Pikkukoiran ruokailu

Mietin tässä, että eikö esim. chihuahua syö muuta päivässä kun vaikka royal canin raksuja? hmm, tuntuisi vaan niin tylsältä antaa joka päivä samaa :P.
Kuinka kauan chihu jaksaa lenkkeillä? esim. yhdellä lenkkikerralla?
6776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla on täällä kotona perhoskoiran ja chihun sekoitus ja hän syö aamulla royal canin raksuja puoleet päiväannoksesta ja illalla yhden purkin cesaria! Yleensä syö aika huonosti raksuja joten voi hyvin syödä illalla vähän enemmän.
Lenkkeillään vähän vaihtelevasti, joskus mennään vain korttelin ympäri, ja sitten joskus mennään kaupunkiin, jonne on 4km matka. Hyvin jaksaa kävellä, on sitten aika väsähtänyt illalla...
Ja niin, hän painaa semmoset 3kg, joten ison chihun kokoinen... Toivottavasti tästä oli jotain apua!

Äänestä

Meillä chihuahua syö nykyään vaan niitä Royal Caninin raksuja sen kaksi kertaa päivässä.
Voihan koiralle antaa vaikka jauhelihaa tai puuroa vähän sekaan, jos haluaa vaihtelua..

Yllättävän hyvin jaksaa lenkkeillä! Ei ole koskaan näyttänyt väsymystään lenkeillä.
Ei siihen kuitenkaan kannata sokeasti luottaa, etteikö koira jokatapauksessa olisi väsynyt, vaikka ei sitä näytä.

Äänestä

koira voi hyvin kun saa joka päivä samaa sopivaksi todettua laadukasta koiranruokaa, koira itse ei kaipaa ruokaansa vaihtelua. lisäksi äkkinäiset ruokavalion muutokset sekoittavat koiran vatsan. siirtyminen ruoasta toiseen tulisi tapahtua siksi asteittain. jos haluat koiraasi enemmän kiinnostavan ruokavalion kokeile esim. puolikuivaa Frolicia tms. erityisesti pikkukoirille muodostuu helposti hammaskiveä joten siksi itse suosin raksuja. mutta esim dentastixit päivittäin auttavat vähentämään hammaskiven muodostusta jos haluat koirallesi muun kuin kuivan ruokavalion. liikunnan määrä riippuu maastosta ja mihin koira on tottunut. tarkemmin liikuntakysymykseen osaa varmasti vastata chitsuharrastaja.

Äänestä

syö alle 2kg 2-vuotias Venäjän toy tyttö ihan kotiruokaa. Raksuja myös tarjolla, mutta niihin ei juuri koske.Vitamiinit annetaan ruoan päälle.

Jaksaa kävellä pitkiäkin lenkkejä, mutta selvästi nauttii enemmään haistella,pyöriä ja makoilla nurmikolla puistossa. Eli joskus kävellään, useimmiten hyvällä ilmalla vaan pyöritään puistossa.

Äänestä

Minulla on perhoskoira, joka syö aamulla raksuja, iltapäivällä lihaa tai lisää raksuja ja illalla ehkä vielä jotain. Liikunta tulee vaihtelevasti, mutta yleensä paljon. Koira käy ulkona 3-5 kertaa päivässä ja noista käynneistä ainakin yksi on ihan kunnon lenkki, yleensä vähintään 5 km, etenkin viikonloppuisin tulee helposti 10 km lenkkejä. Ja on tuo koira ollut mukana 20 km kansallispuistoretkilläkin, eikä osoita mitään väsymisen merkkejä. Koira jaksaa lenkkeillä vaikka kuinka paljon, kunhan se on siihen pikkuhiljaa totutettu. Sohvalla lihotettu koira varmasti uupuu nopeammin kuin pennusta asti joka paikassa mukana kulkenut ja pitkiäkin reittejä taivaltanut koira.

Äänestä
  • Yleensä tuon perhosen kanssa lähinnä kävellään, mutta toisinaan juostaankin. Se jaksaa ihan hyvin juosta hölkkääjän vieressä kilometritolkulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja liikunta kirjoitti:

Mietin tässä, että eikö esim. chihuahua syö muuta päivässä kun vaikka royal canin raksuja? hmm, tuntuisi vaan niin tylsältä antaa joka päivä samaa :P.
Kuinka kauan chihu jaksaa lenkkeillä? esim. yhdellä lenkkikerralla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu