Olemme lähdössä perheemme kanssa Lanzarotelle Puerto del carmeniin 2009 helmikuussa. Matkalla olemme ruhtinaalliset 3 viikkoa, palaamme maaliskuussa. Hotelli on Diamond Las Calas Resort. Matka on otettu RCI:n kautta pisteillä. Onko kellään kokemuksia juuri tästä hotellista? Perheeseemme kuuluu vanhemmat sekä lapset matkantekohetkellä 7,4 ja 1,5 vuotiaat. Olen kuullut monesta suusta että Lanzarotella on sään vuoksi huono maine, siellä on kuulemma tuulista ja sateista. Pitääkö paikkansa?? Varmasti tuulista on, mutta onko siellä sitten kylmä jos tuulee? Välillä epätoivo valtaa mielen, kun tuntuu, että tuli tehtyä väärä valinta matkakohteen suhteen.
Olen todella kiitollinen jos saan vastauksia!:)
Säästä etenkin ja muutenkin!!
Kokemuksia Puerto del carmenista ja yleensäkkin Lanzarotesta??
5
553
Vastaukset
- ei valittamista
sillä tuolla oltu 6. kertaa.Hotelli ei ole tuttu kun en käytä noita RCi:n hotelleja kun löytyy paljon parempia vaikka lomaosake onkin.Siellä on tuulista kun saarella ei lainkaan puita suojaamssa mutta joskus se on vaan hyvä asia sillä lämpöä riittää vaikka helmikuu voi olla suuri yllätys negatiivisesti. Sadetta ei ole sen enempää kuin muualkaan ja useasti helmikuussa viikon aikana sataa 1-2 päivänä.Paikka on ihan ok, siisti ja mahtava uimaranta joskin siis tuulinen. Kauppoja ja ruokkapaikkoja löytyy vaikka kuinka. Paikka ei maailman paras ja en oikein itse ymmärrä mitä siellä 3 viikkoa voisi tehdä kun saari on katsottu muutamassa päivässä sillä se on erittäin pieni.Minulla loppuu viikossa mielenkiinto vaikka monesti olen siellä käynnytkin.
- rexaseni07
Kaikki ei halua lomalta samaa, meillä ei todellakaan ole aikomus lomalla olla kokoajan johonkin menossa kiertelemään ja kattelemaan, pienten lasten kanssa sellainen "reissuloma" olis varmasti aika stressaava.. Emme siis vietä niin aktiivista lomaa, joten kateltavaa ei tarvitsekaan olla paljoa. Nautimme rauhasta ja perheen yhteisestä ajasta.
- rexaseni07
Mikä on saanut sinut lähtemään kuusi kertaa samaan paikkaan? Joku varmaan siellä erityisesti viehättää, vai?
- kelit parhaimmat
rexaseni07 kirjoitti:
Mikä on saanut sinut lähtemään kuusi kertaa samaan paikkaan? Joku varmaan siellä erityisesti viehättää, vai?
maaliskuun lopussa-huhtikuun puoliväli. Viehättää mutta myös muut saaret koluttu väh. yhtä monesti. Mutta kuten sanoin niin viikon annos on meille riittänyt. Joulut olemme viettäneet sitten Thaimaassa jo liki 10 vuotta ja Kanaria kyllä häviää kaikessa. On vain mukavaa käydä keväällä lyhyt loma ja silloin Kanaria on paikallaan.
- ok hotelli
etä sakkasin tuon hotellin ja tiedän nyt missä se sijaitsee myös. Paikka on hyvä kuten yleensä paikan hotelleilla. Sijainti n. 1 km pääväylästä jossa kaikki on. Vanha kaupunki ja satama on tosi mukava paikka ja muistkaa käydä sunnuntaina maalaismarkkinoilla ja tietenkin tulivuoripuistossa. Kameliajelu ja muutakin mukavaa ja kannattaa vuokrata auto niin näkee paremmin. Sukellusvene reissu on myös mahtava ja mieleenjäävä. Viihdytte varmasti ja jopa joskus palaatte sillä Lnazarato on jotenkin siistimpi, uudenmpi kuin muut saarten paikat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674104Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181712- 1171547
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891484Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991418Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601385- 521336
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981245- 451109
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341088