Olemme lähdössä heinäkuun alussa kalareissulle utsjoelle ja tenolle. Nyt olen katsellut josko norjan puolelta löytyis suht läheltä kalapaikkoja esim. jäämeren rannalta? Tarkoitus olisi vain yksi päivä piipahtaa norjassa kalassa, jos löytyy suhteellisen läheltä hyviä rannaltaheittopaikkoja?
Ja jos tuolla seudulla on norjan puolella jotain maisemallisesti hienoja paikkoja joita kannattaa käydä katsomassa niin kertokaa toki.
Nuorgamista norjaan kalaan
2
1060
Vastaukset 2
- norjasta Norjasta
Nyt en muista tarkkaa nimeä kalapaikalle, mutta niin olen kuullut, että Varanginvuonolla Vesisaaren suunnalla olisi jokin suht' hyvä kalapaikka. Nuorgamistahan Vesisaareen ei taida olla sataakaan kilometriä. Kannattaa kysellä sitten Nuorgamista vinkkejä, eivätköhän paikalliset jakele mielummin "ulkomaan" kalapaikoista paremmin tietoja kuin kotimaan. :)
Maisemallisesti hienoja paikkoja Varanginvuonolla on nyt ainakin Ekkerøyn kallio, missä pesii 50 lintulajia (kaikkiaan noin 40 000 lintua). Pesimäkallio sijaitsee vain noin viiden minuutin kävelymatkan päässä parkkipaikalta. Jos Vuoreijaan (Vardø) saakka jaksatte ajaa, niin siellä Kibergissä on mielenkiintoista nähtävää sotahistoriasta kiinnostuneille. - seisoppa
Mortensnesissa eli lintukalliolla on Varanginvuonon pohjoisrannalla heittelypaikka johon mennään luontokeskuksen tai vastaavan parkkipaikalta nyppylälle tullessa joka on Vardöön menevän tien oikealla puolella , polkua sata metriä vasemmalle eli itään ja alas kalliolta jos tuulee pohjoisesta ja Pykeijan kylän takalaidalla on aallonmurtaja josta on hyvä heitellä jos tuulee etelästä tai lännestä sillä ainakin minun kokemukseni mukaan kala on yleensä tyynellä rannalla . On niitä monta muutakin mutta näihin on helpoin mennä ilman tarkkoja koordinaatteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681006
- 58802
- 86790
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46653
- 62589
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko75585Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46559- 28555
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35555