Vilnasta ja takseista

vilnaaan

Olemme lähdössä Vilnaan heinäkuussa neljäksi päiväksi.
Olemme tottuneet matkoillamme käyttäessämme taksia sopimaan hinnan aina ennen autoon astumista.
Onko tämä sopivaa Vilnassa, vai mennäänkö mittarin mukaan?
Luin myös että taksi pitää tilata aina etukäteen, jotta säästyisi lisälaskulta. Miten tämä on mahdollista jos yö-kerhosta poistuu aamu-yöstä ja ja jos tilaa taksin, niin miten siinä voi edes ruveta hinnasta etukäteen neuvottelemaan?

Ajattelin että tuollainen 600-700 euroa riittäisi 4 päiväm syömisiin, juomisiin, pieniin ostoksiin ja muihin kuluihin...?

6

2674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vilnaaan

      ...ja kaksi ihmistä siis matkustamassa...

    • HoundDog

      kun tulet kentalle joudut ottamaan martonasin taksin, heilla monopoli kentalla. kun lahdet baarista tai mista tahansa niin pyyda henkilokuntaa soittamaan taksin (he saa siita provikan) ja maksa 4-5 lt soitosta, tulee erittain paljon halvemmaksi. Kun soitat taksia niin lahto paikka ja matkakohde tulee kertoa autolle.
      Kun lasket noita rahoja niin hyva mittari on Suomen hintataso. Taalla kaikki maksaa saman kuin Suomessa mutta rahayksikko on lita 1 euro= 3,4528 lt.

    • huijaamiseen kyllästynyt

      Juu, kannattaa ehdottomasti sopia hinta etukäteen! Me kyselimme lentokentällä useammalta kuskilta hintaa hotellillemme, pari ekaa kuskia yritti vedättää oikein vaan kunnolla. Ensimmäinen tarjous vajaan 10 km:n kyydistä oli 30 euroa...

    • Millie1984

      Olet aivan oikeassa siinä, että taksi tulisi tilata etukäteen, jolloin voi olla varma hinnan olevan taksan mukainen eli halpa. Tilattaessa etukäteen keskukseen ilmoitetaan mistä minne ollaan menossa, jolloin kuski ei voi ottaa otselleen. Numeroita on miljoona ja harvassa keskusneiti puhuu englantia. Jokaisella firmalla on nimittäin oma numeronsa ja keskuksensa.

      Lennosta taksin saa helposti, mutta tällöin hinta määräytyy ymeensä naaman mukaan. Pimeään taksiin ei kannata koskaan luottaa. Hinta ja määränpää voi muuttua. Jos taksin ottaa lennosta, kannattaa hinta sopia etukäteen.

      Yökerhojen edessä on aina takseja jonossa, mutta usein hinnat päätähuimaavia. Varsinkin turisteille. Soittamalla voi olla aina varma, vaikka soittorumba on aika eksoottinen kokemus.

      Asuessani Vilnassa minulla oli enemmän taksikeskusten numeroita puhelimen muistissa kuin ystävien =). Kun kerran soittaa keskuskseen jossa saa englanniksi palvelua, kannattaa se tallentaa muistiin. Itse en kyllä koskaan nähnyt huijaamisen olevan ongelma, kun ei ota ensimmäistä ehdokasta jonosta. Toisaalta jos saa paikalliselta apua taksin soittoon, niin kiitos ja kumarrus, koska silloin säästät rahaa.

      Budjettisi on neljän päivän matkalle erittäin muheva. Tuolla summanlla elin itse maassa kaksi kuukautta maksaen ruuat, asumisen ja shoppailun. Toki tällöin opiskelin, joten majoitus oli naurettavan halpa. Baari iltaan kuluu yleensä noin 50 litaa, joka on ollut omana aikanani noin 15 euroa. Sillä summalla normaalisti konttasi kotiin. Suosittelen juonareita juomaan paikallista vodkaa ulkomaisten sijasta. Naultaan ensiluokkainen ja hinaltaa edullinen. Jos ei ihan syö turistikatujen tuntumassa, niin ei joudu maksamaan suomalaista hintatasoa.

      Osta Vilnius in your pocket-lehtinen, jossa insider tipsit kaikille matkaajille hyvistä ravintoloista sivukaduilla. Lehtisen saa melkein jokaisesta lehtikioskista, mutta varmimmin katedralia vastapäätä Gediminoprospektan alussa olevasta kioskista. Hinta on ollut jotain 5 litaa. Voi selata netissä lyhyen version osoitteessa http://inyourpocket.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3814
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2781
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1859
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1789
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      385
      1448
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1437
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe