toivoisin neuvoja

Miten Tukholman paikallisliikenteessä toimitaan? Kun ostan sellaisen 10 matkan kortin päärautatieasemalta,käykö se myös busseihin ja tunnelbaanaan vai pelkästään pendeltågiin?
Mistä näen montako vyöhykettä mihinkin on? Leimaanko samalla kertaa kaikki(esim.3 vyöhykettä), vai jossain vyöhykkeen vaihtuessa?Voiko samasta kortista leimata kahden ihmisen matkat vai onko se henkilökohtainen?
Ruotsin taitoni on aikalailla ruosteessa, joten tuntuu hankalalta ruveta siellä kyseleen.
Jonkun mielestä tietysti tyhmiä kysymyksiä, mutta aina on meitäkin jotka ei tiedä.
Kiitoksia etukäteen ystävällisille vastaajille.
3602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Zonit täältä: http://www.sl.se/templates/Page.aspx?id=4868
SL lipputietoa: http://www.sl.se/templates/PriceList.aspx?id=4190

Se förköpremsa sisältää 16 kuponkia. Bussikuski leimaa aina zonista riippuen edellisestä leimasta tarpeellisen määrän eteenpäin sen remsan. Remsaa voi käyttää kaksi, jolloin menee esim. kolmen kupongin matkalla kuusi leimaa yhteensä. Kuskille pitää siis sanoa mihin on menossa ja se sit leimaa tarpeellisen määrän. Remsat käy pendeltågiin, busseihin ja metroihin. Kahden käyttäessä remsaa voi kupongit helposti loppua kesken.

Zoneista sen verran luin, että jos matkaatte kolmen zonin alueella menee yhdeltä jo neljä kuponkia ja jos kaksi käyttää samaa remsaa, niin kaikki kupongit menis jo yhteen reissuun.

Kuinka pitkän reissun teette ajallisesti? Jos vaan yksi päivä, niin 100kr saisi yhdelle semmosen yhden päivän kortin(molemmille oma pitäs siis hankkia). Se on helppo kun sen vaan viilaa metroon&pendeltågiin mennessä laitteen läpi ja bussissa vaan vilauttaa. Sitä käyttäessä ei tartte sanoa mihin menee ja zonit ei vaikuta. Sillä reissaa niin paljon kuin huvittaa. Ite oon käyttäny semmosta monen päivän SL korttia ja se on näppärä etenkin kun reissailee ympäri Tukholmaa muutaman päivän ajan!

Suosittelen ainakin yhen päivän reissulle tota 1 päivän SL korttia. Se tekee kahdelta tosin 200kr, mutta se on remsaa näppärämpi ja yksi remsakin maksaa jo 180kr!

SL center löytyy muuten tätä nykyä metron sisäänkäynnin vierestä :)

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi! Sain siitä tarvitsemani ohjeet ja nyt ei tarvitse olla ihan pallo hukassa reissussa.
    Ostamme varmaankin ne 24 h kortit, kun tuntuivat sopivimmilta.
    Hyvää kesänjatkoa!

    Äänestä

  • kiitokset kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi! Sain siitä tarvitsemani ohjeet ja nyt ei tarvitse olla ihan pallo hukassa reissussa.
    Ostamme varmaankin ne 24 h kortit, kun tuntuivat sopivimmilta.
    Hyvää kesänjatkoa!

    Lippuja saa myös paikallisista "R-kioskeista" eli Pressbyrå- kioskeista joita on kadunkulmissa ja kaikilla metroasemilla, eli ei tarvitse sinne päärautatieasemalle sen takia mennä. Suosittelen myös tuota 24h lippua, koska se on kätevä ja edullinen, vaikkei edes kovin montaa matkaa tekisi päivän aikana, mutta etenkin jos liikkuu pikkuisenkin ulos keskustasta eli esim. 3-zonelle. Pyydä vain "dagsbiljett" eli päivälippu, sen enempää ei tarvitse ruotsia osata! ja hinta tosiaan 100 kruunua tai jos on yli 65v, niin 60 kruunua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paikallisliikenteeseen kirjoitti:

Miten Tukholman paikallisliikenteessä toimitaan? Kun ostan sellaisen 10 matkan kortin päärautatieasemalta,käykö se myös busseihin ja tunnelbaanaan vai pelkästään pendeltågiin?
Mistä näen montako vyöhykettä mihinkin on? Leimaanko samalla kertaa kaikki(esim.3 vyöhykettä), vai jossain vyöhykkeen vaihtuessa?Voiko samasta kortista leimata kahden ihmisen matkat vai onko se henkilökohtainen?
Ruotsin taitoni on aikalailla ruosteessa, joten tuntuu hankalalta ruveta siellä kyseleen.
Jonkun mielestä tietysti tyhmiä kysymyksiä, mutta aina on meitäkin jotka ei tiedä.
Kiitoksia etukäteen ystävällisille vastaajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu