konekieli vs. assembly

tehokkuuseroja?

Hei,

vanhoissa pelikoneissahan oli pakko ohjelmoida assemblyllä, jotta saataisiin tarpeeksi laitteesta jotain irti. Mutta...

...eikös C64:n, joka tosin on tietokone, pelit ollut pakko ohjelmoida konekielellä? Tästä päästäänkin varsinaiseen kysymykseen, että onko assemblyllä, joka kai noin yleisesti ottaen kehitettiin helpottamaan ohjelmoimista konekieleen nähden, ja konekielellä ohjelmoitaessa tehoeroja? Manfred Trenz, mies maineikkaan C64-pelin Turrican takana (tai no, ainakin idean, muusta en ole varma), ohjelmoi ja teki suoraan sanoen kokonaisen pelin Nintendon 8-bittiselle, pelin nimi oli Super Turrican (ei pidä sekoittaa Super Nintendo -versioon). Nyt nähtyäni useampaan kertaan 60 framen videoversion läpipeluuvideosta, jäi askarruttamaan olisiko mies ohjelmoinut pelin konekielellä ja saanut yllätävää tehoetua assemblyyn verrattuna? NES-pelithän yleensä ohjelmoidaan assemblyllä, mutta on kyllä niin paljon spritejä samanaikaisesti ruudussa ilman minkäänlaista flickeriä että pistää ihmetyttämään miten Trenz oikein ohjelmoi.

7

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asm Koodaaja

      Nyt puhut samasta asiasta assembly on konekielen mnemoni koodaus kieli, lopputulema on sama koodataanko viittein tai rustaamalla ykkösiä ja nollia.

    • mies..

      Juu, Siitä on kivikausi aikaa kun jotain väänsin assemblyllä, mutta eikös Assembly = konekieli! Siinä vain tietyt "koodit" on korvattu nimillä, eli käskyillä, joita on helpompi vain ymmärtää kuin numeroita/hexakoodeja.

      Atari ST:n aikaan kauhistelin kun avasin "exe:n" tekstieditoriin ja kauhistelin, että kuka ymmärtää tätä sekasotkua ja myöhemmin kauhistelin, että kuka ymmärtää näitä hexakoodin pätkiä. Meni aikaa, kunnes ymmärsin että ne hexakoodin pätkät vastasivat tiettyjä käskyjä -> Assemply jne...

    • korsi kekoon eli heapiin

      Assembly on suomeksi hienolta nimeltään tietääkseni symbolinen konekieli. Käännetään assemblerilla konekieleksi.

    • joku joskus

      C64 pelejä ei ollut pakko tehdä "assemblyllä".

      Itse ajattelen assemblystä että kyseessä on symbolinen konekieli kääntäjä specifiset ohjauskomennot.

      Symboolinen konekielihän on prosessori valmistajan määrittelemät symbooliset nimet eri toiminnoille, joille taas on olemassa numerosarja, joiden perusteella prosessori tekee (loogisia ja muita) toimintoja.

      Mahdollisesti "assembly" nimi on väännetty assembler ohjelman nimestä. Samalla periaatteella C-kieli voisi olla C-compily! ;-)

      Teoreettisesti konekielellä ja assemblyllä saa aivan identtistä koodia. Toisaalta monet assembler kääntäjät osaavat koodin optimoinnin (mitätön tehoetu) ja lisäksi koodin kirjoitus symboolisena on ajan käytön kannalla niin paljon tehokkaampaa.

      • jää käteen?

        "Teoreettisesti konekielellä ja assemblyllä saa aivan identtistä koodia. Toisaalta monet assembler kääntäjät osaavat koodin optimoinnin (mitätön tehoetu) ja lisäksi koodin kirjoitus symboolisena on ajan käytön kannalla niin paljon tehokkaampaa."

        Assembler (esim. MASM) on parhaimmillaan työkalu joka taipuu moneksi, mm. tekee objektikoodia, jota voi sijoittaa C-kielisiin sovelluksiin ja - TÄRKEIN - pitää syntaksin kasassa. On tuskallista etsiä koodista 'kielioppi'-virheitä , ellei ole siihen mitään tukea! Ja siitä on kokemusta tuolta 70-luvun lopusta alkaen! Kynällä ja paperilla mnemoonista kääntäen ja suoraa heksaa koneelle naputellen.


    • Delete program ? (Y)

      Siihen aikaan tehtiin suuri läjä omia aliohjelmia konekielellä eli tavallaan hiemankin mutkikkaammassa ohjelmassa joutui kirjoittamaan käytännössä kaikki perusrutiinit valmiiksi ennen kuin pääsi kirjoittamaan varsinaista ohjelmaa. Mitä pienempään tilaan sai kirjoitettua ne perusrutiinit jotka toimivat pelille kuin käyttöjärjestelmän kernel sitä parempi. 64K oli tosiaan tiukka alue kirjoittaa koodia, mutta onneksi 6502:n käskykanta oli simppeliä 8-bittistä eli yksittäiset käskyt veivät vain 1-3 tavua tilaa.

    • BlueMax

      C64:sta ohjelmoitiin CBasicilla. Myös assembler oli mahdollinen, mutta paljon hankalampi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      109
      4282
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      149
      3673
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1558
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe