Hei!
Elisan tietoturvasopimus päättyy parin viikon päästä. Aattelin olla uusimatta ja ladata ilmaiset versiot. Ajattelin avastia, mutta mikä palomuuri olisi hyvä vaihtoehto? Sygatea kokeilin, mutta kone sekosi eikä langattomaan verkkoon enää päässyt. Poistinkin sen saman tien.Pyytäisinkin teitä suosittelemaan sopivat ohjelmat kotikonekäyttäjälle.
Apua! Ilmaista tietoturvaa?
9
1627
Vastaukset
- noi !
Palomuuri : Comodo tai ZoneAlarm
Virustorjunta : Avg
Lisäisin vielä sen verran, että muistathan hakea noi ohjelmat ensin vaikka työpöydällesi sen jälkeen edellisen tietoturvapaketin TÄYSI poisto !!!
Sitten voitkin buutata koneen ja samalla irrottaa kokonaan nettipiuhan vaikka. Seuraavaksi asennat noi ohjelmat koneelle sieltä työpöydältä, kun olet saanut asennukset valmiiiksi käynnistä kone taas uusiksi laita nettipiuha kiinni ja hae molempiin uusimmat päivitykset.
Näin ainakin mikäli kayttis on Xp.
Ohjelmat löytyy ilmaiseksi esim. tuolta www.filehippo.com- kuullutkaan
ZA ihan p:stä ja AVG sitä samaa, haukkaa resursseja älyttömästi ja on epäluotettava.
Avastissa joitain ihan idioottimaisia ominaisuuksia ilmaiskäyttäjän kannalta (joilla yritetään saada maksullinen myydyksi)
Kaupalliset kuten Nortonit ja F-securet liian turpeita ja hidastavia ja maksavat liikaa hyötyynsä nähden.
Vähän huono tilanne tällä hetkellä sellaisella, joka haluaisi tehokkaan ilmaisohjelman. Viimeisen 10 vuoden ajalla on kaikki ilmaissoftat kokeiltu. Parhaaksi muistuu mieleen F-Securen F-Prot tms., mutta sitäkään ei enää ole tarjolla nykysysteemeille.
- hpguru ite
Tässä paras yhdistelmä:
Virustorjunta: Avast!
Spywaren ym. poisto-ohjelma: SUPERAntiSpyware
Palomuuri: Sygate Personal Free
Laadukkaampaa kokonaisuutta saa etsiä ilmaiseksi.Taikka ottaa KISSIN 12kk ilmaiseksi
http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=3
Mutta kuten sanottiin niin comodo muurina on hyvä, asennukseesa vain ruksii pois sen toolbarin.
- MinäIte.
Käyttis: Vista Premium
Virusohjelma: Avast
Palomuuri: Vistan oma- Rookien
Kiitos kommenteista ja vinkeistä. Täytyy tutkia nämä vaihtoehdot. Toi Sygate tilutti koneen, kun sitä kokeilin, mutta olihan noita muitakin vaihtoehtoja.
- Freightliner
Rookien kirjoitti:
Kiitos kommenteista ja vinkeistä. Täytyy tutkia nämä vaihtoehdot. Toi Sygate tilutti koneen, kun sitä kokeilin, mutta olihan noita muitakin vaihtoehtoja.
Tuo kiss ilmaiseksi on ylivoimainen vaihtehto muihin verrattuna 100e ohjelma,jos linkki enään toimii,muuten ilmaisohjelmista parhaat on virustorjuntaohjelmistoksi,Avira Free (kevyt) tai Avast (saa suomeksi),palomuuri Online Amor(vain XP,kevyt),Zone Alarm,Comodo (hyvä, mutta vaikea säädettävä),spyware ohjelmistot parhaat ovat Malvarebytes Anti-Malware (saa suomeksi) ja SuperAntiSpyware nämä kaksi täydentävät toisiaan ja ne kannattaa asentaa,lisäksi rekisterinpuhdistukseen on RegSeeker (saa suomeksi).CCleaner (saa suomeksi) on myös tiedostojen siivooja.
Freightliner kirjoitti:
Tuo kiss ilmaiseksi on ylivoimainen vaihtehto muihin verrattuna 100e ohjelma,jos linkki enään toimii,muuten ilmaisohjelmista parhaat on virustorjuntaohjelmistoksi,Avira Free (kevyt) tai Avast (saa suomeksi),palomuuri Online Amor(vain XP,kevyt),Zone Alarm,Comodo (hyvä, mutta vaikea säädettävä),spyware ohjelmistot parhaat ovat Malvarebytes Anti-Malware (saa suomeksi) ja SuperAntiSpyware nämä kaksi täydentävät toisiaan ja ne kannattaa asentaa,lisäksi rekisterinpuhdistukseen on RegSeeker (saa suomeksi).CCleaner (saa suomeksi) on myös tiedostojen siivooja.
Regseeker on vähä liian raju jollei tiiä mitä tekee.
Lisäsuojana ihan vaa Spywareblaster ja host
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/320373
Pakko antaa linkit jotta kukaan ei mene ircfasteihin sun muihin :(
- turvallisuutta täysin ilmai...
Tietoturvan saa kalliita kaupallisia ohjelmia huomattavasti korkeammalle tasolle täysin ilmaiseksi näin:
Käyttöjärjestelmä: Linux http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
Virustorjunta: ei tarvita
Palomuuri: käyttäjän ei tarvitse murehtia tästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään16415247Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903755Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1373054Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791504Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?541466Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141274- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2081029