häkin koko?

Jos otan marsun niin minkä kokoinen häkki on minimi? Se pääsee kyllä juoksemaan vapaana joka päivä. Voiko alustana käyttää eka kissanhiekkaa ja sitten siinä päällä purua? sitä pissaa kun tulee niin paljon niin ajattelin jos kissanhiekka imisi sen.
Voiko kerroshäkkiä pitää marsulla? minulla on kolmekerroksinen häkki joka on gerbiileillä ollut ja siitä voisi muokata kaksikerroksisen marsulle. Pienet tikkaat loivasti siihen niin pääsee ylös.
52593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomen marsuyhdistyksen mukaan minimi häkin koko yhdelle marsulle on 45 cm x 75 cm.
Mutta marsuja pitäisi aina olla kaksi, koska ne ovat laumaeläimiä ja kahdelle marsulle hyvä häkin koko on 60x120 cm.
Ei marsuja minnekkään gerbiilien häkkiin...gerbiilien häkit ovat tarkoiitettu gerbiileille yms., ei marsuille.
Marsut eivät kovinkaan mielellään kiipeile (ei varsinkaan mitään pieniä tikkaita pitkin), sillä ovat maan läheisiä eläimiä ja jokseenkin melko kömpeliä...joten voi olla että ylemmät kerrokset voisivat jäädä käyttämättä.
Toisekseen en usko, että mikään gerbiilin häkki sopisi marsuille. Joten unohda se.
Jos haluat rakentaa marsuille halvalla isonkin häkin, niin kannattaa käydä citymarketissa ostoksilla.
Sieltä löytyy "taikakuutioita", joista saa rakennettua halvalla hienojakin häkkejä marsuille.
Pohjan voi tehdä vaikkapa vesivanerista tai eräänlaisesta aaltomuovista ;)
Kissanhiekkaa en minä ainakaan laittaisi edes purujen alle, koska mielestäni se ei ole oikein sopiva "kuivike" marsuille.
Reilusti puruja, niin kyllä ne pissat sinne imeytyy...

Kannattaa käydä vielä täälläkin ottamassa asioista selvää:
http://www.marsuyhdistys.net

Äänestä

tiiän millasta häkkiä tarkoitat sillä meillä on sellainen marsulla! se keskikerros pois ja se siihen keskitasolle! marsu hyppää sinne joskus tuosta vaan eikä edes aina portaita käytä, viihtyy siellä "ylhäällä" myös hyvin (siis tämä kerros ei ole kovin korkealla, ne jotka ei häkkiä tiiä niin ei tajuu varmaan...). Kantsii vaan laittaa siihen ritilään levy päälle niin ei ole huono kävellä siellä ylempänä.

Se gerbiilihäkki on muutoin aivan samanlainen kuin marsun häkki, ne kerrokset on siinä vaan ja kalteriväli hiukan pienempi.

Kyl sitä kissanhiekkaa voi laittaa purujen alle jos purujakin on kunnon kerros. Marsut todellakin pissii niin paljon et muuten se pohja on nopeasti märkä. Ei ne kissanhiekat siellä haittaakaan ja marsu tuskin niitä syö tms.

Äänestä
  • Kutterinpurua ohuen sanomalehtikerroksen päälle on hyvä yhdistelmä:) Eipä muuta....

    Äänestä

  • Sheltie kirjoitti:

    Kutterinpurua ohuen sanomalehtikerroksen päälle on hyvä yhdistelmä:) Eipä muuta....

    Mutta jos marsu syö purujen alla olevaa sanomalehtiä, niin se on ehdottomasti otettava sielä alta pois.
    Painomuste ei ole todellakaan terveellistä ja muutenkin marsu voi saada jopa suolitukoksen liiallisesta paperin syönnistä.

    Äänestä

häkin pitäisi olla niin iso kun mahollista!
kaksi kerroksinen marsun häkki....miksei?
minun marsuni nukkuvatkin yöt nukkumakopin katolla=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasmus kirjoitti:

Jos otan marsun niin minkä kokoinen häkki on minimi? Se pääsee kyllä juoksemaan vapaana joka päivä. Voiko alustana käyttää eka kissanhiekkaa ja sitten siinä päällä purua? sitä pissaa kun tulee niin paljon niin ajattelin jos kissanhiekka imisi sen.
Voiko kerroshäkkiä pitää marsulla? minulla on kolmekerroksinen häkki joka on gerbiileillä ollut ja siitä voisi muokata kaksikerroksisen marsulle. Pienet tikkaat loivasti siihen niin pääsee ylös.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu