Rahastusta Närpiössä 14.6

perheen kanssa näyttelyssä.

Oli perheeni kanssa Närpiön ryhmänäyttelyssä näyttämässä yhtä koiraani. Huomioni kiinnittyi tajuttomaan rahastukseen jota näyttelyssä harjoitettiin. Ilmoittautumismaksu oli aivan nykypäivää, mutta totuus alkoi selvitä kun ensin parkkipaikalle oli 2€ parkkimaksu, eikä siinä mitään parkkilippua annettu tuulilasiin laitettavaksi. Seuraavaksi kun ostin näyttely luettelon niin se oli kylmästi 5€ ja koiriahan oli vain 152kpl , eli hinta oli kaikkienrotujen näyttelyn luettelon hinta. Katseeni kiinnittyi seuraavaksi pääsylipun hintaan, joka oli taas sama 2€, hain perheeni autolta ja lähdimme näyttely alueelle päin ja ostamaan vaimolleni sitä lippua että pääsevät katsomaan koirien esittämistä. Kun tuli lipun oston aika niin lipunmyyjät sanoivat että kaikille lippu jotka menevät tästä portista, lapseni ovat 11, 9, ja 4 vuotiaat. Protestoin kovasti lasten lippujen hintaa, koska yleensä näyttelyihin pääsee lapset ilmaiseksi mutta mikään ei auttanut, järkkärit tokaisivat vain että täytyy saada näyttely kulut joinkin kasattua. Niinpä vaimoni kääntyi periaatteen takia lasten kanssa samantien jä jäivät odottamaan kuumaan autoon että isäntä sais koiransa näytettyä ja päästäisiin ajelemaan kotiin päin ja tulinhan se sieltä lopultakin (kiitos vähäisen koira määrän).

5

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskimäärin

      Muutamia näyttelyitä kiertäneenä, sanoisin, että tosi kohtuulliset hinnathan siellä Närpiössä oli. Yleensä parkkipaikka maksaa 5€, liput 5-7€ ja ohjelma 5-6€. Ilmoittautumismaksut ovat 27-37€. Eli eihän se näyttelyhomma todellakaan halpaa ole!

      • tuohan pieni ryhmänäyttely. Täällä oli hinnat halvemmat vaikka koiria oli 1500


    • -vieras-

      On se jännä, miten mikään ei saisi maksaa mitään! Tuliko mieleen, että näyttelyn järjestäminenkään ei ole ilmaista! Ei tietenkään näyttelyalueelle pääse, ilman että kaikki ostavat lipun tai sitten pitää olla koiria tarpeeksi, eihän huvipuistossakaan pääse koko perhe niin, että yksi ostaa lipun ja muut menevät samalla lipulla! Koiranäyttely on tapahtuma siinä missä muutkin ja niin on muissakin tapahtumissa pääsyliput kaikille, outoa edes narista tuollaisesta asiasta! rahastustako? hah!! eipä taida olla hajuakaan mitä tuollainen luettelonkin teettäminen maksaa, saatikka sitä, että jonkunhan se on myös kasattava!!

      • ...

        Ja voisi ajatella vähän muutenkin asioita. miten voi olettaa, että lasten kuuluisi päästä ilmaiseksi näyttelyyn? Missä ihmeen erityisasemassa lapset muka ovat? Oman kokemukseni mukaan yleensä lapsista on näyttelyssä ennemmin haittaa, saisivat periä enemmänkin suuremman maksun lapsista. Ei ole nimittäin kivaa kun olet koiran kanssa kehässä ja vieressä alkaakin parkua joku nelivuotias ipana, jolla ei muutenkaan ole paikalla muuta tekemistä, kuin se, että äitin pikku mussukat nyt on raahattava joka paikkaan kun kyllähän kaikki nyt lapsista tykkää.


    • mitään rahastusta vielä

      ole, kun kiertelet enemmän niin näet mitä todellinen rahastus on. Minusta tässä "rahastuksessa" huonointa on ettei ilmoittautumisen yhteydessä voi hoitaa kaikkia maksuja samalla, ei tarvitsis kaivella kolikoita autojonossa ja kantamusten kanssa portilla. Maksan mielelläni parkkimaksun jos saan vastineeksi opastuksen vapaalle paikalle ja näyttelymaksun, jos saan vastineeksi asiallisen arvion koirastani, häkkipaikan alle 50m päästä kehästä sekä mahdollisuuden ostaa ruokaa paikanpäältä (makkara ei ole ruokaa). Aina ei rahalleen tätä vastinetta saa.

      Jos saisin valita niin lastenlippu maksaisi 50 e ihan siitä syystä ettei joutuisi ajamaan lapsia pois häkeiltä ja pois jaloista kun kiiruhdat kehään. Juuri kun saat koiran kuntoon ja käännät selkäsi on joku rapsuttamassa turkin sekaisin. Vanhemmathan eivät tietenkään jälkikasvuaan vahdi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      162
      4589
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3282
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      111
      2870
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      152
      2847
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      2805
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      43
      2164
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2037
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      43
      1356
    Aihe