoitus oli naurettavan halpa. Baari iltaan kuluu yleensä noin 50 litaa, joka on ollut omana aikanani noin 15 euroa. Sillä summalla normaalisti konttasi kotiin. Suosittelen juonareita juomaan paikallista vodkaa ulkomaisten sijasta. Naultaan ensiluokkainen ja hinaltaa edullinen. Jos ei ihan syö turistikatujen tuntumassa, niin ei joudu maksamaan suomalaista hintatasoa.

Osta Vilnius in your pocket-lehtinen, jossa insider tipsit kaikille matkaajille hyvistä ravintoloista sivukaduilla. Lehtisen saa melkein jokaisesta lehtikioskista, mutta varmimmin katedralia vastapäätä Gediminoprospektan alussa olevasta kioskista. Hinta on ollut jotain 5 litaa. Voi selata netissä lyhyen version osoitteessa http://inyourpocket.com/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vilnaaan kirjoitti:

Olemme lähdössä Vilnaan heinäkuussa neljäksi päiväksi.
Olemme tottuneet matkoillamme käyttäessämme taksia sopimaan hinnan aina ennen autoon astumista.
Onko tämä sopivaa Vilnassa, vai mennäänkö mittarin mukaan?
Luin myös että taksi pitää tilata aina etukäteen, jotta säästyisi lisälaskulta. Miten tämä on mahdollista jos yö-kerhosta poistuu aamu-yöstä ja ja jos tilaa taksin, niin miten siinä voi edes ruveta hinnasta etukäteen neuvottelemaan?

Ajattelin että tuollainen 600-700 euroa riittäisi 4 päiväm syömisiin, juomisiin, pieniin ostoksiin ja muihin kuluihin...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu