Kokemuksia Puerto del carmenista ja yleensäkkin Lanzarotesta??

rexaseni07

Olemme lähdössä perheemme kanssa Lanzarotelle Puerto del carmeniin 2009 helmikuussa. Matkalla olemme ruhtinaalliset 3 viikkoa, palaamme maaliskuussa. Hotelli on Diamond Las Calas Resort. Matka on otettu RCI:n kautta pisteillä. Onko kellään kokemuksia juuri tästä hotellista? Perheeseemme kuuluu vanhemmat sekä lapset matkantekohetkellä 7,4 ja 1,5 vuotiaat. Olen kuullut monesta suusta että Lanzarotella on sään vuoksi huono maine, siellä on kuulemma tuulista ja sateista. Pitääkö paikkansa?? Varmasti tuulista on, mutta onko siellä sitten kylmä jos tuulee? Välillä epätoivo valtaa mielen, kun tuntuu, että tuli tehtyä väärä valinta matkakohteen suhteen.

Olen todella kiitollinen jos saan vastauksia!:)
Säästä etenkin ja muutenkin!!

5

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei valittamista

      sillä tuolla oltu 6. kertaa.Hotelli ei ole tuttu kun en käytä noita RCi:n hotelleja kun löytyy paljon parempia vaikka lomaosake onkin.Siellä on tuulista kun saarella ei lainkaan puita suojaamssa mutta joskus se on vaan hyvä asia sillä lämpöä riittää vaikka helmikuu voi olla suuri yllätys negatiivisesti. Sadetta ei ole sen enempää kuin muualkaan ja useasti helmikuussa viikon aikana sataa 1-2 päivänä.Paikka on ihan ok, siisti ja mahtava uimaranta joskin siis tuulinen. Kauppoja ja ruokkapaikkoja löytyy vaikka kuinka. Paikka ei maailman paras ja en oikein itse ymmärrä mitä siellä 3 viikkoa voisi tehdä kun saari on katsottu muutamassa päivässä sillä se on erittäin pieni.Minulla loppuu viikossa mielenkiinto vaikka monesti olen siellä käynnytkin.

      • rexaseni07

        Kaikki ei halua lomalta samaa, meillä ei todellakaan ole aikomus lomalla olla kokoajan johonkin menossa kiertelemään ja kattelemaan, pienten lasten kanssa sellainen "reissuloma" olis varmasti aika stressaava.. Emme siis vietä niin aktiivista lomaa, joten kateltavaa ei tarvitsekaan olla paljoa. Nautimme rauhasta ja perheen yhteisestä ajasta.


      • rexaseni07

        Mikä on saanut sinut lähtemään kuusi kertaa samaan paikkaan? Joku varmaan siellä erityisesti viehättää, vai?


      • kelit parhaimmat
        rexaseni07 kirjoitti:

        Mikä on saanut sinut lähtemään kuusi kertaa samaan paikkaan? Joku varmaan siellä erityisesti viehättää, vai?

        maaliskuun lopussa-huhtikuun puoliväli. Viehättää mutta myös muut saaret koluttu väh. yhtä monesti. Mutta kuten sanoin niin viikon annos on meille riittänyt. Joulut olemme viettäneet sitten Thaimaassa jo liki 10 vuotta ja Kanaria kyllä häviää kaikessa. On vain mukavaa käydä keväällä lyhyt loma ja silloin Kanaria on paikallaan.


    • ok hotelli

      etä sakkasin tuon hotellin ja tiedän nyt missä se sijaitsee myös. Paikka on hyvä kuten yleensä paikan hotelleilla. Sijainti n. 1 km pääväylästä jossa kaikki on. Vanha kaupunki ja satama on tosi mukava paikka ja muistkaa käydä sunnuntaina maalaismarkkinoilla ja tietenkin tulivuoripuistossa. Kameliajelu ja muutakin mukavaa ja kannattaa vuokrata auto niin näkee paremmin. Sukellusvene reissu on myös mahtava ja mieleenjäävä. Viihdytte varmasti ja jopa joskus palaatte sillä Lnazarato on jotenkin siistimpi, uudenmpi kuin muut saarten paikat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2603
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1257
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe