N-CLEAN KERROSHOITAJA

Hmm..

N-Cleanilla pitäisi siis kerroshoitajan/extraajan työt aloittaa. Luin tulota vanhemmista keskusteluista tuota aika negatiivispainoitteista palautetta. Voisiko joku vähän enemmän kertoa kyseisestä työstä sekä firmasta? Positiivista milellään, negatiiviset tiedän jo.. Kaikillahan on omat mielipiteensä, kunnioitan niitä ja päätin nyt kuitenkin työ ottaa vastaan. Kokemusta monesta muusta siivous hommasta ja firmasta on.

6

1703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä<3

      Niin mielelläänhän jokainen kertoisi positiivista tuosta firmasta, mutta kun EI siitä yksinkertaisesti ole mitään hyvää sanottavaa. Mutta tsemppiä sinulle ja pidähän puolesi.

    • Okkou

      No jos olet nuori, niin se voisi olla kiva puoli, että suurin osa on n.20 vuotiaita naisia. Minulla on itseasiassa tähän eräs näkemyskin, miksi N-clean ottaa töihin nuoria kokemattomia ihmisiä, mutta en ala siitä tässä nyt avautumaan, koska halusit vain positiivista palautetta yrityksestä.

    • joukkoon

      Työ on toki raskasta ja kiireistä, mutta mukavaa, vaihtelevaa ja itsenäistä. Tapaa paljon erilaisia ihmisiä niin asiakkaissa kuin työkavereissakin. Hotelliympäristö on myöskin työpaikkana miellyttävä.
      N-Clean työnantajana on reilu ja joustava.

      • olen

        N.Cleanilla töissä.Samanlaiselta työnantajalta vaikuttaa kuin eräs toinenkin firma.Töissä viihtymiseen vaikuttaa paljon työkaverit,esimies,palveluohjaaja,hotelliympäristössä myös hotellin muu henkilökunta.Ja oma asenne työntekoon.Työ on tosiaankin raskasta ja nopeatempoista.Osa viihtyy,osa ei.Ja hyvin monesti ne jotka eivät viihdy,sen kyllä ilmaisevat.Elikkä tervetuloa vaan joukkoon.


      • sinä nuukalainen

        vitsin murjasit!!! XD XD XD, herranen aika kuinka naurattaa. Kiitos lohkaisustasi ja hyvää juhannusta sinulle vitsiniekka.


    • exsiivoojatar

      Okei tässä tulee pähkinän kuoressa omat kokemukset viime kesältä yleisesti kerroshoidosta ja kyseisessä firmassa.
      Minullahan ei tuota siivoustaustaa ollut entuudestaan juurikaan -ei ainakaan työnmerkeissä-

      Varoitukseksi negatiivisten asioiden lista tulee suuremmaksi kuin positiivisten mutta näillä mennään

      Aloitetaan hyvistä puolista.

      vanhemmat vakkarikerroshoitajat ovat varsin ystävällisiä ja työtahti on mukavan ripeää. Kokematonkin kerkiää hyvin mukana (kyseessä siis ihan pariyhteistyö.)

      Talo tarjosi ilmaiseksi limut ja soodat keittiöstä, ja suosittelen juomaan todella paljon :) Kukaan ei halua tuupertua yksin huoneeseen, ja odotella kahden viikon päähän että joku löytäisi.

      Päivät ovat suhteellisen lyhyitä, johtuen juurikin siitä että työ on varsin ripeää, ja muilta kerroksilta tulee apuja jos heiltä loppuvat työt kesken. ihanneaika on tuollainen 3-5 huonetta tunnissa. Tähän tosin päästään vain kun huoneessa on ollut yksi asukki ja pitänyt huoneen suhteellisen siistinä.

      Työajoista voi keskustella varsin joustavasti esimiesten kanssa ja vapaata yleensä löytyy kaikenlaisiin kissanristiäisiin.

      tublapalkat pyhistä. Tosin joitakin työtehtäviä ei tehdä tällöin sillä työnantaja ei todellakaan tykkää maksaa näistä päivistä.

      Ei tarvitse kuntoilla paljoa vapaa-ajalla. Selänhierontaa suosittelen silloin tällöin.

      ja sitten miinuksia...

