Moi
Kokemuksia Meganen takajousituksen remontista?, Näyttää olevan sellainen tulossa. Etupyörän laakeriremontin yhteydessä tunkattuna takapyörästä kuului paukahdus ja nyt pyörä syvällä kotelossaan, jousi ilm poikki. Megane Break vm2000 aj.151000km.Haynes suositteelee ammattimiestä.
Kiitos tiedoista aihepiiriin liittyen
Takajousitus Megane Break 1,6 vm.2000
5
4534
Vastaukset
- jqhdg
Meganessa ei oo varsinaisesti takajousia vaan vääntösauva jousitus eli jos se on rikki niin koko taka-akseli tulee vaihtaa, tarkistaisin kuitenkin ettei iskari ole poikki tai muuten rikki. Iskarin vaihdosta se että loppu kiristys tulee suorittaa kun auto on laskettu renkaiden varaan, muuten iskarit hajoavat.
- Pikikäsi
Nyt on pari uutta tankoa vaihdettuna kotikonstein, molemmat kallistuksenvaimentimet(jouset). Allaolevasta linkistä oli apua:
http://www.rtf.fi/wiki/index.php?title=Vääntösauvatakajousituksen_madallus
Muuten olis hoitunu viikossa,mutta piti toinen tanko tuli Mobilaan Ranskasta saakka - tessera
nimim.pitkäkäsi oletko saanut apua ongelmaan ja pajonko tuli maksamaan, oliko vaikea ongelma mimulle kävi tänään sama tapaus ja nyt auto lahdessa ,voisiko ajaa sellaisena helsinkiin vai pitääkö tuoda hinurilla?
- Paukahti
myös tänään... normaali ajosta, normaali tiellä, kunnon paukahdus vaan ja takapää läsähti alas, kyllähän tuolla nyt pystyy ajamaan, mutta en oikein tiedä mitä vaaraa siinä on? Mahtaako koko takapää olla iskareiden varassa? Pitäisi 240 km vielä päästä kotiin.. näytin autoa jollekin korjaamolle, ja sanoi että on kerran tullut samanlainen megane pajalle, ja silloinkin kehoitti menemään merkkihuoltoon. Ja samaa sanoi mulle. Ei ilmeisesti kovin yleinen vika? vaiko? ajattelin kyllä ajella kotiin ja katsellaan sitten sitä korjausta. Merkkihuolto tulee kustantamaan varmaankin niin paljon, että tällaiseen "vehkeeseen" ei kyllä kannata niitä summia laittaa.
Pitää ainakin yrittää kotikonstein. Ilmeisesti on ne boorit tai jotain levinny? Koska itse jousitangot näyttävät olevan ehjät. Ihan kyllä ottaa päähän kun kesken lomamatkan tällainen-- ei uskalla siis jatkaa enää vaan tultava takaisin kotiin.. hienoa rellu hienoa.. seuraava auto onneks ei ranskalainen..
- asdfjew
Mulla tipahti takapää 200tkm ajetusta -00 meganesta katuun auton ollessa yöllä parkissa. Onneksi ei ajon aikana, viimeksi eilen siis ajoin sillä ja pari henkeä oli takapenkillä. Koeajoin 200m ja totesin, ettei tuolla yli 20 km/h missään tapauksessa uskalla ajaa. Jos lähikorjaamolle pääsisi. Paljonkohan mahtaavat pyytää ja mikähän voisi olla vikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741