vanhempien vanhoista sormuksista

mitä kannattaisi

Sain vanhemmiltani kultaiset kihla ja vihkisormukset (3kpl siis yhteensä) ja haluaisin käyttää ne hyödyksi. Kihlasormukset ovat kapeat rinkulat joissa on kaiverrettuna kuvio ja vihkisormuksessa on jokin kivi(?).

Kuinka paljon tulisi maksamaan (arviolta) jos niistä teetättäisi esimerkiksi kihlat tai kihlat vihkisormuksen minulle? Sormusten koot sattuvat olemaan juuri oikean kokoiset minulle ja miehelleni joten kannattaisiko ne vain uudistaa (istuttaa kiviä tai tehdä jokin kaiverrus), ei sulattaa materiaaliksi?

Summa riippuu tietenkin siitä mitä niihin sormuksiin halutaan, mutta aikaisemmin kävimme katselemassa kaupan kihlasormuksia ja mieleiset sormukset olisivat tulleet maksamaan noin 250e yhteensä. Tulisikohan tämä "tuunaaminen" edullisemmaksi? Tarkoitan jotain alle 150 euroa.

Osaisiko kukaan auttaa tai onko joku tuunannut/teetättäny vanhoista koruista jotain ja paljon ne tuli maksamaan, työ materiaali?

4

1228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikasta!

      Kultasepän liike on oikea paikka.

      Eivät ole vertailukelpoisia korujen tuunaamiset.

      Rohkeasti vain itse kyselemään liikkeistä.

      • aloittaja

        Tottakai aion kysellä kultasepän liikkeistä, täälläpäin ei vain ole kuin kaksi joten siksi kyselen ensin tältä foorumilta, kokemuksia, jne. paljonko on mennyt rahaa..


    • fewdx3wd

      että korujen "tuunaaminen" ei tule halvemmaksi, jos siihen sisältyy enemmän työtä kuin ostettuihin sormuksiin. Muutostyö voi olla hintavaa, koska työ on kallista. Mutta sehän riippuu siitä, millaisia muutoksia haluat tehdä.

      Tosin kullan maailmanmarkkinahinta on korkealla, n. $950/unssi, eli 613€/31,1g, eli vajaat 20€ euroa/gramma puhdasta kultaa.

      Kannattaa kysyä tietysti kultasepältä, mitä mieleinen muutostyö tulisi maksamaan ja myös sitä, millaisen hyvityksen saisit vanhoista sormuksista, jos niistä voit luopua.

    • Ei tule halvemmaksi vaikka sulla oliskin noi 3kpl sormusta itellä. Mulle on just teettetty kihlasormus hintaa tuli 370€ sisältäen pelkän työ ja muutaman kiven koska kullat oli omasta takaa mutta sainpahan sellaisen sormuksen ku halusin ja tietenkin uniikin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      6116
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4358
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      270
      3713
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      302
      3657
    5. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      113
      3465
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      104
      3446
    7. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      29
      3423
    8. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3318
    9. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      360
      2914
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      39
      2463
    Aihe