Paljonko on matkaa Etelä-Goasta Pohjois-Goaan? Entä Pandolimiin? Millainen paikka Pandolim on? Varasimme matkan Etelä-Goan Holiday Inn-hotelliin. Onko kellään kokemuksia ko. hotellista? Alkoi vain mietityttää nuo välimatkat,pitäiskö vielä vaihtaa johonkin muuhun. Toisaalta hieman rauhallisempi ympäristö viehättäis, siksi jätimme Pohjois-Goan valitsematta. Toki tarkoitus olisi käydä myös Pohjois-Goan menoa katsomassa. Mukavaa olisi kuulla kokemuksia paikan päällä olleilta. Kiitos!
Vastaukset 3
- on pieni...
Goa on pieni paikka ja siellä käy vaikka missä päiväseltään. Calangutesta, mikä on Pohjois-Goan vilkkain turistikylä, on Palolemiin, Etelä-Goan kauneimmalle rannalle, noin 90 kilometriä. Matkaan menee noin 2 tuntia. Liekö tuo koko Goa pohjoisesta etelään enempää kuin 200 km.
Tarkoititkohan sinä tuolla Pandolimilla Candolimia? Candolim on aivan Calanguten kyljessä, seuraava kylä etelään päin. Jos tarkoitit Panjimia, joka on Goan pääkaupunki, niin se on Keski-Goalla. Etelän hotelleista sinne on jotain 50-70 km. Panjimia kannattaa käydä katsastamassa, ja mikseipä myös Calangutea. Se voi olla vähän jotain muuta kuin yleensä etelän lomakohteilta odottaa.
Goalla on kyllä paljon muutakin näkemistä. Hyviä rauhallisia rantoja aivan pohjoisessa ja etelässä, kaunista luontoa, vesiputous, krokotiiliretkiä, lintubongausta, mausteplantaaseja, meriretkiä, temppeleitä yms. Old Goa vanhoine portugalilaisine kirkkoineen kuuluu Unescon maailmanperintökohteisiin. Margaon ja/tai Mapusan markkinat ovat mielenkiintoinen kokemus, samoin kuin Anjunan keskiviikkomarkkinat.
Mukavaa reissua teille sinne Goalle. Valintanne on varmasti onnistunut. - ihanalla paikalla
Olimme talvella Holiday Inn -hotellissa ja olimme tosi tyytyväisiä. Laaja hotelli- ja allasalue, upea aamiaisvalikoima, ihana siisti ranta, hotellin lähellä muutama hyvä ravintola, ja muutaman minuutin taksimatka vilkkaampaan Cavelossimiin kun haluaa isompia ostosvalikoimia ja vilkkaampaa iltaelämää.
Aiemmat kokemukset ovat pääkaupunkia lähempää olevista hotelleista, mm. Nanu ja Majorda, joka muistuttaa paljon Holiday Innia. Goa on niin pieni alue, että vaikka olemme kaikilla reissuilla asuneet etelässä, olemme kolunneet myös pohjoisen, markkinat ym. useampaan kertaan. Päiväreissun päätteeksi on ollut ihana palata rauhalliselle hotellialueelle pitämään rantapäivää.
Holiday Inn on vähän kauempana, mutta yhtä lailla sieltä pääsee kätevästi taksilla mm. luonnonpuistoihin, temppelialueelle, vanhaan Goaan ym. Itse pidän keski- ja etelä-Goasta, vuoristoalueesta, pienistä kylistä, paikallisten suosimasta Colvasta ja hälisevästä Margaon kaupungista ja sen markkinatorista. - Anonyymi
Aika moista kusetusta, luvataan jäsen alennuksia. Mutta kun joku tapahtuma, vaikka vapaita huoneita niin ei alennusta tipu !! Huijareita :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45717
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48630- 53608
- 47591
- 77588
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190541- 46535