mitä eroa on objektiiveilla joissa on merkintä EF ja EF-S? tulee canonin 40D:hen, kumpi malli siihen sopii paremmin vai kumpikin?olisi harkinnassa 55-250 EF-s is tai 70-300 EF is usm.
canon EF ja EF-S
make
41400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
eikä tarkoita tässä kontekstissä sporttia tai smileä vaan smallia eli pientä, siis kennoa kamerassa. EF-S-optiikka toimii kyllä pikkudigijärkkäreissä, mutta ei filmikameroissa tai isompikennoisisasa, kuten 1D-digissä. Ilman ässää olevaa lasistoa voi toki käyttää pikkukennosessa, jos polttoväli muuten passaa tarkoituksees.
Ja se polttoväli ei muutu miksikään sen mukaan, mihin runkoon lasi laitetaan.
kiitos
EF 70-200mm f4 L USM, jos jo 40D:n tasoisen rungonkin olet hankkinut, niin ei se pääse oikeuksiinsa noilla halvoilla prutkuobjektiiveilla.
f2.8 tai sitä paremmilla valovoimaisuuksilla 40D:n tarkennus on parhaimmillaan.
Olen Yessen kanssa siinä samaa mieltä, että L-sarjalaiset ovat erittäin hyviä objektiiveja ja kruunaavat hyvän kameran, koska niillä saadaan potkua edullisempiinkin runkoihin (itselläni 350D digijärkkänä ja sen kaverina kaksikin älläläistä pari muuta eikä voi kyllä laatua haukkua). L-sarjaa käyttävät yleensä aktiiviharrastajat ja ammattikuvaajat, mutta myös harrastaja voi sellaisen hankkia, mikäli tarvitsee. Toisaalta, pitää muistaa, ettei se L anna onnea ja autuutta -on kasoittain muitakin laadukkaita objektiiveja, joiden hinta on huokeampi (esim. Sigmalta joku valovoimainen tutti tai Canonilta jokin yleis-zoom kohtuullisen hyvällä valovoimalla voivat tulla kyseeseen ja kuvanvakain toki plussaa, mutta hinta nousee välittömästi).
Tuo "f2.8 tai sitä paremmilla valovoimaisuuksilla 40D:n tarkennus on parhaimmillaan." -kommentti ainakaan antaa aiheen hymyillä, sillä eihän se kyllä noin tuo asia ole ainakaan valokuvausteknisesti, vaikka maallikkokielellä siinä voi olla jotain ideaa taikka pointtia... :)
Hyvää kesää kaikille!