      - työmotivaatio riippuu pitkälti siitä kenen kanssa hommia joutuu tekemään. Varsinkin nuoret ja "kokeneet" kerroshoitajat tuppaavat valittamaan jatkuvasti joka asiasta ennen kuin itse korjaavat vian/puutteen. Ystävällinen huomatus ei riitä vaan aikaa käytetään läksytykseen (näemmä kiireen keskellä sallittua.)
      Jossei valituksen aihetta ei löydy niin otollisia aiheita ovat sitten henk. koht patoutumien purkaminen tai muiden työntekijöiden lynkkaaminen.
      Hitaus on vain suhteellinen sinun kokemattomuuteesi, esimiehesi monen minuutin poissaolo/puhelimeen puhuminen ei vaikuta tähän nopeuteen. (EIPÄ!)

      -Hyvästä työstä harvoin mainitaan.

      -Vissiin hieman tulehtuneita suhteita talon muuhun henkilökuntaan. "Moi!" *psst* "Pitäisikö mun tuntua toi..se on joku siivooja"

      -Kiire kiire kiire! ja tunti palkalla mennään, hui siunatkoon. Joillakin kerroshoitajilla on vielä tapana kiirehtiä sen verran ettei tarvitsisi apuvoimia lähettää. Kunnia kysymys näemmä, tai jotain sinnepäin. Mutta edelleen nopeus näkyy palkassa.

      -Dödö pettää päivässä, ja hikoillaan. Varsinkin heinäkuussa kun huoneet ovat kuin saunoja, muistakaa se kiire tytöt :D

      - Opastus työntekoon on varsin puutteellinen. Sisäänajajasi yleensä kertoo miljoona asiaa yhdellä kerralla ja koitappa siinä muistella mitä pitikään tehdä. Sen jälkeen lisää valitusta. Jos moppi ei pysy heti kädessä niin lisää valitusta.
      Opastus vaatisi armeijallisen otteen (huomasin tämän heti, sillä kuulun niihin jotka ovat käyneet vapaaehtoisen asepalveluksen), eli harjoittelijalle ja "esimiehelle" sama väline käteen ja sitten harjoittelija vain matkimaan esimiestä.

      -Huoneet osaavat olla joskus todella likaisia, koirankarvoja, oksennuksia, vahinkoja lakanoilla yms. Liian nipo ei saa siis olla.

      -Suuria huhuja tipeistä, mutta harvoin osuu omalle kohalle.

      -Taukoja ei ole, taukoja voi pitää mutta niistä ei makseta. Tosin jos 6 tuntia ylittyy niin 30min palkallista taukoa.

      -Työaika.. joillekin työajan lyhyys on hyvä asia, mutta harjoittelijan palkalla ei todellakaan elä. Maksat vuokrasi ja kännykkälaskun niin olet persaukinen. Toimii ehkä opiskelujen ohella viikonloppuisin lisätienistinä, mutta itselläni oli tavoite kerätä rahaa kesällä, ei niinkään selvitä hengissä. Työajat ovat yleensä n 6 tuntisia ja viikossa on 4 päivää töitä. Sesonkiajalla sitten päästääkin puurtamaan täysiä viikkoja.

      -Sesonkiajat.. tarvitseeko mainita. Suosittelen allekirjoittamaan testamenttisi.

      - Jos olet iäkkäämpi ihminen ja sinulle ei ole entuudestaan suhteita/kokemuksia... en suosittele. Kenties laitossiivous, mutten ole varma kun en itse ole kokeillut.

      No tässä tämä sitten oli, muuta ei tule mieleeni. Pahoittelin jos tuli liian negatiivinen kuva työstä/työpaikasta.

      Mutta uskon että tästä hommastakin voi pitää, varsinkin vanhempana vakkarina, jolloin palkka on parempi ja sinuun luotetaan. Suurinosa työkavereista on ihan rentoja, joten päivät eivät ole aivan tuskaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      7
      3811
    2. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      87
      2756
    3. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      109
      2587
    4. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      24
      2255
    5. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      59
      2075
    6. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      17
      2011
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      106
      1974
    8. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      125
      1825
    9. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      34
      1214
    10. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      360
      1175
    Aihe