Paljonko on matkaa Etelä-Goasta Pohjois-Goaan? Entä Pandolimiin? Millainen paikka Pandolim on? Varasimme matkan Etelä-Goan Holiday Inn-hotelliin. Onko kellään kokemuksia ko. hotellista? Alkoi vain mietityttää nuo välimatkat,pitäiskö vielä vaihtaa johonkin muuhun. Toisaalta hieman rauhallisempi ympäristö viehättäis, siksi jätimme Pohjois-Goan valitsematta. Toki tarkoitus olisi käydä myös Pohjois-Goan menoa katsomassa. Mukavaa olisi kuulla kokemuksia paikan päällä olleilta. Kiitos!
Välimatkoista + Holiday Inn-hotellista
3
625
Vastaukset
- on pieni...
Goa on pieni paikka ja siellä käy vaikka missä päiväseltään. Calangutesta, mikä on Pohjois-Goan vilkkain turistikylä, on Palolemiin, Etelä-Goan kauneimmalle rannalle, noin 90 kilometriä. Matkaan menee noin 2 tuntia. Liekö tuo koko Goa pohjoisesta etelään enempää kuin 200 km.
Tarkoititkohan sinä tuolla Pandolimilla Candolimia? Candolim on aivan Calanguten kyljessä, seuraava kylä etelään päin. Jos tarkoitit Panjimia, joka on Goan pääkaupunki, niin se on Keski-Goalla. Etelän hotelleista sinne on jotain 50-70 km. Panjimia kannattaa käydä katsastamassa, ja mikseipä myös Calangutea. Se voi olla vähän jotain muuta kuin yleensä etelän lomakohteilta odottaa.
Goalla on kyllä paljon muutakin näkemistä. Hyviä rauhallisia rantoja aivan pohjoisessa ja etelässä, kaunista luontoa, vesiputous, krokotiiliretkiä, lintubongausta, mausteplantaaseja, meriretkiä, temppeleitä yms. Old Goa vanhoine portugalilaisine kirkkoineen kuuluu Unescon maailmanperintökohteisiin. Margaon ja/tai Mapusan markkinat ovat mielenkiintoinen kokemus, samoin kuin Anjunan keskiviikkomarkkinat.
Mukavaa reissua teille sinne Goalle. Valintanne on varmasti onnistunut. - ihanalla paikalla
Olimme talvella Holiday Inn -hotellissa ja olimme tosi tyytyväisiä. Laaja hotelli- ja allasalue, upea aamiaisvalikoima, ihana siisti ranta, hotellin lähellä muutama hyvä ravintola, ja muutaman minuutin taksimatka vilkkaampaan Cavelossimiin kun haluaa isompia ostosvalikoimia ja vilkkaampaa iltaelämää.
Aiemmat kokemukset ovat pääkaupunkia lähempää olevista hotelleista, mm. Nanu ja Majorda, joka muistuttaa paljon Holiday Innia. Goa on niin pieni alue, että vaikka olemme kaikilla reissuilla asuneet etelässä, olemme kolunneet myös pohjoisen, markkinat ym. useampaan kertaan. Päiväreissun päätteeksi on ollut ihana palata rauhalliselle hotellialueelle pitämään rantapäivää.
Holiday Inn on vähän kauempana, mutta yhtä lailla sieltä pääsee kätevästi taksilla mm. luonnonpuistoihin, temppelialueelle, vanhaan Goaan ym. Itse pidän keski- ja etelä-Goasta, vuoristoalueesta, pienistä kylistä, paikallisten suosimasta Colvasta ja hälisevästä Margaon kaupungista ja sen markkinatorista. - Anonyymi
Aika moista kusetusta, luvataan jäsen alennuksia. Mutta kun joku tapahtuma, vaikka vapaita huoneita niin ei alennusta tipu !! Huijareita :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?953090Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville482614Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122254Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111792- 1681444
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301198- 521092
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15896Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois112873Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.139788