Hei! Olen juuri muuttanut Espooseen, ja uuden koulun valinta olisi nyt edessä. Vaihtoehtona ovat Mainigin tai Espoonlahden koulu. Kumpi on parempi? Kaikki jotka jotain tietävät, vastatkaa ihmeessä, mahdollisimman pian!
Espoolaiset, kumpi parempi, Espoonlahden vai Mainingin koulu?
15
6183
Vastaukset
- espoonlahti
tais jo selvitä
- teekannu
lisää vastauksia, perusteluja!
- deerrdd
Kun mä vuos sitten mietiskelin uutta koulua ja vertailin vaihtoehtoja, nii yks juttu mitä mä tein oli se, että kävin tsekkaa kyseisten koulujen IRC-Galleriayhteisöt. Näkee millasta porukkaa on, ja jos on itellä kuvia, voi vähän kattoo, mitä juttua siellä yhteisössä on. Sinnehän niitä kommentteja lentää.
- huolestunut
Mainingin koulussa on varmaan hyviäkin puolia, mutta opettajat ja rehtori ovat aivan vässyköitä ainakin vuoden 2011-2012 lukukauden osalta. Yksi kolmasluokkalainen on joutunut totaalisen koulukiusauksen uhriksi viidesluokkalaisen johdosta. Ei ole päivääkään, ettei tämä kolmasluokkalainen poika pelkäisi tätä viidesluokkalaista poikaa. Viidesluokkalainen on uhkaillut, että vetää turpaan, jos ei saa tältä kolmasluokkalaiselta rahaa. Lukuisia tönimisiä ja uhkaustapauksia ollut jo useita viikkoja ja viimeinen pisara oli tänään kun viidesluokkalainen löi tätä kolmasluokkalaista todella kovaa selkää. Nyt kolmasluokkalainen ei uskalla enää mennä kouluun huomenna. Opettajille ja rehtorille on asiasta mainittu jo useita kertoja, mutta eivät tee asian eteen mitään. Taidamme tehdä asiasta rikosilmoituksen. En kyllä ymmärrä miksi opettajia ja rehtoria ei asia kiinnosta tippaakaan. Pitääkö henki lähtee tältä kolmasluokkalaiselta ennen kuin joku reagoi koulussa tähän enemmän tai ainakin vammautua pahoinpitelyistä joita hän kokee päivittäin. Jos näin on niin kadun kyllä syvästi, että edes tunnen koulun nimeltä Mainingin koulu. En voi siis missään nimessä suositella koulua kenellekkään.
- Maininkionparas
Minä olen ollut koko elämän aikani mainingin koulussa ja täällä on ollut erittäin kivaa. En ole ikinä kuullut että joku on kiusattu
- Anonyymi
Perssseessee
- Anonyymi
Ihan vitun paska koulu vihaan opettajia ja oppilaita koulukiusaukseen ei puututa vaan joutuu lähtemään kesken koulupäivän kotiin jos on uhka että sinut hakataan
- Anonyymi
Toivon että koulu otetaan alas ihan paskaa kohtelua ja ruokaa vihaan maininkia
- Anonyymi
Koulu on ihan paska ja rasistinen älkää laittako teidän lapsia sinne
- Anonyymi
Kävin tuota Mainingin koulua muutama vuosi sitten. Aivan vitusti mamuja tuo paikka täynnä. Paska koulu 0/5
- Anonyymi
valitse maininki ihan paska kohta vedän turpaa puuta
- Anonyymi
ihan paska koulu lähet kunnon nisitinä 100prosenttia ja jos et oo nisti oot vitun äitin lapsi 😂.ruoka on täyttä paskaa ku 07 lähtii ei oo enään pään seinii raiskauksiii ruokakin paskaa et varaudu mennä lähi kauppaa r kioski mutta onha tää ihan ok opettajat va jaksa vinkuu sulle ja vitun talikko aivoisia opettajia oneeks kattila pää lähti oli entinen matikan opettaja että saa olla sen suhteen onnelinen mutta ihan paska tääki mut tulkaa tänne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803